- Project Runeberg -  Dansk biografisk Lexikon / XIV. Bind. Resen - Saxtrup /
314

(1887-1905) Author: Carl Frederik Bricka
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Rosenørn, Matthias, 1676-1725, Officer - Rosenørn, Matthias Hans, f. 1814, Indenrigsminister, Stiftamtmand

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

Generalerne F. J. Dewitz’ og B. J. Mørners tapre Indhug, og det fortælles,
at han endog havde Lejlighed til at redde Kong Frederik IV, da
han blev forfulgt af svenske Ryttere. Under Blokaden af Tønning
udmærkede R. sig paa ny som Rytterfører, men i Slutningen af
1715 fik han Tilladelse til at sælge sit Regiment, hvorefter han
levede paa sine Godser i Jylland, Aakjær og Damsgaard; han
døde 29. Juli 1725 under et Besøg paa Rodsteenseje. – R. blev
2 Gange gift: 1. (25. April 1704) med Antoinette Lisbet Friis (f.
2. Dec. 1675 d. 6. April 1716), Datter af Otte F. til Astrup; 2.
(3. Avg. 1718) med Hedevig Margrethe f. Bornemann (f. 16. Avg.
1679 d. 7. Febr. 1749), Enke efter Etatsraad Bendix Lassen til
Aakjær og Datter af Biskop Henrik B. (II, 533). Hun blev 1731
adlet sammen med en Brodersøn og skal have været en «god
Poetinde».

Danmarks Adels Aarbog 1887, S. 380; 1891, S. 483.

H. W. Harbou.


Rosenørn, Matthias Hans, 1814-1902, Indenrigsminister,
Stiftamtmand, var en Søn af Generalkrigskommissær Peder Otto R. (f.
15. Nov. 1778 d. 31. Okt. 1847) og Eleonore f. Hellesen (f. 28. Maj
1782 d. 18. Dec. 1816). Han fødtes 24. Nov. 1814 i Randers, blev
dimitteret fra Sorø Akademi 1831 og tog 1836 juridisk Embedsexamen.
Derefter foretog han 1838-40 en Rejse i Tyskland og
Frankrig, paa hvilken han særlig studerede de evropæiske Statsforhold,
og begyndte under sin Stifmoders Fader, Kancellipræsident
Stemanns Vejledning 1837 at gjøre Tjeneste
som Volontær i det danske Kancelli, hvor han 1841 udnævntes til
Kancellist. I Begyndelsen af 1843 blev han Referendar i
Kabinetssekretariatet, men udnævntes allerede i Slutningen af s. A. til
Kommitteret i Generaltoldkammer- og Kommercekollegiet. 1847 blev han
Stiftamtmand over Island og Amtmand i Sønderamt og fungerede
1849 tillige som kongl. Kommissarius ved det islandske Alting. 21.
Sept. s. A. udnævntes han under et Ophold i Kjøbenhavn til
Indenrigsminister, fra hvilken Stilling han afskedigedes 13. Juli 1851.
Som Medlem af Statsraadet tog han Ordet for et nationalt og politisk
Samliv mellem Kongeriget og det dansktalende Slesvig i alle indre
Landsanliggender, men som bekjendt uden Held; som Fagminister
lykkedes det ham derimod at gjennemføre forskjellige vigtige
Landbolove. Efter sin Udtrædelse af Ministeriet var han i et Aars Tid,
1852-53, konstitueret som Kabinetssekretær og derefter 1854 i nogle
Maaneder midlertidig Chef for det statistiske Bureau, indtil han

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 19:51:11 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/dbl/14/0316.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free