- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXIV: Tyskland—Vertere /
14

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Tyskland (Finansvæsen) - Tyskland (Industri)

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

tyske Industri paalagte Forpligtelser,
henholdsvis 572 og 187 Millioner Mark, hvortil kommer
Bidrag fra Riget m. m. Det tyske Riges (ikke
Enkeltstaternes) Gæld skriver sig fra 1877, da
det første Laan stiftedes; den var i 1895 vokset
til 2081, i 1905 til 3203 og i Førkrigsaaret 1913
til 4897 Millioner Mark, medens den i
Slutningen af 1925 udgjorde 2413 Millioner Mark
(hvoraf 153 svævende Gæld, 1249 Bankgæld, 928
udenlandsk Gæld og 83 andre Forpligtelser).
C. T.

Industri.

De største Grupper maalt efter Antal
Bedrifter og beskæftigede Personer er de
Industrier, som er indrettet paa at dække de lokale
Behov og som Følge deraf i udpræget Grad er
haandværksmæssigt organiserede. Herunder
hører Bygge-, Beklædnings- samt Nærings- og
Nydelsesmiddelindustrierne med i alt 3/5 af
Bedrifterne og 1/3 af de beskæftigede Personer.
Af øvrige Grupper med over 1 Mill. Personer
er Maskin- og Tekstilindustrien. Maaler man
derimod efter Gruppernes Maskinkraft, kommer
de storindustrielle Industrier i Spidsen:
Bjergværker og Jernværker med i alt 7 1/2 Mill. H. K.
eller 40 % af samtlige Industriers H. K.
Derefter kommer Maskin-, Nærings-, Tekstil- og
Træindustri. Herefter ligger Tyngdepunktet i
den tyske Industri i Bjergværksdriften og den
væsentligst derpaa opbyggede
jernfrembringende og jernforarbejdende Industri. Dette
Kompleks omfattede 13,2 % af samtlige industrielle
Virksomheder, 32,5 % af de beskæftigede
Personer, 55 % af de faststaaende og 42,5 % af
de bevægelige Kraftmaskiner. — Sammenligner
man Tallene med 1907, finder man den største
Stigning i Antal Bedrifter i Gummiindustrien
(274 %), Maskin- og Automobilindustri (191 %),
Vand-, Gas- og Elektricitetsforsyning (128 %)
og elektroteknisk Industri (121 %). Efter Antal
Personer har den elektrotekniske Industri størst
Stigning med 232 % (Kvinderne er steget 496
%); derefter kommer Gummiindustrien med
136 % (Kvinderne 198 %), Vand-, Gas- og
Elektricitetsforsyning 113 % (Kvinderne 481 %) og
Maskinindustrien 75 % (Kvinderne 477 %).

Oplysninger om Produktionens
Størrelse
gives navnlig gennem den aarlige
Produktionsstatistik for de største Industrier.
Disse Tællinger blev ikke foretaget under Krigen
og de nærmeste Aar derefter. Den første
afholdtes 1925, men Resultaterne foreligger
endnu ikke for hele Materialet.

For forskellige Grupper gives der desuden
aarlige Oplysninger, saaledes at man for nogle
Industrier har Oplysninger for 1926, for andre
for 1925 og for andre igen slet ingen siden
Krigens Udbrud.
For Industriens Hovedgrupper skal meddeles følgende Oplysninger:
Antal
Bedrifter
BeskæftigedeBedrifter
med
Kraftmaskiner
pCt.
faststaaende
Kraftmaskiner
Antal
i 1000
Deraf
Kvinder
pCt.
Antal
1000
HK
HK pr.
beskæftigede
Personer
Bjergværksdrift26886291,552,830904,9
Med Bjergværksdrift komb. Virksomh.841500,9100,07435,0
Jord- og Stenindustri3364065213,941,49011,4
Jern- og Metaludvinding30593223,886,520716,4
Med Jern- og Metaludvinding kombinerede Virksomheder4612934,799,616185,5
Jern-, Staal- og Metalvareindustri14932985316,932,85380,6
Maskin- og Skibsbygning4119612205,956,014351,2
Elektromekanisk og optisk Industri4710459324,526,54520,8
Kemisk Industri873231423,455,39483,0
Tekstilindustri122598119657,019,312791,1
Papirindustri3565857033,740,19771,7
Læderindustri3364816514,510,41550,9
Gummiindustri13336835,249,2981,4
Træindustri2180919459,338,510221,1
Musik- og Legetøjsindustri2014011934,915,8440,4
Nærings- og Nydelsesmiddelindustri291934134635,952,917071,3
Beklædningsindustri600906143652,13,41370,1
Byggeindustri22469714701,78,84420,3
Vand-, Gas- og Elektricitetsværker76051423,965,54423,1
I alt18429131248323,023,7180991,5

Produktionen i Kulgruberne fremgaar af følgende Oversigt:
1913191319251926
efter
Grænserne 1913
efter
Grænserne 1913
Mill. tMill. tMill. t Mill. t
Stenkul, i alt190,1140,8132,6145,4
        Heraf i Ruhr-Omraadet114,2114,2104,1112,2
        — - West-Øvreschlesien43,411,114,317,5
Brunkul87,287,2139,7139,9
Koks34,631,728,426,3
Stenkulbriketter7,06,55,65,4
Brunkulbriketter22,022,033,734,4

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Nov 22 16:05:12 2021 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/24/0024.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free