- Project Runeberg -  Advokaten : juridisk rådgivare och formulärbok /
115

(1922) [MARC] Author: Ebbe Gustaf Flensburg
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Om föräldrar och barn - Om barn i äktenskap - Om barn utom äktenskap

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

den 14 juni 1917 om äktenskaplig börd trätt i kraft och som på
grund av dessförinnan gällande lag är att anse såsom äkta, ehuru
föräldrarna ej blivit förende med varandra i fullkomnat äktenskap.
Samma stadgande skall ock äga tillämpning på barn, som
fötts efter det lagen om äktenskaplig börd trätt i kraft och som
på grund av övergångsbestämmelsen till samma lag äger
äktenskaplig börd, ehuru det eljest skulle anses såsom barn utom
äktenskap.

*


Om barn utom äktenskap.



(Lag om barn utom äktenskap.)

A. Barnets namn.

I den nya lagen om barn utom äktenskap har såsom huvudregel
fastslagits, att barn utom äktenskap skall erhålla moderns
släktnamn (§ 1). Sådana barn stå ju i regel närmare modern
än fadern, och då de som oftast vårdas av och vistas hos henne,
är det självfallet i allmänhet det lämpligaste ur såväl barnets
som moderns synpunkt, att barnet får bära hennes namn.

Från denna regel, att barn utom äktenskap skall bära moderns
släktnamn, finnas emellertid följande undantag:

1) Är modern gift, eller är hon frånskild hustru, skall barnet
erhålla det släktnamn, som tillkom modern såsom ogift.

2) Önskar fadern att giva barnet sitt släktnamn, skall detta
medgivas, därest blott förmyndaren eller, om barnet fyllt 18
år, barnet självt givit sitt samtycke därtill. Bestämmelsen att
förmyndarens samtycke erfordras för namnförändringen innebär,
att modern i de flesta fall får ett avgörande inflytande
angående frågans utgång. Då modern såsom olämplig
fråntagits förmynderskapet, finnes däremot intet skäl för att låta
henne hindra barnet att erhålla faderns släktnamn, särskilt om
denne har barnet hos sig och utövar vårdnaden över detsamma.

3) Är modern gift, äger hennes make under samma
förutsättning, som under 2) angavs, giva barnet sitt släktnamn.

4) Är barnet trolovningsbarn[1], d. v. s. barn, avlat i trolovning
eller vars föräldrar efter dess avlelse ingått trolovning med
varandra, äger förmyndaren eller barnet självt, om det är
myndigt, bestämma, att det skall bära faderns namn. Har barnet
fyllt 18 år, äger ej förmyndaren utan dess samtycke träffa sådan
bestämmelse.


[1] Oavsett att vid trolovning föräldrarna voro så besläktade eller besvågrade, att äktenskap dem emellan måste återgå eller att endera var gift med annan, skall barnet anses såsom trolovningsbarn, därest föräldrarna
eller en av dem var i god tro.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 17:58:02 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/advokaten/0115.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free