Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - II. Landsbygdsdistributionens organisation - B. Den administrativa organisationen - 1. Lokala distributionsföretag - b) Stadgar och formulär - III. Andelsförening
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
46
Bilaga n:o 2 b.
FÖRSLAG till beräkning av antalet andelar vid
teckning av motorer och värmeapparater.
Summa anslutna
kilowatt i motorer Antal tecknade
resp. värme- andelar.
apparater (Motsv. har.) Andelar per hkr.
1 kW.1 = 10 st. c:a lO.o st.
2 » 10 j| 10= 20 » | 10. o »
3 » 20+ 9= 29 » » 9.7 i
4 » 29+ 9= 38 » » 9.5 »
5 » 38+ 8= 46 » » 9.2 »
6 > 46+ 8= 54 » » 9.0 »
7 » 54+ 7= 61 » » 8.7 »
8 » 61 + 7 = 68 » » 8.5 »
9 » 68+ 6= 74 » » 8.2 »
10 » 74+ 6= 80 » i 8.0 »
11 » 80+ 5= 85 » » 7.75 »
12 » 85 + 5 = 90 > » 7.5 »
13 » 90+ 4= 94 » » 7.25 »
14 » 94+ 4= 98 » » 7.0 »
15 > 98+ 3=101 » - » 6.85 »
16 ■ » 101 + 3 = 104 » » 6.5 »
17 » 104+ 2= 106 » » 6.25 »
18 » 106+ 2= 108 » » 6.0 »
19 I 108+ 1 =109 » » 5.75 »
20 » 109+ 1 = 110 » » 5.5 s
25 » 110+ 5=115 » » 4.6 »
30 > 115+ 5=120 » i 4.0 »
40 » 120+10= 130 » ■ » 3.25 »
50 I 130+ 10= 140 > » 2.8 »
75 » 140 + 25= 165 » » 2.2 »
100 » 165 + 25= 190 » » 1.9 ».
1 1 kW. ansluten effekt antages svara mot 1 nyttig motor hkr.
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>