- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
584

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Kasakernes Autonome Socialistiske Sovjet-Republik - Kasakstan - Kasan - Kasansk - Kaschgar - Kaschmir - Kas Dagh - Kasefikation - kaseøs - Kashan - Kashgarien - Kashmir - Kasholong - Kasigianguit - Kasikumuk - Kasim - Kasimiersh - Kaskø - Kaspar - Kasplja - Kasprowicz, J. - Kasr - Kasr Kadjar - Kassationsret - Kassel - Kassemose - Kasserodde - Kassiablomster - Kassiablomster - Kassubisk Schweiz - Kastager - Kastamuni - Kastanie - Kasteruse - Kasteskyts - Kastilien - Kastner, E. - Kastning - Kastning - Kastorin - Kastorskind - Kastro - Kastro Moreas

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

Areal
km2
Indbyggerepr.
km2
GuvernementetUralsk2801886386372,3
Aktubinsk4416164682661,1
Storarrondissement Kustanaj983953892164,0
Stordistrikt Adaj2871611341130,5
Vest Underregionen110736016302321,5
GuvernementetAkmolinsk50666012127492,4
Semipalatinsk53727913017342,4
Øst Underregionen104393925144832,4
Autonome Omraade Kara Kalpaker1239993046432,5
GuvernementetSir-Darja39893811545702,9
Dshetysu2835508878043,1
Syd Underregionen80648723470172,9


K.’s Hovedstad flyttedes i 1920 fra Orenburg
til Ak-Mechetj (det tidligere Perovsk i
Guvernementet Sir-Darja). Navnet betyder den hvide
Moské. I 1925 omdøbtes Byen til Ksyl-Orda (d.
v. s. den røde Hovedstad), samtidigt forandrede
Republikken Navn fra det ovennævnte til K.,
idet Kasakerne er det gamle historiske Navn
for Kirgiserne. Ksyl-Orda havde (1926) 23471
Indb. Efteraaret 1927 forandredes Hovedstaden
til Alma-Ata i Guvernementet Dshetysu ved
Grænsen til det Omraade, der nu benævnes
Kirgisistan eller Kirgisernes Autonome
Socialistiske Sovjet-Republik (s. d.). Alma Ata (det
tidligere Vjernyj) havde i 1926 45395 Indb.
W. P.

Kasakstan, se Kasakernes
Autonome Socialistiske
Sovjet-Republik
. (Suppl.).
W. P.

Kasan. Guvernementet K. ophævedes 1920.
Omraadet hører nu til den tatariske
socialistiske Sovjetrepublik. — Byen K. er nu Hovedstad
i denne. (1926) 179207 Indb., hvoraf 72 % Russere,
24 % Tatarer og 4 % andre. Byen har 60 Kirker, 1
Synagoge og 14 Moskeer. Universitetet hedder
nu Uljanov-Lenin-Statsuniversitet. Der findes
endvidere et Institut for Land- og Skovbrug,
Veterinærinstitutet og et pædagogisk-orientalsk
Institut. Kreml er Sæde for den tatariske
Centraleksekutivkomité, Folkekommissær-Raadet
(Sovnarkom), Stadsraadet (Gorsovjet) og nogle
Folkekommissariater. Universitetet har
fysisk-matematisk og medicinsk Fakultet samt et
Arbejderfakultet (Rabfak) og et Bibliotek med
393000 Bind. Ved Universitetet har studeret
Mænd som Tolstoj, Lenin og dennes Broder
Alex. Uljanov, Rykov og Matematikeren
Lobatschevskij. — Oktbr. 1917 fandt der Kampe Sted
mellem de oprørske Garnisonssoldater og
Officererne, men Oprøret blev slaaet ned af
Regeringstropper. 1918 blev K. indtaget af de
tschekkoslovakiske Tropper, som holdt K. i Tiden 6.
Aug. til 2. Septbr, da de blev fordrevet af den
røde Armé. Tschekkoslovakerne medtog ved
Byens Rømning Ruslands Guldbeholdning, som
opbevaredes der. 1919 truedes K. af Koltschaks
Hvidgardister.
M. H-n.

