- Project Runeberg -  Norsk Forfatter-Lexikon 1814-1880 / Sjette Bind. U-Ø /
392

(1885-1908) [MARC] Author: J. B. Halvorsen
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Wergeland, Harald - Wergeland, Harald Nicolai Storm

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

392 Wergeland
m. v., rettet for hvert Aar. Desuden har han i Halvorsen & Larsen ’s Lomme-
Almanak for 1892 — 1899 skrevet Uddrag af Norges /a^t- og Fredningslovgivning,
samt fra og med 1900 Uddrag af Love om Jagt og Fangst.
Wsi-A6lan6, Harald l>lic!<)lai Storm, 3e>n af Skipper Gert
Christian Storm (f. 1780, f 1835) og Ingeborg Birgitte Werge
land (f. 1783, -l. 21 Maj 1852), blev født i Bergen 27 Maj 1814.
Han kom som Barn i Huset hos sin Morbroder, nedennævnte Provst
Nikolai Wergeland, og anto^ familienavnet Wergeland. I Begyndelsen
af Aaret 1826 gik han md som Kadet ved den kgl. norske Krigsskole
og blev 31 Juli 183 1 u6nsevnt til Sekondløjtnant i Bergenske Infanteri
brigade. I Januar 1834 gik han ind som Elev ved den militære Høj
skole og blev 5 I^artß s. A. surnumerær Sekondløjtnant i Artilleriet. lyfter
absolveret Examen blev han 25 Oktbr. 1837 virkelig Sekondløjtnant og
tjenstgjorde som Adjutant ved iste Artilleribataljon inntil Udgangen af
1839. Fra Begyndelsen af 1840 var han ansat som Trigonometrist ved
den geografiske Oprnaalin^ og ve6blev i denne Stilling in6til Vaaren
1844, da han beordredes til Horten for der at forrette Tjeneste ved
Landetatens Fabrikation af Perkussjonsbomber. I Sommeren 1845 an
vendtes han paanyt som trigonometrisk Opmaaler, næste Sommer del
tog kan i Oprydningen af den norsk-russiske Grænse, og i 1847 var han
med ved Udstikningen af Jernbanen Kristiania—^’6Bvol6. Den 28 Juni
1842 var han blevet udnævnt til Premierløjtnant og beordredes fra Be
gyndelsen af 1847 til Tjeneste i Kristiania som Haaruivierlcsofficer ved
Artilleriets Værksteder. Den 20 Februar 1849 blev han udnævnt til Kap
teM ved Artilleribrigadens Stab, var Lærer i Artilleri ved Krigsskolen
fra Marts 1849 tu Decbr. 1850 og Lærer i Mekanik og Artilleri ved
den militære Højskole 1849—1851. Han blev Adjutant hos Kong Oscar
22 April 1850, beordredes 20 Februar 1851 til Tjeneste som Adjoint i
Generalstaben, og da Storthinget i 1851 Kav6e difal6t den nye Plan for
Generalstaben, blev han 13 Maj 1852 udnævnt til Oberstløjtnant i denne.
Den 21 Januar 18*56 udnævntes han til Oberst og Chef for Kristians
sandske Infanteribrigade, den 6 Marts 1857 beordredes han til midler
tidig Chef for Generalstaben under Statsraad Blochs Fravær i Stockholm,
og da Kronprinsen under 22 Juni 1857 var blevet entlediget som Vice
konge i Norge, idet samtidig den norske Regjering i Kristiania fik udvidet
Bemyndigelse til at afgjøre Regjeringsanliggender, blev Wergeland 27 Juni
s. A. af Regjeringen beskikket til Armeens Øverstbefalende, hvilken Be
skikkelse dog ophørte ved kgl. Resolution af 6 Juli 8. A. I Interims
regjeringen paa Grund af Kongens Sygdom 11—25 Beptdr. 8. A. var
han tilforordnet som Statsraad og Chef for Armedepartementet 14 Novbr.
s. A, blev han udnævnt til virkelig Chef for Generalstaben, 28 Januar

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Nov 20 22:47:43 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/halvforf/6/0402.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free