- Project Runeberg -  Norsk Forfatter-Lexikon 1814-1880 / Sjette Bind. U-Ø /
733

(1885-1908) [MARC] Author: J. B. Halvorsen
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Øvergaard, Alexander Bretteville

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Øvergaard 733
dredes til at tjenstgjøre ved Norges geografiske Opmaaling. Han afgik
fra Generalstaben 27 Novbr. 1875 for at overtage sin Kvartermester
stilling ved Hedemarkens Bataljon, men udtraadte surnumerær 5 Februar
1876 og beordredes til at tjenstgjøre som Kaptejn i Generalstaben; han
overtog 15 Juni 1878 for et Aar Kommandoen over iste Lin^elcompani
af Gudbrandsdalens Bataljon af iste akershusiske Infanteribrigade. Han blev
27 Maj 1887 udn^evnt til Oberstløjtnant og Chef for Gudbrandsdalens Batal
jon, men udtraadte 1 5 August s. A. BurnumerNr og deordredeß til at t^enst
gjøre som Oberstløjtnant i Generalstaben. Han blev 6 Februar 1891 u6nZLvnt
til Oberst og Chef for g6^e Korps og G3ter6alenß I.an6vNrn3datal^on ak iste
akershusiske Brigade og 6 Marts 8. A. udnævnt til Chef for Krigsskolen.
Han blev 6 Juli 1895 udnævnt til Generalmajor og Chef for throndhjemske
Infanteribrigade samt indtil videre at forrette som Kommandant over
Throndhjems Befestninger. I Henhold til H.l6erßZrNNßeloven fik han
Afsked 2 Novbr. 1904 fra 1 April 1905 at regne, idet H. M. Kongen
tilkjende^av ham sin naadi^Bte Paaskjønnelse af den vvzti^ned og Pligt
troßkad, han kavde udvist under sin Embedsvirksomhed. Han var Medlem
af den permanente Intendanturkommissjon 1877—1887, af fire General
stabskommissjoner i Aarene 1883— 1887, af Norges geografiske Kommis
sjon 1889—1 89 1, af Kommissjonen til Udarbejdelse af Undervisnings
planer for Krigsskolen og den militære Højskole 1889— 1891 og af
Komiteen angaaende Udskrivningsdistrikternes Omregulering 1890; han
var militært Medlem af Højesteret 1891 — 1895. Han blev udnævnt til
R. St. 0.0. 21 Januar 1889 og til K.1 St. 0.0. 21 Januar 1901 «for
militær Fortjeneste», fik Kroningsmedaljen i Sølv 1906, blev R. W. O.
1871, R. S. O. 1880 og K.1 S. O. 1 Decbr. 1899.
* 20 Oktbr. 1863 Martha Marie Elisabeth Larsen (f. 2 Marts
1 84 1, -j- 13 Juni 1895), D. af ovennevnte (111. 449) Brigadelæge Ole
Peter L.
1895, 424; 5. lil. 190Z, 182 OF 1906, 510. 595 (me6
?oi-trset).
Militær-Kalender. 1867. Kra. [1867]. 8. 6 81., 127 S. — Samme. 1870.
Kra. [1870]. 8. 4 BL, 128 S. — Samme. 1872. Kra. [1872]. 8. 4 81., 128 S. —
Samme. 1874. Kra. [1874]. 8. 4 81., 116 S. — Samme. 1876. Kra. [1876].
8. 3 81., 114 S. — Samme. 1879. Kra. [1879]. 8. 3 81., 115 S. — Samme.
1881. Kra. [1881]. 8. 3 LI.. 101 S. — Samme. 1884. Kra. [1884]. 8. 3 81.,
102 S.
General Nvergaards Foredrag under lernbanemsdet i Trondhjem 29 Januar
1898. Mjm. 1898^. Fol. 1 81.
I Norsk Militært Tidsskrift, B. 29 (1866), S. 427—79: Uddrag af Stor
thingets Forhandlinger vedkommende Armeen og Marinen. (Meddelt). — Desuden i
dette Tidsskrift nogle Oversættelser fra fremmede Sprog.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Nov 20 22:47:43 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/halvforf/6/0743.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free