- Project Runeberg -  Norsk Forfatter-Lexikon 1814-1880 / Første Bind. A-B /
451

(1885-1908) [MARC] Author: J. B. Halvorsen
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Broch, Ole Jacob

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Broch
451
i den dermed forbundne Udstilling; fremdeles var han Norges Repræsen
tant ved den internationale Kongres i Paris Septbr. 1878 ang. Unifika
tion af Vægt, Maal og Mynt, ligesom han overhovedet var Norges be
fuldmægtigede Repræsentant ved alle de til Verdensudstillingen i 1878
knyttede internationale Møder og Kongresser. Efter Opfordring af ved
kommende franske Sektion deltog han i Maj 1879 i den under Lesseps’
Forsæde Bammentraadie internationale Komite til I7nder3e>Feiße af de for
skjellige Forslag ang. Udførelse af Panamakanalen, og blev af samme
valgt til Præsident for Sektionen for Skibsfarten. Ifølge kgl Resolution
11 September 1880 og 30 December 1882 mødte han som Norges og
tillige som Sveriges Delegerede ved den internationale diplomatiske Kon
ference i Paris i November 1880 og i Marts 1883 angaaende den indu
strielle Ejendomsret og ligesaa ved Myntkonferencen i Paris i April 1881
Han var fremdeles Norges Delegerede ved den i 1881 afholdte elektriske
Udstilling i Paris og dermed forbundne internationale Kongres; 1882
mødte .han som Norges Delegerede og i 1884 tillige som Sveriges Dele
gerede ved den internationale Konference om de elektriske Enheder
sammesteds (Præsident i 3die Kommissjon). Endelig deltog han 1881—82,
ifølge kgl. Resolution 1 Juli 1881, som Norges Befuldmægtigede i Under
handlingerne om og Afslutningen af den nye Handels- og Skibsfartstraktat
med Frankrige, hvilken han medundertegnede. Under et Ophold i Kri
stiania Sommeren 1884 modtog han, efterat Statsminister Schweigaard
den 31 Maj Kav6e anmeldt sit Ønske om at fratræde, den 5 Juni næst
efter en Henvendelse fra H. M. Kongen om at fremlægge Forslagsliste
til et nyt Ministerium i Forbindelse med Redegjørelse for, hvorledes Re
alitetsspørgsmaalene i Kompromisforhandlingerne mellem Kongemagten og
Storthinget burde formuleres og fremmes. Den 22 Juni tilbageleverede
han dette Mandat i Kongens Hænder, hvorefter Ministeriet Sverdrup dan
nedes 26 Juni. — Han er Medlem af Videnskabernes Selskab i Thrond
hjem (1850), af Vetenskapsakademien i Stockholm (1852), af Videnskabs
selskabet i Kristiania (1857), af FysiografiskaSållskapet i Lund (1864),
af K. K. Geologisches Institut i Wien, af det kgl. danske Videnskabernes
Selskab (1865), af Société de Géographie i Paris (1866), Æresmedlem
af Cobden Club (1872), korr. Medlem af LInstitut (Académie des
sciences, Sektionen for Mekanik, Jan. 1875), korr. Medlem af Akademie
der Wissenschaften i Berlin (Februar 1876), Æresmedlem af Société de
Physique i Paris (Januar 1877), Æresmedlem af Société de Géographie
commerciale i Paris (Septbr. 1878), Æresmedlem af Union géographique
du Nord, Æresmedlem af Société Suisse de statisiique i Bern (Septbr.
1879), korr. Medlem af Société académique de Cherbourg (Novbr. 1879),
Medlem af Société des Economistes, Société de statistique, Société d’Eco
nomie sociale, Société francaise d’hygiene, alle i Paris. Han blev
R. St. 0.0. 21 Aug. 1855, R. N. O. 17 Juli 1863, K. St. O. O. 21 Aug.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Tue Oct 2 14:03:57 2018 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/halvforf/1/0465.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free