- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
675

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Lohals Ladeplads - Lohija - Loho - Lohse, Otto - Loire - Loire inférieure - Loiret - Loir-et-Cher - Loix - Loja - Lo-Kao - Lokiang - Lokotenent - Lom - Lom - Loma de Chiclana - Lomas Rucilla - Loma Tina - Lomborg - Lomé - Lomma Bugt - Lomme - Lomnitz - Lomond Hills - Lomza - Lonato - London

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)


Lohals Ladeplads havde 1925 614 Indb.
Der er oprettet en Bankfilial.

Lohija, d. s. s. Lohaja.

Loho, se Hoang-ho.

Lohse, Otto, f. 1858 (ikke 1859), d. 5. Maj
1925 i Baden-Baden.

Loire, Departement i Midtfrankrig, 669216
Indb. (1926), Kantoner og Kommunernes Antal
er forøget tü henholdsvis 32 og 338.
W. P.

Loire inférieure, 561487 Indb. (1926), deles
i 3 Arrond.: Nantes, Châteaubriand og St.
Nazaire (46 Kantoner og 220 Kommuner).
W. P.

Loiret, 341225 Indb. (1926), deles i 2
Arrondissementer: Orléans og Montargis. (31
Kantoner og 349 Kommuner).
W. P.

Loir-et-Cher, 248099 Indb. (1926), deles i 2
Arrondissementer: Blois og Vendôme (24
Kantoner og 297 Kommuner).
W. P.

Loix, se .

Loja, Hovedstaden L. i den
sydamerikanske Republik Ecuador har (1923) 10000 Indb.

Lo-Kao, d. s. s. Kina-Grønt.

Lokiang, se Tonkin, S. 596.

Lokotenent, se Løjtnant.

Lom, Herred, Gudbrandsdal Politidistrikt.
Areal 1948 km2 med 2443 Indb. Antagen
Formue 1927 var 6,0 Mill. Kr. og Indtægt 1401000
Kr. Et Bygdemuseum er oprettet og har faaet
Plads ved L. gamle Præstegaard. (Litt.:
Ivar Kleiven, »L. og Sjaak. Gamal
bondekultur i Gudbrandsdalen« [1915]).
M. H.

Lom, d. s. s. Lom-Palanka.

Loma de Chiclana, se Jaén.

Lomas Rucilla, se Haïti.

Loma Tina, se Haïti.

Lomborg, Jernbaneholdeplads,
Vemb—Lemvig-Banen. (Se Danmark, Samfærdselskortet,
Suppl.).

* Lomé, Havneby og Hovedstad i Fransk
Togo, med Skibsværft for mindre Skibe, 9000
Indb.
M. V.

* Lomma Bugt, Bugt ved Øresund paa den
svenske Kyst Nord for Malmö (se Skåne,
S. 480.
M. V.

Lomme, se Aare.

Lomnitz, (1921) 4557 Indb.

Lomond Hills, se Fife.

Lomza, 1) tidligere Guvernement i russisk
Polen, nu indgaaet i det polske Wojwodi
Bialystok (russisk Bjelostok), s. d.

2) Arrondissement i det polske Wojwodi
Bialystok, 1785 km2 med 101865 Indb. eller 57 pr.
km2. 3) Hovedstaden i ovennævnte
Arrondissement, har 22014 Indb. (1921), heraf 8946 Jøder
(9131 af jødisk Trosbekendelse).
W. P.

Lonato, (1925) 9021 Indb.

London. L. county omfatter 303 km2 med
(1927) 4550000 Indb. L.’s Politidistrikt omfatter
imidlertid 1108 km2, nemlig foruden L. County,
Middlesex og Dele af Essex, Hertfordshire
(Herts), Kent og Surrey. L.’s Politidistrikt har
(1921) 7480201 Indb., og 1927 opgjordes
Indbyggertallet til 7809963. 1927 blev der indgaaet 18,2
Ægteskaber pr. 1000 Indb., og samme Aar
forefaldt der 15,7 Fødsler og 10,53 Dødsfald pr.
1000 Indb. Inden for L.’s Politidistrikt (Greater
L.) tiltog Folkemængden 1901—11 med 10,2 %,
1911—21 med kun 3,2 %. Inden for L. County
aftog Folkemængden 1901—11 med 0,3 %,
1911—21 med 0,8 %. Tallene for Decenniet 1911—21
er naturligvis stærkt influerede af
Verdenskrigen. I øvrigt affolkes de indre Bydele stadig,
medens de nordlige og sydlige Kvarterer vokser.
Forskydningerne inden for L.’s 28 metropolitan
boroughs
samt City i Decenniet 1911—21
fremgaar af følgende Oversigt:
Areal i
acres
BefolkningFolketallets
Forskydning
1911—21
Tilvækst = +
Tab = ÷
19111921
Battersea2163167743167693÷50
Bermondsey1503125903119455÷6448
Bethnal Green760128183117238÷10945
Camberwell4480261328267235+5907
Chelsea6606638563700÷2685
Deptford1564109496112500+3004
Finsbury5878792376019÷11904
Fulham1706153284157944+4660
Greenwich385995968100493+4525
Hackney3287222533222159÷374
Hammersmith2287121521130287+8766
Hampstead22658549586080+585
Holborn4054935742796÷6561
Islington3092327403330028+2625
Kensington2290172317175686+3369
Lambeth4083298058302960+4902
Lewisham7015160834174194+13360
Paddington1357142551144273+1722
Poplar2331162442162618+176
St. Marelybone1473118160104222÷13938
St. Pancras2694218387210986÷7401
Shoreditch658111390104308÷7082
Southwark1131191907184388÷7519
Stepney1767279804249738÷30066
Stoke Newington8635065952167+1508
Wandsworth9107311360328656+17296
Westminster, City of2503160261141317÷18944
Woolwich8282121376140403+19027
City of London6781965713706÷5951

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Jul 4 09:04:17 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0699.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free