- Project Runeberg -  Dansk biografisk Lexikon / II. Bind. Beccau - Brandis /
375

(1887-1905) Author: Carl Frederik Bricka
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Blechingberg, Erik Daniel Georg, f. 1834, Generalskattedirektør - Blechingberg, Otto Carl, 1800 - 63, Generalfiskal og Kammeradvokat

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

blev han gift med Charlotte Marie Wilse (f. 24. Juni
1838), en Datter af Højesteretsassessor Christian
Ferdinand W. (f. 8. Juni 1790 d. 22. Avg. 1860)
og Anna Augusta Sophie Elisabeth f. Phister
(f. 23. Juli 1803 d. 31. Dec. 1840). D. 25. Sept. 1902.

G. Kringelbach.


Blechingberg, Otto Carl, 1800-63, Generalfiskal og
Kammeradvokat, en Søn af Etatsraad, Overretsassessor
Daniel B. (f. 1770 d. 1851) og Sophie Ambrosia f. Lous
(f. 1777 d. 1852), fødtes i Kjøbenhavn 26. Jan. 1800,
blev 1816 Student fra Borgerdydskolen i Kjøbenhavn,
1819 juridisk Kandidat, 1821 Overretsprokurator,
allerede 1823 Højesteretsadvokat paa Grund af sin
«fortrinlige Duelighed, Flid og Nøjagtighed», og
fordi man i ham ventede «at finde en Mand, der vilde
hædre sit vigtige Kald», en Forventning, som han ved
sin følgende Virksomhed ikke gjorde til Skamme. 1833
blev han Justitsraad, 1843 Etatsraad, 1846 tillige
Generalfiskal, 1854 tillige konst. Kammeradvokat, 1858
Konferensraad og døde 4. Jan. 1863 i Kjøbenhavn. Som
Formand for Nationalbankens Repræsentantskab havde
han en væsentlig Indflydelse paa den i 1838 trufne
Afgjørelse af Finansernes og Bankens Mellemværende
(Tolvmillionsagen); senere var han Formand for den
Komité, der skulde føre Kontrol med Udstedelsen
og Indfrielsen af de Kreditbeviser, der sattes i
Omløb i Anledning af Krigen 1848. Han blev 1850
valgt til Landstingsmand for 1. Kreds og var under
sin kortvarige Virksomhed i Tinget bl. a. Ordfører
for den Takadresse, som Rigsdagen sendte Hæren efter
Sejren ved Frederiksstad, og i 1851 for den Dagsorden,
hvori Rigsdagen udtalte det Haab, at den bebudede
Ordning af det danske Monarkis forskjellige Dele ikke
maatte medføre, at den tidligere Stænderforsamling
for Slesvig blev gjenoprettet. I Aaret 1853 blev
han valgt for 2. Kreds, men modtog ikke Valget,
formentlig fordi han med sine Anskuelser under de
daværende Forhold fandt det uforeneligt med sin
Embedsstilling at have Sæde i Repræsentationen. Han
var en nobel Karakter, en varm Patriot, en skarpsindig
Jurist med en ualmindelig klar Fremstillingsevne og
havde desuden en levende Interesse for og Forstaaelse
af Litteratur og Kunst. Han blev 6. Dec. 1823 gift
med Vibeke Dorothea Garde (f. 12. April 1801 d.
11. Nov. 1871), en Datter af Sognepræst i Horslunde,
Provst Hans Fribo G. og Inger Marie f. Bruun.

Barfod, Dansk Rigsdagskalender 1856, S. 167 f.
Illustr. Tid. IV, Nr. 173.

G. Kringelbach.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 19:50:55 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/dbl/2/0377.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free