- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
546

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Jameson, Storm - Jameson Land - James River - Jamestown - Jamieson, G. - Jamin's Interferentialrefraktometer - Jammes, F. - Jamne - Jamunda - Janacek, Leoš - Janda - Janderup - Janesville - Janfri - Jangada - Janina - Jankala - Jankov - Jan Maclaren - Jan Mayen - Janow - Jansen, H. W. - Jansmin, Jaquou - Janson, G. - Janson, K. N. - Janssen, L. - Janssen, G. - Jante - Jantzen, Albert Thorvald - Janusckevitsch, Nikolaj Nikolajevitsch - Jany darja - Japan (Befolkningsforhold)

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

hendes senere Roman Three Kingdoms (1926),
der skildrer de Problemer, som møder den
moderne Forretningskvinde, naar hun foruden
at arbejde tillige er Hustru og Moder. Hendes
bedste Bog til Dato er Farewell to Youth (1928),
der gennem en Række udmærkede
Portrætskildringer beskriver Tiden under og efter Krigen.
Andre Værker f. Eks.: The Lovely Ship (1927)
og The Voyage Home (1930). Har tillige
skrevet en Bog om det moderne Drama i Europa
(1920).
E. B.

Jameson Land, se Scoresby Sund.

James River, se Virginia.

Jamestown, 1) (1920) i Staten New York,
38917 Indb. — 2) i Staten Virginia, 6627.

Jamieson, G., se Jamesone.

Jamin’s Interferentialrefraktometer, se
Interferens (Fig. 3).

Jammes, F. Af J.’s senere Digtsamlinger
maa særlig fremhæves Georgiques chrétiennes
(1911), La Vierge et les Sonnets (1919), Les
Quatrains
(1923) og endelig den bedaarende La
France poétique
(1926). Hans Romaner præges
stærkere og stærkere af hans baskiske
Hjemstavn. Le Cure d’Ozeron (1918), Cloches pour
deux Mariages
(1924), hvori han priser det
kristelige Offersind og den aandeliggjorte
Kærlighed mellem Kønnene. Les Robinsons basques
(1925) slutter Rækken af hans
Hjemstavnsromaner, som har vundet et stort Publikum for ham.
(Litt: E. Pilon, Jammes [1924]).
F. S.

Jamne, se Ulvefod.

Jamunda, d. s. s. Yamunda.

* Janacek [’jana.t∫æk] Leoš, tschekkisk
Komponist (1854—1928), var Elev af
Konservatoriet i Prag og blev Dirigent af Philharmonisk
Selskab i Brünn, siden Professor ved
Konservatoriet dér. J. var en ivrig Samler af mähriske
Folkemelodier, som han udgav i
Klaverarrangement tillige med en Række Danse i national
Stil. Folkemusik har ogsaa influeret paa J.’s
store Produktion, der omfatter en Række
Operaer, Korværker, Sange og Kammermusik- og
Orkesterværker. J. var en i sit Hjemland højt
anset Komponist (og Teorilærer); uden for dets
Grænser blev han først kendt i en
fremskreden Alder, navnlig ved Operaen »Jenufa«.
W. B.

Janda, se Vejer de la Frontera.

* Janderup, Stationsby,
Varde—Nørre-Nebel-Banen. (Se Danmark, Samfærdselskortet,
Suppl.).

Janesville, (1920) 18293 Indb.

* Janfri, som Udtryk for et Menneske over
33 Aar, stammer fra det folkelige Kortspil
»Seksogtres«, hvor man er »jan«, hvis man faar
under 33 »Øjne«, »janfri« hvis man faar 33
»Øjne« og derover, og hvor man har vundet
Spillet, hvis man faar 66 »Øjne« eller derover.
(Litt.: Per David, »Reglerne for 52 gamle
Spil«, S. 29 [1920]).
H. El.

Jangada, se Apeiba.

Janina, (1923) 23663 Indb.

Jankala, d. s. s. Tschernyi Jar.

Jankov, d. s. s. Jankau.

Jan Maclaren, d. s. s. Watson, J.

Jan Mayen, 372 km2, der i 1920 toges i
Besiddelse af Norge, som siden 1921
opretholder en traadløs meteorologisk Station her,
hvis Mandskab, 3 Mand, udgør hele Øens
Befolkning.
W. P.

Janow, (1928) 14715 Indb.

Jansen, H. W., d. 4. Novbr 1908 i Zeist.

Jansmin, Jaquou, d. s. s. Jasmin, J. B.

Janson, G. (fejlagtigt opført i
Hovedudgaven som Janssen), døde 10. Septbr 1913;
hans sidste Værk, »Katastrofen«, og 4 Bind
»Efterlämnade skrifter« udgaves henholdsvis
1914 og 1915.
O. Th.

Janson, K. N. Rettelse, S. 799, Sp. 2, L. 27
f. n.: »Fra Bygden« læs: »Fro Bygdaan«

Janssen, L., d. 16. Juni 1927.

Janssen, G. Rettelse: skal være Janson (s.
d. i Suppl.).

Jante, d. s. s. Ilanz.

* Jantzen, Albert Thorvald, dansk
Præst og Personalhistoriker (1840—1917), f. i
Kjøbenhavn, blev cand. theol. 1864 og var
1876—1913 Sognepræst i Gentofte. Ved mangeaarige
Studier erhvervede han sig indgaaende
Kendskab til det 18. Aarhundredes Personalhistorie
i Danmark, men var ingen flittig Forfatter;
han skrev bl. a. en Bog om sin Slægt (1911)
og en lang Række Artikler i »Dansk biografisk
Leksikon«.
P. E.

Janusckevitsch, Nikolaj
Nikolajevitsch
, russisk General, se
Verdenskrigen, S. 789.

Jany darja, se Sir darja.

Japan.

Befolkningsforhold.

Ved Folketællingen den 1. Oktbr 1925
udgjorde den faktiske Befolkning:
Areal
km2
Befolkning
1. Okt. 1925
Det egentlige J.38157759736822
Korea22074119522945
Formosa358473993408
Sakalin36217203754
I alt67438283456929
Kwangtung34621054074
Mandatlandene214956294
Hele Riget67999384567297


En Sammenligning mellem de her nævnte Tal
for den faktiske Befolkning og Tallene for den
hjemmehørende Befolkning viser det
ejendommelige Forhold, at det egentlige J.’s faktiske
Befolkning er c. 2 1/2 Million mindre end dets
hjemmehørende Befolkning, og omvendt er
Koreas, Formosas og Sakalins faktiske
Befolkning betydelig større end den hjemmehørende
Befolkning, nemlig henholdsvis c. 1 Million, c.
150000 og c. 200000. Desuden opholdt over
700000 Japanere sig i Udlandet, saaledes,
at de ikke medregnes til den faktiske
Befolkning. Befolkningstætheden var 170
i det egentlige J. i 1928, 84 paa Korea
og 109 paa Formosa, hvorved til
Sammenligning kan anføres, at Befolkningstætheden
i Storbritannien og Nordirland var 185,
ligeledes i 1926. Antallet af Mænd er stadig
større end Antallet af Kvinder, idet der er 102
Mænd for hver 100 Kvinder. Af Byerne er
Osaka den største med 2408800 Indb. i 1929,
hvorefter kommer Tokio med 2143200 i 1927. I

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Jul 4 09:04:17 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0570.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free