- Project Runeberg -  Nordisk familjebok / Uggleupplagan. 7. Egyptologi - Feinschmecker /
597-598

(1907) Tema: Reference
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - England

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

lämpad för det hvardagliga lifvets alla
förhållanden. Genom sina läsestycken ur bibeln (äfven
apokryferna) inför den på ett förträffligt vis i
studiet af hela den heliga skrift. I öfver 300 år har
den under alla yttre förändringar varit grundvalen
för Englands religiösa lif; den är ännu det band,
som sammanhåller alla de öfver hela världen spridda
anglikanska (och engelsk-metodistiska) kyrkorna till
en stor enhet.

Det bör nämligen till sist påpekas, att engelska
episkopalkyrkan numera ej är inskränkt till E.,
utan vidgat sig till en verklig världskyrka, i det
att i öfriga delar af de Förenade konungarikena, i
Nord-Amerika och i kolonierna en rad anglikanska
kyrkor upprättats i närmaste samband med
moderkyrkan. De äro numera (utom i Indien) episkopala
"frikyrkor" med kyrkoprovinser, provinssynoder
o. s. v. i de resp. länderna eller kolonierna och
stå ej i statsrättsligt beroende af E. eller dess
kyrka; men de ha den engelska kyrkans bekännelse och
institutioner, ha från den fått sina biskopar och
ha frivilligt (sedan 1867) samm anslutit sig till
en pananglikansk konferens, Lambethkonferensen,
under ledning af ärkebiskopen af Canterbury. Dit
ha ock slutit sig de af E:s kyrka ordinerade
"missionsbiskoparna" i icke-engelska länder. "The
church of England" omfattade alltså enligt officiell
redogörelse 1899 förutom moderlandet: kolonierna,
Indien, missionsstiften (inalles 91 biskopssäten,
däribland biskopen i Gibraltar är chef för alla
anglikanska församlingar i Syd-Europa, biskopen
af London chef för alla utomengelska anglikanska
församlingar i mellersta och norra Europa), vidare
de anglikanska kyrkorna på Irland, i Skottland
och Amerika. - Angående den engelska kyrkans
missionsverksamhet se Mission.

II. Dissenters (frikyrkorna). Sedan medlemmarna
af andra kyrkosamfund än episkopalkyrkan
erhållit samma medborgerliga rättigheter som
dennas, ha nonkonformisterna (d. v. s. de, som
ej underordnat sig episkopalkyrkan) i England
vunnit en väldig utbredning, men också splittrats
i ett nästan oräkneligt antal själfständiga
kyrkosamfund. (Redogörelsen för dessa tillhör
artiklarna öfver hvart enskildt samfund, baptister,
kongregationalister etc.) I senaste tid har
emellertid uppstått en märklig rörelse att söka
samla alla de engelska dissenterssamfund, hvilka
stå på evangelisk grund (alltså icke unitarier
o. d.) till en stor sammanslutning med gemensam
organisation. År 1890 begynte den stora Free church
federation movement
(frikyrko-föreningsrörelsen), som
sedan gifvit impulser till liknande unionsrörelser
i kolonierna, i Amerika etc. Man började ordna
Free church councils (frikyrkokonsilier) rundt om
i landet, som skulle organisera samarbete mellan
de viktigaste denominationernas (kyrkopartiernas)
församlingar i samma trakt (kongregationalister,
baptister, metodister, presbyterianer, de fria
episkopala kyrkorna och kväkarna). Delegationer
från dessa councils bildade den årliga stora
frikyrkokongressen. 1896 antogs en verklig
konstitution, hvarvid kongressen erhöll
namnet National council oj the evangelical
free churches
(evangeliska frikyrkornas
nationalkonsilium). Nationalkonsiliet tillsätter
en exekutivkommitté, bestående af 15 andliga och 15
lekmän samt konsiliets presidenter.
Denna organisation är en af den nyaste kyrkohistoriens
viktigaste företeelser, och den har haft en storartad
tillväxt; de flesta af E:s evangeliska frikyrkor ha
i närvarande stund ingått i densamma. På konsiliet i
Newcastle 1904 representerades öfver 800 councils,
fördelade i 47 distrikt. Centralorganisationen
residerar i Memorial hall i London. Organisationen
ingriper icke i de olika kyrkornas särstyrelse
eller ordningar, utan syftar att samla dem alla
i praktisk-religiöst och humanitärt samarbete. Så
skedde ock i stor stil genom den 1901 öfver hela
E. igångsatta United simultaneous mission. Ett
sockensystem (parochial system) har ordnats på så vis,
att hvart council tilldelar samtliga medlemmar ett
bestämdt territorium för deras verksamhet; konkurrens
mellan olika samfund på samma plats afskaffas
därigenom, att öfverflödiga kapell nedläggas o. s. v.,
hvaremot krafterna fördelas på andra mindre bearbetade
områden. Härmed är organisationen emellertid på god
väg att blifva en verklig öfverstyrelse med ordnande
makt äfven öfver kyrkornas inre angelägenheter; och
därmed har den äfven blifvit en faktor af stor vikt
för hela E:s kyrkopolitiska lif. Frikyrkofederationen
har t. ex. tagit ledningen i kampen mot Balfours
den anglikanska katekesundervisningen gynnande
skollag af 1902, hvilken kamp 1906 framkallade ett
regeringsförslag till ny skollag, väsentligen enligt
federationens program: god världslig utbildning och
allmän (undenominational) religionsundervisning
under offentlig kontroll, hvarefter hvarje
kyrkosamfund utanför skolan får tillfoga sin
religionsundervisning. Förslaget föll emellertid
i dec. 1906 på öfverhusets motstånd. Mot detsamma
står ock hela den anglikanska kyrkan enig, enligt
kongressen i Barrow hösten 1906.

Följande statistiska uppgifter från 1904 års början
visa den ungefärliga utbredningen af de viktigaste
kyrkosamfunden i England-Wales, hvilka tillhöra
frikyrkofederationen:
Kyrkobänksplatser.Präster.Fasta lekmannapredikanter.
Baptister............1,313,5921,9685,577
Kongregationalister1,650,3922,3725,398
Presbyterianer......170,984321inga fasta
Wesleyanska metodister ............2,193,9972,21220,293
Primitiva metodister ...............994,1641,08515,920
Kalvinska metodister ...............463,642841395
De förenade metodistfrikyrkorna...399,6803533,004
Methodist New Connexion............162,4171941,078
De bibelkristne ....153,6001721,487


Dessutom hör till federationen ett flertal smärre
kyrkosamfund, t. ex. Grefvinnan Huntingdons samfund
(i Wales, omkr. 13,000 sittplatser), De oberoende
metodisterna
(också i Wales, 33,000 platser), Kväkarna
(Society of friends, med 16,554 medlemmar 1899), Den
episkopala frikyrkan
(med 6,000 sittplatser 1903)
etc. Frälsningsarmén, som i E. haft stor social
betydelse, räknade där 1899 514,400 sittplatser;
Swedenborgarna hade 75 "societies", med 6,413
medlemmar; Märiska bröderna hade 3,321 kommunikanter;
Plymouth-bröderna (The






<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Feb 4 14:42:45 2022 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/nfbg/0319.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free