Kasansk, d. s. s. Kazanskaja.

Kaschgar, d. s. s. Kashgar.

Kaschmir, d. s. s. Kashmir.

Kas Dagh, se Lilleasien, S. 824.

Kasefikation, se Nekrose.

kaseøs, d. s. s. osteagtig.

Kashan, c. 15000 Indb. (1927).

Kashgarien, se Østturkestan.

Kashmir har (1921) 3320518 Indb., hvoraf
692641 Hinduer, 37665 Buddhister. 2548514
Muhammedanere.
M. V.

Kasholong, d. s. s. Cacholong.

Kasigianguit, d. s. s. Christianshaab.

Kasikumuk, tidligere Distrikt i tidligere
Provins Daghestan (nu socialistisk Sovjet
Republik og en føderativ Del af R. S. F. S. R.), nu
delt i en Række smaa Distrikter. Hovedbyen
Kumuk ligger i Laki Distriktet.
W. P.

* Kasim, Plateau i Nedschd, Arabien, med
nogenlunde rigelig Nedbør, saaledes at Græsset
paa den nordlige, højeste Del holder sig langt
ud paa Sommeren. I Dalene findes gode Oaser.
M. V.

Kasimiersh, d. s. s. Kazimierz.

Kaskø, (1925) 1689 Indb.

Kaspar, se hellige tre Konger.

Kasplja, se Smolensk.

Kasprowicz, J. Rettelse: er ikke død 1909,
men 1. Aug. 1926.

Kasr, se Babylon.

Kasr Kadjar, se Teheran.

Kassationsret. House of Lords som
Domstol er ingen K., idet den har fuld Kompetence
til ogsaa at bedømme Sagens Faktum, om end
den i Praksis sjældent indlader sig derpaa (se
England, »Retsvæsen«).
A. D. B.

Kassel, 1) Regeringsdistrikt, har (1925)
1092298 Indb., 108,3 pr. km2. 2) Byen K.
(Cassel) har (1925) 171234 Indb. Arealet er 39 km2.
M. H-n.

Kassemose, Stationsby,
Brænderup—Bogense-Banen. (Se Danmark, Samfærdselskortet,
Suppl.).

Kasserodde, se Elbo.

Kassiablomster, se Acacia.

Kassiablomster, se Cinnamomum.

Kassubisk Schweiz, se Polen, S. 314.

Kastager, Stationsby,
Nakskov—Kragenæssted-Banen. (Se Danmark,
Samfæidsels-kortet, Suppl.).

Kastamuni, tyrkisk Vilajet i det nordlige
Lilleasien, 14610 km2 med (1927) 335601
Indbyggere. Hovedstaden K. har 14359 Indbyggere.
M. V.

Kastanie, se Hornvorte (Suppl.).

Kasteruse, se Fiskeredskaber.

Kasteskyts, se Artilleri (Suppl.).

Kastilien deles i Gammel K., 66609 km2 med
1885840 Indb. (1924) eller 28 pr. km2, og Ny K.,
72474 km2 med 2534382 Indb. (1924) eller 35
pr. km2.
W. P.

Kastner, E., d. 5. Decbr 1916 i Wien.

Kastning. Ved Lov Nr. 139 af 1. Juli 1927
og ved Bekendtgørelse Nr. 205 af 7. Juli 1927
er det Offentliges Foranstaltninger mod
smitsom K. i nogen Grad ændret.
F. N.

Kastning, d. s. s. vertikal Ild.

Kastorin, d. s. s. Kastor.

Kastorskind, d. s. s. Bæverskind.

Kastro, se Chalkis.

Kastro Moreas, se Dardanellerne.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Jul 4 09:04:17 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0608.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free