- Project Runeberg -  Administratif och statistisk handbok såsom bihang till Sveriges statskalender /
60

(1864) [MARC] Author: Fredrik Edvard Fåhræus
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Sidor ...

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

60

6 Jan. 1838, till ändamål att besörja Kommando-Expeditionens jemte
Topografiska Korpsens lithografiska arbeten, samt bereda tillfälle till
inhemtande af fullständig insigt i lithografiens användande. Den
utgöres af ett Ritkontor ocn ett tryckeri, hvarvid finnas anställde, utom
tryckeripersonalen, en Inspektör och till tjenstgöring vid Ritkontoret
kommenderade Officerare.

Aflösningen för de i K. Landtförsvars-Departementets
Kommando-Expedition anställde utgör: för Expeditions-Chefen 3,000 Rdr, l:e
General-Stabs-Officeren (Sous-Chef) 1,200, 4 Generàl-Stabs-Officerare à 760
hvardera, Registratorn 1,000, 1 yngre Officer (Translator) 500 och en
stentryckare 500 Rdr. Officerarne uppbära derjemte lön vid sina resp.
Regementen och Korpser.

Lokal: K. Kanslihuset.

Kongl Krigs-Kollegium.

Enligt 1634 års Regerings-Form utgjordes "det Andra Kollegium"
af "Krigs-Rådet" (redan omtaladt i 1626 års Kansli-Ordning och med
Konstitutorial d. 5 Juni 1630), som dirigerades af Riks-Marsken *) och
hade till bisittare 2:ne af Rikets Råd samt 4 andra Krigs-Officerare.
Ordinarie ledamöter i detta Råd eller Kollegium voro Fält-Marskalken,
Riks-Tygmästaren och General-Yaktmästaren. Kollegii första
Instruktion utfärdades d. 20 Mars 1636, och Arbetsordning d. 23 Dec. 1662.
Genom förnyad Instruktion d. 16 Okt. 1723 fördelades ärendena p&
särskilda Kontor under vissa militär-ledamöters tillsyn, hvilken
fördelning ytterligare ökades 1782, då målen efter deras beskaffenhet
indelades mellan vissa ledamöter i 5 särskilda Departement. Antalet af
dessa Departement har sedermera än ökats, än minskats, och utgör
(på grund af K Br. d. 21 Nov. 1850) för närvarande 4. - Att
Krigs-Hof-Ratten tidtals varit med Krigs-Kollegium förenad, är ofvanföre visadt.

Krigs-Kollegii senaste och ännu gällande Instruktion är af d. 19
Mars 1811, men förändringar deruti af större eller mindre betydenhet
hafva ägt rum genom K. Brefven d. 17 Dec. 1831, 6 Nov. 1849 och 21
Nov. 1850. För öfrigt är, såsom bekant, hela Verkets omorganisation
föreslagen och på nådigt afgörande beroende.

Krigs-Kollegium har uppsigt och vård öfver allt, som hörer till
Arméens förvaltning och materiela förhållanden, samt (jemlikt K. Br. d. 6
Nov. 1849) fördelningen och redovisningen af alla för landtförsvaret
anvisade statsanslag, kassor och fonder. — Det utgöres af en President
(Generalsperson) och 6 ordinarie ledamöter, nemligen
General-Fält-Tyg-mästaren, Fortifikations-Generalen, General-Intendenten och 3 (Civile)
Krigsråd. De Militära ledamöterne ansvara för alla
verkställighetsåtgärder, Krigsråden för kameral- och räkenskapsmål, bokföring och
kassaförvaltning.

") Detta embetes innehafvare var sedan äldre tider Högste Befälhafvare for
Krig9magten till lands, och tillades i denna egenskap äfven benämningen
General-Fältherre.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Sep 30 18:36:57 2018 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/aoshbok64/0070.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free