- Project Runeberg -  Advokaten : juridisk rådgivare och formulärbok /
118

(1922) [MARC] Author: Ebbe Gustaf Flensburg
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Om föräldrar och barn - Om barn utom äktenskap

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

118

hör ej förrän barnet fyllt 16 år, ej keller senare än det fyllt 18
år, där ej barnets anlag ock omständigheterna i övrigt föranleda,
att barnet hör erhålla- fortsatt utbildning.

Skulle barn, sedan dess lagliga rätt till underhåll upphört, till
följd av sjukdom eller annan orsak vara ur stånd att självt
försörja sig, äro dock föräldrarna »i mån av förmåga» skyldiga
att giva barnet skäligt underhåll. Vid bedömandet av huruvida
sådan förmåga föreligger skall hänsyn tagas till att föräldrarna
själva, oaktat att sådant underhåll lämnas, erhålla medel till
sin skäliga bärgning ävensom därigenom ej bliva urståndsatta
att lämna fortsatt skäligt uppehälle till de personer, mot vilka
de hava ovillkorlig försörjningsplikt.

Samma underhållsskyldighet som enligt vad härovan nämnts
åligger föräldrar gentemot barn, åligger jämväl barn emot fader
eller moder, som av sjukdom eller annan orsak är urståndsatt
att försörja sig (§6).

Då den ogifta moderns ställning före och efter nedkomsten
i allmänhet är synnerligen vansklig, har 1917 års lag infört
skyldighet för fadern att »efter ty med hänsyn till hans och
moderns villkor må anses skäligt» bidraga till hennes underhåll
under sex veckor före och sex veckor efter nedkomsten. Vid
beräknande av detta underhållsbidrag skall hänsyn tagas jämväl till de
särskilda kostnader, som orsakas av förlossningen. Medför
havandeskap eller amning" eller annan vård om barnet avsevärt hinder i
moderns förvärvsverksamhet eller ådrager hon sig sjukdom genom
havandeskapet eller nedkomsten, kan ock fadern förpliktas att
bidraga till hennes underhåll under längre tid än ovan angivits, dock
högst under 4 månader före och 9 månader efter nedkomsten (§ 5).
Hittills har underhållsbidrag plägat utgå med lika belopp för
hela underhållstiden. Då det emellertid kan vara synnerligen
lämpligt och önskvärt, att underhållsbidraget sättes olika för
särskilda delar av underhållstiden, har den nya lagen infört det
stadgande, att underhållsbidrag må bestämmas till olika belopp
för särskilda delar av underhållstiden (§ 7). Betalning av
underhållsbidrag skall, därest ej på grund av särskilda
omständigheter annorlunda bestämmes, erläggas i förskott för
kalendermånad. Förskottsbetalning utöver vad som i lagen stadgats eller
särskilt bestämts, medför ej befrielse att gälda underhållsbidrag
för den tid, sådan betalning avser (§ 8). Avtal om
underhållsbidrag till fullgörande för framtiden av den underhållsskyldighet,
som enligt denna lag åligger dels föräldrar i förhållande till
deras utom äktenskapet födda barn, dels fadern i förhållande till
modern till sådant barn viss tid före och efter nedkomsten, skall
slutas genom skriftlig, av två personer bevittnad handling och
godkännas av barnevärdsnämnden. Innefattar avtalet åtagande
att till barnets underhåll utgiva visst belopp en gång för alla,
erfordras i. varje full godkännande av barnavårdsnämnden. Sådant
avtal, som ovan nämnts, kan slutas jämväl före barnets födelse.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 17:58:02 2016 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/advokaten/0118.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free