- Project Runeberg -  Norsk Forfatter-Lexikon 1814-1880 / Sjette Bind. U-Ø /
393

(1885-1908) [MARC] Author: J. B. Halvorsen
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Wergeland, Harald Nicolai Storm

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Wergeland 393
1859 til Generalmajor og 28 Septbr. 1860 til Statsraad, Chef for Arme
departementet og øverste Befalingsmand over Armeen i Kongens Fravær;
han var Medlem af Statsraadsafdelingen i Stockholm fra Oktbr. 1862 til
Septbr. 1863 og fra August 1866 til August 1867. Den 3 April 1868
tog han Afsked som Statsraad, blev 5. D. udnævnt til Chef for 2 den
Akershusiske Infanteribrigade og 6 Juni s. A. til Kommandant paa Akers
hus. Han rejste i Septbr.—Novbr. 1872 som overordentlig Gesandt til
Østerrige, Bayern og Italien for at notificere det i Norge og Sverige
stedfundne Thronskifte; han var Medlem al Interimsregjeringen i Stock
holm under Kongens Udenlandsrejser 25 Maj—13 Juni og 6—21 Juli
1875. Han blev udnævnt til Generalløjtnant 6 Septbr. 1875, til General
felttøjmester og Chef for Artilleribrigaden 7 Februar 1879. Den 22 Olctdr.
1887 blev han entlediget som Kommandant paa Akershus, efterat han
havde undladt at besætte Honnørvagten ved Slottet ved Kongens Ankomst
til Kristiania for derved at henlede Opmærksomheden paa Garnisonens
Utilstrækkelighed, og den 21 Marts 1890 erholdt han ifølge Ansøgning
Afsked fra Krigstjenesten. Han døde i Kristiania 12 Oktbr. 1893. Han
var Medlem af Spidskuglekommissjonen 1848, Formand i den kgl. Kom
missjon af 17 Decbr. 1852 anZaaende Telegrafanlæg og studerede i den
Anledning Telegrafvæsenet i Berlin, Hamburg og Stockholm 1853; videre
var han Medlem af en Række Kommissjoner om Armeens Organisation
1852—1857, saaledes af to Kommissjoner angaaende Akershus Fæstning
6 Novbr. 1854— 25 Juli 1855 og Høsten 1855—8 Oktbr. 1856, samt
af den unionelle Forsvarskommissjon Septbr. 1856—Februar 1857; i 1860
var han Medlem af en unionel Kommissjon angaaende Infanteriets Exercer
reglement. Han blev R. R. St. A. O. 3 Kl. i Oktbr. 1846, R. S. 0. 4 Juni
1853, K. S. O. 4 Juli 1858, Stk. 3. O. 7 Septbr. 1862, R. St. 0. O. 21
August 1855, K. St. O. O. 6 August 1859, Stk. 3t. O. O. 3 April 1868
«for militær Fortjeneste», K. D. D. O. 21 Septbr. 1859, Stk. D. D. O.
18 April 1871, R. C. XIII. O. 8 Novbr. 1871, Stk. 0. Lp. O. 1872,
Stk. By. Kr. O. 1872 og Stk. It. M. & L. O. 1872. Han blev Medlem
af Svenska Krigs-Vetenskaps-Akademiens i«te Klasse i Novbr. 1860. Han
blev Stormester for den norske Frimurerorden 1876. Han var Formand
i Norsk Jæger- og Fiskerforening fra dens Stiftelse i 1871 indtil 1880,
og han hædredes 1878 med Sølvmedalje af Société nationale d’acclima
tisation i Paris.
* 13 Oktbr. 1 84 1 Anne Sophie Schøyen (f. 2 Februar 181 6, -f
4 August 1872), D. af Kaptejn Asiak 3. i Odalen og Anne Sophie Biihring.
Portræt med Biografi i Illustr. Nyhedsblad 1860, S. 178; af C. B. i d. Illustr.
Tid. 11. (1860—61), S. 175 —76; i Skilling-Magazin 1864, S. 81—82; af B. [o: C.J.
Anker] i Underofficersbladet I. (1878— 79), 8. 291 —92 og i Almuevennen 1879, No. 13;

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Nov 20 22:47:43 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/halvforf/6/0403.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free