- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
1042

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Tyskland (Statsforfatning og -forvaltning) - Tyskland (Industri) - Tyskland (Handel og Skibsfart)

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)


Statsforfatning og -forvaltning.

Fra 1. Apr. 1929 er Landet Waldeck (c. 55000
Indb.), der siden 1867 efter gensidig
Overenskomst forvaltedes af Preussen, ogsaa
statsretligt set blevet fuldstændig forenet med Landet
Preussen i Henhold til en Rigslov af 7. Decbr
1928.

Den i 1922 vedtagne Rigslov til Beskyttelse af
Republikken, der kun gjaldt for 5 Aar, blev
ved Rigslov af 2. Juni 1927 forlænget endnu
for 2 Aar, men den indførte særlige
Statsdomstol til Beskyttelse af Republikken ophævedes,
saaledes at dens Myndighed overgik til
Rigsforvaltningsretten, og indtil denne er oprettet,
til et særligt Senat indenfor Rigsretten.
K. B.

Industri.

Fra den aarlige Erhvervsstatistik skal
meddeles følgende Tal fra 1928:
Virksomheder
med over 5
Arbejdere
Heraf
Virksomheder
med over 50
Arbejdere
AntalArbejdereAntalArbejdere
Bjergværksdrift1376689777879680853
Jord- og Stenindustri161906559922848421728
Jern- og Metaludvinding22803784921154356803
Jern-, Staal- og Metalvareindustri199956521172596434813
Maskin- og Skibsbygning1339411121873200957443
Elektromekanisk og optisk Industri268147758443148498331
Kemisk Industri40393249851001276203
Tekstilindustri1268011308594485989123
Papirindustri110055344272294396691
Læderindustri22859086835461952
Gummiindustri4625909513754625
Træindustri271355617352236253636
Musik- og Legetøjsindustri16727196033450606
Nærings- og Nydelsesmiddelindustri268147758443148498331
Beklædningsindustri211415370052080306955
Byggeindustri329648852763960481413
Vand-, Gas- og Elektricitetsværker2996148164688111403
I alt2036549073226325656713813


I Lighed med andre Lande udarbejder ogsaa
T. — ved Instituttet for Konjunkturforskning
— et Produktionsindeks, hvorved man sættes
i Stand til stadig at være orienteret i
Produktionens Størrelse. Sættes Produktionen i 1928
til 100, var Produktionen i 1929 beregnet til
101,8, altsaa 1,8 % større end i 1928. For de
enkelte Maaneder af 1929 var Indekset beregnet
til følgende:
Januar95,2
Februar91,0
Marts99,0
April108,4
Maj109,1
Juni109,8
Juli104,7
August103,3
September101,8
Oktober101,4
November101,4
December96,0


Tallene viser klart, i hvilken Grad
Vintermaanederne bidrager til at nedsætte
Produktionen, medens der omvendt er en livligere
Virksomhed i Sommermaanederne.

For enkelte Industrier skal yderligere
meddeles følgende Oplysninger. Den samlede
Bjergværksproduktion havde i 1928 en Værdi af 3010
Mill. RM. Mængderne af de forskellige
Mineraler var i 1928 og 1929 følgende:
1928
Mill. t
1929
Mill. t
Stenkul150,9163,4
Brunkul165,6175,2
Koks34,8
Stenkulsbriketter5,4
Brunkulsbriketter40,2
Raajern11,813,4


Elektricitetsværkernes Produktion
udgjorde i 1929 i alt 16,4 Milliarder kWh og
Værkernes Ydeevne 7,5 Mill. kW. Paa
Vandkraftcentralerne var Produktionen 2,3
Milliarder kWh, medens Resten produceredes paa
Brændselscentraler. Paa private Virksomheder,
som kun producerer Strøm til eget Forbrug,
var Produktionen 14,3 Milliarder kWh eller
omtrent lige saa meget som paa de offentlige
Værker. Bjergværkerne har den største
Produktion med 4,3 Milliarder kWh, kemisk
Industri 3,3 og Jernindustrien 3,3 Milliarder. Der
indførtes 302 Millioner kWh, heraf 194 Mill. fra
Schweiz og 70 Mill. fra Tschekkoslovakiet; der
udførtes 178 Mill., heraf til Frankrig 60, Polen
52, Schweiz 42 og Tschekkoslovakiet 18 Mill.
kWh. Ølbryggeriernes Produktion i
1929-30 udgjorde 58,1 Mill. hl, heraf 55,4 Mill. hl
»Vollbier«. Afgifterne til Staten udgjorde i
samme Aar 416 Mill. RM.
Spritfabrikkernes Produktion var i 1928—29 i alt 2,6 Mill. hl
Sprit, heraf 0,66 Mill. hl Brændevin.
Statsafgifterne udgjorde 334 Mill. RM.
H. S.

Handel og Skibsfart.

I 1929 blev den midlertidige Dawes-Plan for
T.’s Erstatningsbetalinger til de sejrende
Magter afløst af en endelig Overenskomst, der
under Navn af Young-Planen (s. d.) er vedtaget
af de interesserede Lande. De Ydelser, som T.
herefter skal udrede, maa — saafremt Midlerne
ikke skaffes til Veje gennem udenlandske Laan
— bevirke en tilsvarende Merudførsel. Da der
netop i 1929 indtraadte en Standsning i T.’s
Optagelse af udenlandske Laan, ser man da
ogsaa for dette Aar og første Halvdel af 1930
en betydelig Stigning i Udførselen og Nedgang
i Indførselen, jfr. følgende Oversigt:
Indførsel
Mill. RM.
Udførsel
Mill. RM.
19271380110954
19281400112276
19291343613482
1930 1. Halvaar57036206

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sat Sep 25 14:37:24 2021 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/1072.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free