- Project Runeberg -  Dansk biografisk Lexikon / I. Bind. Aaberg - Beaumelle /
357

(1887-1905) Author: Carl Frederik Bricka
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Aschlund, John, 1826-72, Forfatter - Aschlund, Richard, 1800-63, Søofficer

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

Brystsyge hyppig foretog Rejser til Schweits og Italien. –
Han var første Gang gift med Hedevig Eleonore Birch,
Datter af Overavditør Carl Chr. B. og Hustru Marie
Sophie f. Kyhl samt Plejedatter af ovennævnte Provst
B., f. 21. Sept. 1825 d. 27. Febr. 1855; anden
Gang 27. Dec. 1863 med Thora Dagmar Ammundsen,
Datter af Proprietær A. paa Smidstrupgaard og
født paa Barritskov 8. Nov. 1839, d. i Kjøbenhavn
11. Dec. 1872. – 16. April 1872 bukkede A. i Kjøbenhavn
under for sin Brystsygdom. – Dels under Pseudonymerne
«Carl Sommer », «Theodor», «Chr. Otto», «C. Sørensen»,
«Alexander», «P. Nielsen Bøvseløse», «Peer Nielsen»,
dels under eget Navn har han udgivet Noveller og
Fortællinger af Hverdagslivet, politiske, æsthetiske
og biografiske Afhandlinger, baade i Bogform og
som Bidrag i forskjellige Dagblade og Tidsskrifter,
samt flere Digtsamlinger (1849, 1852, 1856, 1873), mest
af kristelig Karakter.

Erslew, Forf. Lex.
Haderslev lærde Skoles Program 1854.

Nic. Bøgh.

Aschlund, Richard, 1800-63, Søofficer, er født
2. Jan. 1800. I en meget ung Alder, kun 12 Aar gammel,
kom han ind paa Søkadetakademiet, gjennemgik dette
og udnævntes til Sekondlieutenant i 1822. I denne
Stilling forblev han ikke mindre end 8 Aar, indtil
han i 1830 avancerede til Premierlieutenant. Omtrent
samtidig med sit Avancement ansøgte han om at blive
sat à la suite i et længere Tidsrum for at føre et
Koffardiskib, og i 4-5 Aar stod han saaledes uden for
Marinens aktive Tjeneste. Som Kapitajnlieutenant,
hvortil han forfremmedes i Aaret 1840, udnævntes
han til næstkommanderende paa Korvetten «Galathea»
paa dens bekjendte Jordomsejling under daværende
Kommandør Billes Kommando. Her fra detacheredes
han som Chef for Krigsdampskibet «Ganges», der var
stationeret ved Nikobarøerne, og beholdt denne Post,
indtil det danske Etablissement paa Pulo Melu i 1848
blev ophævet. Efter at han samme Aar var avanceret
til Kapitajn, deltog han i den første slesvigske
Krig, først som Chef for Dampskibet «Hekla» i den
ulykkelige Affære i Ekernførde Fjord og senere
i Aaret 1850 som Chef for Dampskibet «Holger
Danske». – A. blev i Marinens Tjeneste til 1857;
han overtog da Embedet som Inspektør ved Kjøbenhavns
Lodseri og virkede i denne Stilling indtil sin Død
4. Marts 1863. Han var gift med Johanne Vilhelmine
Nielsen, f. 10. Juni 1804 d. 27. Jan. 1881,
Datter af Stutmester, Justitsraad F. C. E. N.

O. Lütken.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Nov 20 21:36:42 2020 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/dbl/1/0375.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free