- Project Runeberg -  Norsk Forfatter-Lexikon 1814-1880 / Sjette Bind. U-Ø /
293

(1885-1908) [MARC] Author: J. B. Halvorsen
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Wedel-Jarlsberg, Johan Caspar Herman

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Wedel-Jarlsberg 293
han i 1826 og 1829. Han valgtes til Storthingspræsident paa alle Stor
thing 1824—1830; han var Medlem af Lagthinget 1827 (fra 3 Juli)— 1830,
Medlem af Valgkomiteen 1827— 1830 (det sidste Aar som dens Formand),
af Fuldmagtskomiteen 1828 og 1830, af Konstitutionskomiteen 1824— 1830
(det sidste Aar dens Formand), Formand i Toldkomiteen 1824 og 1827,
Medlem af Komiteen for Berg- og Skovvæsen, af Komiteen for Indløs
ning af Rigsbanksedlerne og Formand i Ligningskomiteen for Akershus
Stift 1824, Medlem af Reglementskomiteen, af Deputationskomiteen, af
Traktatkomiteen og af Komiteen om Larvik Grevskab, Formand i Komi
teerne for Bygningsvæsenet i Kristiania og om Kjøbstad paa Oplandet
1827, Medlem af Deputationskomiteen og af Komiteen ang. den kgl. Med
delelse om 17 Maj samt Formand i Komiteen om Forøgelse af Seddel
massen 1828, I’oi-M3,!i6 i I^omiteei-ne om Matrikulloven, om Bygningslov
for Kristiania, om Bygningslov for Bergen og om Kroningsudgifterne 1830;
han valgtes til Ordfører for Deputationen til Stockholm i Anledning af
Prins Gustavs Fødsel 1827 og for den paatænkte Deputation til Dron
ningens Kroning i Trondhjem 1830. Han var Medlem af den kgl. Kom
missjon af 1816 til Regulering af Vv^e^ruu6e paa Akershus Fæstning,
af den kgl. Komite ang. Norges og Sveriges gjensidige Handelsforhold
1825 og af den kgl. Kommissjon af 17 Juni 1825 ang. Grundlæggelsen
af en Kjøbstad paa Oplandene, Formand i den kgl. Kommissjon af 22
Novbr. 1 83 1 til Revisjon af VexellovKivnin^en, i den kgl. l^ommißß^’on
af 16 Oktbr. 1833 til Planlæggelse af Rigets 3<3fol3var og i den kgl. Kom
missjon af s. D. ang. Kongsberg Sølvværks fremtidige Drift. Den 24 Marts
1828 udnævntes han til Prokansler ved det kgl. Frederiks Universitet, og
som Baa6an 6eltoZ han i Forhandlingerne i den kgl. Hndervi3ninZßlcoM
missjon af 17 Oktbr. 1839. Høsten 1828 opkoldt han sig no^le Maaneder
i London for ifølge kgl. Opdrag at virke sammen med Rigernes- Minister
dersteds for en Nedsættelse af den britiske Trælasttold, og ifølge kgl.
Resolution af 5 Maj 1836 opholdt han sig atter Sommeren 1836 i London
i samme Øjemed; efter et Badeophold i Teplitz blev han paa Hjemvejen
iy Septbr. 1836 udnævnt til Kongens Statholder i Norge, og i dette Em
bede virkede han Resten af sin Levetid. I Juni 1840 drog han for sin
Helbreds Skyld til Wiesbaden, og her døde han 27 August s. A. Hans
Lig blev i Oktbr. ført hjem til Norge paa et af Statens Dampskibe og
bisat i Familjens Gravkapel ved Sem Kirke. Han blev udnævnt til kgl.
dansk Kammerherre 9 Oktbr. 1809, blev R. D. O. 28 Januar 1809, K.
D. O. 28 Januar 1812, K. N. O. m. Stk. 7 Januar 1815, Skatmester ved
Hs. Majestæts Ordener 1818, R. Sph. O. 28 Januar 1825 og erkoldt 14
Oktbr. 1825 Medaljen for Borgerdaad.
* 19 Maj 1807 Karen Christiane Andrea Anker (f. 22 Novbr.
1789, -j* 19 Maj 1849), Overhofmesterinde hos Dronningen, eneste D. af

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Nov 20 22:47:43 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/halvforf/6/0303.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free