- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
301

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Engell, Birgit - Engelschman Gat - Engelsen - engelske Frøkner - Engerdal - Engesvang - Engfugl - Enghien - Enghøg - Engkall - England

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

Etelka Gerster, fra 1912—20 var hun
ansat ved Statsoperaen i Berlin (Klassiske og
moderne lyriske og Koloraturpartier), ved
Siden deraf foretog hun Kunstrejser til Holland,
England, Amerika og Skandinavien; fra 1920
har E. været knyttet til Det kgl. Teater i
Kjøbenhavn, ved hvis Opera hun indtager en
fremskudt Stilling; ogsaa Romancesangerinde; har
været gift med Sanglærer Hans Hey.
W. B.

Engelschman Gat, se Zuidersøen.

* Engelsen, ældre hollandsk Vægt = 1,54 g.

engelske Frøkner. Rettelse, L. 3 f. n.:
Loretto- læs: Loreto-.

Engerdal, Herred, Nord-Østerdal
Sorenskriveri, Glommedal Politidistrikt, Hedmark
Fylke, (1920) 1294 Indb. Antagen Formue 1927
var 6 Mill. Kr. og Indtægt 904000 Kr.
M. H.

* Engesvang, Stationsby,
Silkeborg—Herning-Banen (se Danmark,
Samfærdselskortet, Suppl.).

Engfugl, se Vipstjærter.

Enghien, (1921) 4612 Indb.

Enghøg, se Kærhøge.

Engkall, d. s. s. Skjaller.

England. Befolkningens Størrelse i
det britiske Rige var ifølge de sidste Tællinger
følgende:
        Europa:
England, Wales og Skotland44332000
Nordirland1251000
Irske Fristat2957000
Gibraltar og Malta243000
        Asien:
Britisk Indien256719000
Indiske Stater74781000
Ceylon5289000
Andre Besiddelser og Protektorater11077000
        Australien:
Australske Forbund6235000
Ny Zealand1454000
Andre Besiddelser og Protektorater1145000
        Afrika:
Nigeria og øvrige Vestafrika23581000
Britisk Sydafrika10918000
Sudan7400000
Andre Besiddelser og Protektorater[1]12660000
        Amerika:
Kanada9507000
New Foundland og Labrador269000
Jamaica954000
Andre Besiddelser1312000

I alt iEuropa48783000
Asien347866000
Australien8834000
Afrika54565000
Amerika12042000
I alt r472090000


For 1929 er Storbritanniens Befolkning
beregnet til 39607000 i E. og Wales, 4884000 i
Skotland og 1250000 i Nordirland (heri ikke
medregnet den irske Fristat).
Befolkningstætheden var i E. og Wales 262 pr. km2, 62 i
Skotland og 90 i Nordirland.

Byer med mere end 100000 Indbyggere (30.
Juni 1927) er opført i nedenstaaende
Fortegnelse.
        England og Wales:
London[2]4550000
Birmingham951100
Liverpool870800
Manchester751090
Sheffield525100
Leeds477600
Bristol386000
West Ham[3]315400
Kingston on Hull296600
Bradford293200
Newcastle-on-T.289100
Stoke on Trent276900
Nottingham265700
Salford247600
Portsmouth247600
Leicester245000
Cardiff225600
Croydon[4]211700
Plymouth202400
Bolton178300
Southampton169800
Willesden[5]165320
Sunderland162700
Swansea162700
Rhondda159270
Birkenhead158500
Tottenham[6]150210
East-Ham[7]146900
Oldham141400
Brighton141100
Derby136600
Middlesborough133600
Wolwerhampton129900
Coventry129500
Leyton[8]128920
Gateshead127400
Preston127100
Stockport125200
Norwich124700
Blackburn124500
Walthamstow[9]124330
South Shields123400
St. Helens113100
Huddersfield112100
Southend on sea107900
Wolsall102000

        Skotland:
Glasgow1054744
Edinburgh425147
Dundee172444
Aberdeen158116


[1] Heri er ikke medregnet Ægypten med 14401000
Indb.
[2] Stor-London har 7809963 Indb.
[3] Forstad til London.
[4] Forstad til London.
[5] Forstad til London.
[6] Forstad til London.
[7] Forstad til London.
[8] Forstad til London.
[9] Forstad til London.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Jul 4 09:04:17 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0321.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free