- Project Runeberg -  Norsk Forfatter-Lexikon 1814-1880 / Første Bind. A-B /
96

(1885-1908) [MARC] Author: J. B. Halvorsen
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Arntzen, Carl

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

96 Arntzen
sitet i 182 1, i Juni 1824 juridisk Embedsexamen med Laud. Ved kgl.
Res. af 4 Februar 1826 diev han lion3tituelet Bom Docent i Lovkyndig
hed ved Universitetet. (Kollegiet havde indstillet ham til Ansættelse som
nv tredie Lektor, men Regjeringen fandt, at han som «en meget ung
Mand» «ej hidtil havde haft nogen særdeles Anledning til at lægge for
Dagen, at han er i Besiddelse af en saa omfattende Theori af sin Viden
skab», at han allerede da skulde faa kongelig Udnævnelse til Universitets
lærer). Universitetet, hvor A. især læste over Tingsret og Lovfortolkning,
forlod han imidlertid allerede det følgende Aar, da han den 7 Decbr.
udnævntes til Prokurator ved Overretterne. 29 Novbr. 1830 blev kan
udnævnt til Højesteretsadvokat, men maatte paa Grund af en hurtig til
tagende Døvhed forlade denne Stilling, og blev 26 April 1832 Expeditions
sekretær i Revisjonsdepartementet. Fra 1837 til 1843, da Kommissjonen
ophævedes ved kgl. Res. af 17 August, var han Medlem af Lovkommis
sjonen, men vendte derefter tilbage til sin Stilling i Departementet ; 2 6 Juli
1844 udnævntes han til Justitiarius i Kristiania Stiftsoverret, hvilket Etn
bede han dog først tiltraadte i Juni 1845, idet han i Mellemtiden fik
Tilladelse til at fuldføre et Lovudkast ang. Værnepligten og Sessjonsvæse
net, hvilket han allerede havde paabegyndt som Medlem af Lovkommis
sjonen i Henhold til kgl. Res. af 17 August 1843. Efterat Stiftsover
retten var bleven omdannet ved Lovene af 16 Juli 1845 og 4 Juni 1866,
var han Justitiarius i Rettens iste Afdeling, indtil han efter Ansøgning
erholdt Afsked 29 Juni 1876. Han døde i Kristiania 2 April 1877.
Arntzens juridiske Indsigt blev ofte benyttet ved Forberedelsen af større
Lovarbejder. Saaledes blev han ved Storthingsbeslutning af 27 Aug. 1827
valgt til Suppleant for Lektor C. W. Hielm som Medlem af Lovkomiteen
for at udarbejde en almindelig Civillovbog (jfr. Storth. Efterr. 1814—33,
11, 670, Noten). Han var Medlem (bl. a. mcd J. H. Rye, N. A. Sem
og N. A. Thrap) af den ved kgl. Res. af 30 Oktbr. 1833 nedsatte Kom
missjon til Udarbejdelse af Love ang. Kommunalvæsenet; det er særlig
A., man i denne Egenskab skylder den ved Formandskabsloven af 14 Ja
nuar 1837 tilvejebragte Ordning af By- og Heredskommunernes Styrelse
ved et Formandskab og et Repræsentantskab, medens Rye har Æren og
Fortjenesten af Indretningen med Amtsformandskaberne som repræsen
tative Myndighedsorganer for hele Amtet. Fremdeles kar Arntzen del
taget i Forhandlingerne om det oprindelig af Rye udarbejdede Udkast til
militær Straffelov (i 1849 °S som Medlem af den kgl. Kommissjon i 1858),
om Udkastet til Lov om Værnepligt og Udskrivning (1856), om Konkurs
loven (som Medlem af Kommissjonen af 3 Januar 1861) og om Lov ang.
Armeens 3undkedß- og Sygepleje (som tilforordnet Armeens Lægekommis
sjon i 1865). A. var Medlem af Videnskabernes Selskab i Throndhjem
(siden 1843). Han blev R. N. O. 1843, R. St. 0. O. 1855 og Kom
mandør af samme 1862.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Tue Oct 2 14:03:57 2018 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/halvforf/1/0110.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free