- Project Runeberg -  Administratif och statistisk handbok såsom bihang till Sveriges statskalender /
366

(1872) [MARC] Author: Fredrik Edvard Fåhræus, Olof Immanuel Fåhræus
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Sidor ...

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

366

Sachsen (Konst. 4 Sept. 1831, ändr. 3 Dec. 1868).

T c ti kamrar. I den första äro inrymda representanter af de
me-diatiserade ätterna, kyrkliga dignitärer, borgmästarne i de 8
förnämsta städerna, 3 representanter af universiteten, 12 d:o af de större
jordägarne och 12 ledamöter nämnda för lifstid, tillsammans 45; i
den Andra 20 deputerade af riddargodsägarne, 25 af städerna, 25 af
bönderna samt 10 af manufakturister och handlande (1 deput. på
30,000 inv.).

Sachsen-Altenburg (Konst. 29 April 1831, ändr. 1 Maj 1857).

Riksdagen har 25 deputerade, af hvilka 8 representera städerna.
8 landtbefolkningen, 1 de industriela yrkena och 8 ridderskapet (1
deput. på 5,600 inv.).

Sachsen-cWirg & Götha (Konst. 3 Maj 1852).

Särskilda riksdagen för Sachsen-Coburg har 11 deputerade (1 på
4,500 inv.) och den för Sachsen-Gotha 19 deputerade (1 på 6,300 inv.),
utsedda genom samfälda val. Gemensamma riksdagen har 21
ledamöter, hvartill Coburgs-riksdag inom sig utser 7 och Gothas 14

Sachsen-Meiningen (Konst. 23 Aug. 1829, ändr. 3 Juni 1854).

Riksdagen utgöres af 2 medlemmar nämnda af Hertigen, 6 valda
af de större egendomshafvarne, 8 af städerna och 8 af bönderna (1
deput. på 7,500 inv.).

Sachsen-Weimar (Konst. 15 Okt. 1850).

Riksdagen utgöres af 31 deputerade, neml. 1 af ridderskapet, 4
af de större egendomshafvarne, 5 af de högst beskattade och 21
utsedda genom allmänna val (1 på 9,100 inv.).

Sohaumburg-Lippe (Konst. 17 Nov. 1868).

Riksdagen liar 15 ledamöter, neml. 1 deputerad af ridderskapet,
3 af städerna, 7 af bönderna, 1 af presterskapet, 1 af
vetenskapsid-kare och 2 nämnda af Fursten (1 dep. på 2,100 inv.).

Schwarzburg-Rudolstadt (Konst. 2 Mars 1854).

Riksdagen utgöres af 3 representanter af de större
egendomshafvarne, 5 af städerna och 8 af landtbefolkningen (1 dep. på 4,600 inv.).

Schwarzbtirg-Sondershaiisen (Konst. 8 Juli 1857).

Riksdagen har 15 ledamöter, neml. 5 nämnda af Fursten, 5 valda
af de högst beskattade och 5 utsedda genom allmänna val.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 18:02:29 2016 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/aoshbok/0380.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free