- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
91

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Bakterier - Bakteriochlorin - Baktrien - Baku - Bakuba - Balaam - Balaguer - Balakirev, M. A. - Balanceniveau - Balanus - Balaschov - Balblom - Balboa - Balboa - Balbraa - Balbriggan - Balchan - Balcik - Balck, V. G. - Baldersager - Baldissera, A. - Bald-jökull - Baldwin, J. M. - Baldwin, Stanley - Baldwyn - Baldyring - Balestrand - Balfour, A. J. - Balfour of Burleigh, A. H. B. - Baligrod - Balikesri - Balistarius - Baljern - Balkan-Halvøen

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)


Bakterier. Rettelse, S. 533, Sp. 2, L. 11 f. o.:
Forneden læs: Foroven.

Bakteriochlorin, se Bakterier, S. 544
og Bakteriopurpurin.

Baktrien, se Afghanistan.

Baku, Hovedstad i Sovjetrepublikken
Azerbaidshan, (1926) 406832 Indb.
M. V.

Bakuba, se Baluba.

Balaam, se Bileam.

Balaguer, (1920) 5325 Indb.

Balakirev, M. A., d. 28. Maj 1910 i
Petrograd.

Balanceniveau, se Haandniveau.

Balanus, Rur, se Rankefødder.

Balaschov, (1926) 26846 Indb.

Balblom, d. s. s. Trollius.

* Balboa, Mønt i Panama = 100 Centavos.

Balboa, se Panama-Kanal.

Balbraa, se Baldersbraa.

Balbriggan, (1926) 2281 Indb.

Balchan, se Turan.

Balcik, se Baltschik.

Balck, V. G., d. 1. Juni 1928.

Baldersager, d. s. s. Boldesager.

Baldissera, A., d. 1917 i Florens.

Bald-jökull, d. s. s. Ball-jökull.

Baldwin, J. M., Har endvidere udgivet:
Darwin and the Humanities (1909), The Individual
and Society
(1910), History of Psychology (2.
Bind, 1913), Genetic Theory of Reality (1915) og
The Super-State (1916).

illustration placeholder
S. Baldwin


* Baldwin [’bå.£dwin], Stanley, engelsk
Politiker, f. 3. Aug. 1867, Søn af en rig
Industrimand med en Virksomhed af et gammelt
anset Navn, omfattende baade Jærn og Kul, en Virksomhed,
hvori B. efter Studier i Harrow og Cambridge selv
indtræder 1888, og hvis Chef han blev 1908
samtidig med at indtræde i Underhuset. Han fik sin første Post i
Regeringen som Sekretær i 1917, var Handelsminister 1921—22,
Finansminister 1922—23, efterfulgte Maj 1923 Bonar Law
som Finansminister, fratraadte Jan. 1924 ved
Dannelsen af det første Arbejderkabinet, men
tiltraadte efter dettes Valgnederlag 6. Novbr.
1924 paany som Chef for en konservativ
Regering; fratraadte 9. Juni 1929.
H. J-n.

Baldwyn, d. s. s. Steelton.

Baldyring, se (ogsaa) Hvidsøm.

Balestrand, Herred, Ytre Sogn
Sorenskriveri, Sogn Politidistrikt, Sogn og Fjordane
Fylke. (1920) 2141 Indb. Af Arealet 626 km2 er
11,8 km2 Ager og Eng, 62,3 km2 Skov, 6 km2
Ferskvand, Resten Fjeld og Myr. Antagen
Formue 1927 var 5,9 Mill. Kr. og Indtægt 1285000
Kr.
M. H.

Balfour, A. J., d. 19. Marts 1930; var
Udenrigsminister i Lloyd George’s
Koalisationsministerium fra dets Dannelse 1916 til Slutningen af
Fredskonferencen 1919, var paa denne sidste
anden britisk Delegeret, blev i Kabinettet som
Lordpræsident, vikarierede for
Udenrigsminister Curzon Maj—August 1922 (udstedte 1.
Aug. »B.-Noten« om Englands Politik i
Spørgsmaalet om den interallierede Gæld), afgik med
Ministeriet Lloyd George Oktbr. 1922. Delegeret
ved Folkenes Forbund 1920, 1921 og 1922 og
ved Washington-Konferencen 1921—22, Kansler
for Cambridge Universitetet fra 1919, ophøjedes
April 1922 til Jarl af Whittingham.
H. J-n.

Balfour of Burleigh, A. H. B., d. 6. Juli
1921.

Baligrod, se Verdenskrigen, S. 797.

Balikesri, Balikesir, tyrkisk Vilajet i det
vestlige Lilleasien, 14315 km2 med (1927) 418915
Indb. Hovedstaden B. har 25448 Indb.
M. V.

Balistarius, se Balester.

Baljern, se Stemmejern.

Balkan-Halvøen (hertil 1 Kort). Regnes
Nordgrænsen for B. langs Nordgrænsen af
Dalmatien og Bosnien og videre langs Save og
Donau til Sortehavet, bliver Arealet 473396 km2
med 20,2 Mill. Indb., som fordeler sig paa
følgende Stater:
km2Mill. Indb.
Jugoslavien1692676,8
Albanien275390,8
Grækenland1262375,4
Bulgarien1031465,5
Tyrkiet239751,0
Dobrogea232320,7


Efter denne Beregning falder den nordlige
Del af Jugoslavien, næsten hele Rumænien,
samt de græske Øer ved Lilleasiens Kyst
udenfor B.

Kortet i Bind II, S. 562, viser de politiske
Grænser 1913, efter Balkankrigene.
Verdenskrigen forandrede disse Grænser. Serbien
forenedes med Montenegro og udvidedes med de
østerrigske og ungarske Landsdele, hvor
serbisk og slovensk Sprog er herskende, og
herved opstod den jugoslaviske Stat. Grækenland
udvidedes mod Øst og fik det tidligere
bulgarske Vesttrakien, hvorved Bulgarien
udelukkedes fra det ægæiske Hav, og videre østpaa
fik Grækenland Østtrakien med Undtagelse af
Konstantinopel, som den sidste Rest af det
europæiske Tyrki. En kort Tid udbredte
Grækerne endog deres Herredømme i den vestlige
Del af Lilleasien, men efter Krigen med
Tyrkiet, som endte med Freden i Lausanne, 1923,
fortrængtes Grækenland fra Asien, og
Tyrkerne fik Østtrakien indtil Maritsa tilbage. Efter
Freden foregik en Udveksling mellem Tyrkiet
og Grækenland af Befolkning, saaledes at
500000 Muhammedanere fra Grækenland
overflyttedes til Tyrkiet, 1400000 Kristne fra
Tyrkiet til Grækenland. Medens denne Udveksling
var tvungen, er der sket en frivillig
Udveksling mellem Grækenland og Bulgarien og
ligeledes mellem Bulgarien og Tyrkiet, saaledes at
Grænseegnene, hvor tidligere flere
Nationaliteter boede mellem hverandre, nu næsten helt
er beboede af den Nationalitet, som er
herskende i Landet. Herved er langt mere stabile
Forhold blevet oprettede. Som Eksempel kan

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Tue Oct 11 14:25:05 2022 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0105.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free