- Project Runeberg -  Dansk biografisk Lexikon / XII. Bind. Münch - Peirup /
1

(1887-1905) Author: Carl Frederik Bricka
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Münch, Peter Ludvig, 1706-85, Krigsdeputeret

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)



Münch, Peter Ludvig, 1706-85, Krigsdeputeret, var født
22. Juli 1706 i Kjøbenhavn, Søn af Konsumtionsskriver Peter
Ludvig M. Som ganske ung kom han ind i Krigskancelliet, blev 1727
Kopist, 1737 Kancellist og 1753 Kancelliforvalter. Tillige var han
Kasserer ved Krigshospitalskassen og Landetatens Pensionskasse.
Titel af Krigsraad fik han 1741, af Justitsraad 1754, Rang med
Oberster 1759. Da Saint-Germain i Okt. 1763 overtog Hærens
Styrelse, blev M. Deputeret i Generalkrigsdirektoriet og Chef for
dettes 4. Departement (Justits- og Pensionsvæsen), og ved
Omordningen 3 Aar senere traadte han i samme Egenskab over i
Generalkommissariatskollegiet; men da dette 1/2 Aar efter hævedes, og
Direktoriet gjenoprettedes, blev M. sat ud af Virksomhed. En af
hans Kolleger skildrer ham vistnok ganske træffende som en grumme
hæderlig, fredsommelig og arbejdsom, men tarvelig begavet Mand.
Det lykkedes ham ikke paa ny at komme i Embede; derimod blev
han 1767 virkelig Etatsraad og 1774 Konferensraad. Han døde i
Kjøbenhavn 27. Febr. 1785. Gift 1. i Kjøge 3. April 1743 med
Johanne Munck, 2. 28. April 1756 med Ingeborg Christine Nansen
(døbt i Egaa Kirke 27. Juli 1715, d. i Kjøbenhavn 19. Jan. 1808),
Datter af Amtmand, Justitsraad Hans N. til Skjerring-Munkgaard.

P. L. M.s Søn Hans Peter M. (f. i Kjøbenhavn 14. Sept. 1758,
d. sammesteds 2. Marts 1836) traadte 17 Aar gammel ind i
Generalitets- og Kommissariatskollegiet som Kancellist, blev 1789
Bureauchef og 1807 Deputeret med Titel af Generalkrigskommissær. 1813
blev han som Leder af Forplejningsvæsenet sendt over til
Auxiliærkorpset, som med Prins Frederik af Hessen som Chef stod i
Meklenborg under Marechal Davouts Overkommando (V, 338).
M.s Virksomhed i denne Stilling var alt andet end heldig.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jan 29 13:47:15 2023 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/dbl/12/0003.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free