- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XVII: Mielck—Nordland /
755

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Nederlandene - Nederlandene. Befolkningsforhold - Nederlandene. Handel og Skibsfart

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

ArealFolketalBefolkn.
km21920pr. km2
Nordbrabant4973733936147,6
Gelderland5025729688145,2
Syd-Holland29331678670572,3
Nord-Holland27591298051470,4
Zeeland1832245117183,8
Utrecht1364342322251,1
Friesland3223382876118,8
Overijsel3355438818130,8
Groningen2283365586160,1
Drente266220971878,8
Limburg2194440364200,7
Hele Landet326036865314210,6


N. er saaledes overmaade tæt befolket, kun
England og Belgien samt visse Dele af det tyske
Rige (Sachsen) har et større Folketal pr km2.
Landets 11 Provinser er delt i c. 1100
Kommuner, hvoraf 42 har over 20000 Indb., 228 har
fra 5000 til 20000, 640 har fra 1000 til 5000, og
180 har under 1000 Indb. I Kommunerne med
over 20000 Indb. var hjemmehørende 1920: 45,7
% af Befolkningen, 1900: 42,0 %, 1880: 33,7 %.
De største Byer (med deres Forstæder,
Folketal 1920) er: Amsterdam (689000), Rotterdam
(524000), s’-Gravenhage (361600), Utrecht
(144000), Groningen (92000), Haarlem (78800),
Arnhem (72500), Nijmegen (68400), Leiden
(66700), Tilburg (64200), Maastricht (55600),
Dordrecht (54600), Eindhoven (50200),
Apeldoorn (50000); derefter følger 28 Byer med
20—50000 Indb. N. har saaledes forholdsvis mange
Byer af Mellemstørrelse, og Bybefolkningen er
derved mere fordelt end f. Eks. i Danmark,
hvor den ene Halvdel af Bybefolkningen lever
i Kbhvn. Kun en ringe Del af Befolkningen er
Udlændinge, 1920 c. 1,5 % i alt; heraf var
56000 Tyskere, 30000 Belgiere, 25000 af anden
ell. ubekendt Nation. M. H. t. Trossamfund er
Forholdene derimod mere brogede. Foruden de
store Kirkesamfund: den nederlandsk-reformerte
Kirke (med 2,8 Mill. Medlemmer), der staar
under en alm. aarlig sammentrædende Synode,
og den rom.-kat. (2,4 Mill. Medlemmer), der
blev organiseret 1853, er der en Mængde
kristelig-separatistiske Menigheder (saaledes en
reformert Kirke med. c. 600000 Medlemmer, en
evangelisk-luthersk Kirke med c. 100000
Medlemmer, en reformert-kristelig med 50000
Medlemmer o. s. v.), og desuden ret store jødiske
Menigheder (c. 120000 Medlemmer); 533000 har
i 1920, 290000 i 1909 betegnet sig som staaende
uden for de kirkelige Samfund.

Befolkningens Fordeling efter Køn og Alder
er følgende (1920):
MændKvinder
0—4395946381424
5—9376887366799
10—19703265688229
20—29560847572421
30—39446006462130
40—49367318381575
50—59273692285129
60—69174510186627
70—7988325100653
80—2346630065
Ialt34102623455052


Antallet af Fødsler var 1920 c. 190000,
foruden 7500 Dødfødsler, og Antallet af Dødsfald
c. 80000; Fødselshyppigheden ligger herefter
omkr. 28 pro mille og Dødeligheden omkr. 12
pro mille i de sidste Aar. Befolkningstilvæksten
er saaledes forholdsvis betydelig, idet den
gennem en Aarrække har været c. 15 pro mille.
Til Trods herfor er Udvandringen kun lille,
idet Tallet herfor er c. 3000 gennemsnitlig p. A.
af den i N. hjemmehørende Befolkning. Af
Emigranter af andre Nationer er der derimod
mange, idet der via N. (Amsterdam og
Rotterdam) foregaar en stor Udvandring fra andre
Lande.

Om Fordelingen efter Erhverv foreligger de
seneste Oplysninger fra 1909:
MændKvinderIalt
Industri670544111838782382
Landbrug og Fiskeri527296112281639577
Handel og Transport34951360057409570
Liberale Erhverv, Offentlig Tjeneste14306641726184792
Husgerning m. v.30183215087245270
Pensionerede1192072812648
Uden Erhverv116660324173333583936
Ialt289912529590505858175


J. D.

Handel og Omsætning.

N.’s Handel med Udlandet er af et
forholdsvis stort Omfang, særlig naar den
Transitomsætning, der foregaar gennem Landet og
fortrinsvis over Amsterdam og Rotterdam,
medregnes. Landets Fornødenhed for mange Raastoffer
og Varer, det ikke selv frembringer, Industriens
og Landbrugets Karakter af en
Forædlingsvirksomhed, Forbindelsen med Kolonierne og
Landets Beliggenhed som det naturlige Ind- og
Udførselssted for store Dele af Rhinegnene m. v.
yder alt sit Bidrag til den store
Handelsomsætning. I Specialhandelen (Indførsel til Forbrug
og Udførsel af egen Produktion) udgjorde ved
Aaret 1900 Indførselen 1900 Mill. Gylden og
Udførselen 1600 Mill., og 1913 var Tallene henh.
3900 og 3100 Mill. For de senere Aar har
Omsætningen været:
Indførsel UdførselTransit
Mængde
Mill. t.
Værdi
Mill. Fl.
Mængde
Mill. t.
Værdi
Mill. Fl.
Mængde
Mill. t.
191910,828252,714115,7
192013,833354,2170113,5
192117,222405,7137019,0
192219,520266,91221


Det maa ved Bedømmelsen af Tallene tages i
Betragtning, at Krigens Eftervirkninger og
Pengenes ændrede Værdi vanskeliggør
Sammenligninger mellem de forsk. Perioder før og efter
Krigen. For 1922 meddeles hosstaaende
Specifikation af Omsætningen efter Vareart.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Jul 4 09:03:43 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/17/0799.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free