- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 2. Bröstsim-Flugfiske /
471-472

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Cykelsport - Tävlingsstatistik - Olympiska Spelen

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

CYKELSPORT

Frankrike; 100 km: L. Flamand, Frankrike;
12-timmarslopp: A. Schmal, Österrike.

Paris 1 900.

1 000 m: Taillandier, Frankrike.

Aten 19 06.

333 V3 m: F. Verri, Italien; 1 000 m: F.
Verri, Italien; 5 000 m: F. Verri, Italien; 20
km med pace: W. J. Pett, England; Tandem
2 000 to: J. Matthews—A. Rushen, England.

London 1 9 0 8.

660 yards: V. L. Johnson, England; 5 000 m:
B. Jones, England; 20 km: C. B. Kingsbury,
England; 100 km: C. H. Bartlett, England;
Tandem 2 000 m: M. Schilles — A. Auffray,
Frankrike; Förföljelselopp 1980 yards:
England (B. Jones, C. B. Kingsbury, L.
Mere-dith, E. Payne).

Antwerpen 19 2 0.

1000 m: M. Peeters, Holland; 50 km: H.
George, Belgien; Tandem 2 000 m: H. E.
Ryan—Lance, England; Förföljelselopp 4 000
m: Italien.

Paris 1 9 2 4.

1 000 m: L. Michard, Frankrike; 50 km: J.
Wilhelms, Holland; Tandem 2 000 m: L.
Cugnot—A. Choury, Frankrike;
Förföljelselopp 4 000 m: Italien (A. Dinale, F. Zucchetti,
A. De Martino, A. Menegazzi).

Amsterdam 19 2 8.

1 000 m: R. Beaufrand, Frankrike; 1 000 m
på tid: W. Falck Hansen, Danmark, lm 14,6s;
Tandem 2 000 m: B. Leene—D. van Dijk,
Holland; Förföljelselopp 4 000 m: Italien (L.
Tas-selli, A. Cattaneo, C. Facciani, M. Lusiani).

Los Angeles 1932.

1 000 m: L. van Egmond, Holland; 1 000 m
på tid: E. L. Gray, Australien, lm 13s;
Tandem 2 000 m: L. Chaillot—M. Perrin,
Frankrike; Förföljelselopp 4 000 m: Italien (N.
Bor-sari, M. Cimatti, A. Ghilardi, P. Pedretti).

Berlin 19 3 6.

1 000 m: T. Merkens, Tyskland; 1 000 m på
tid: A. van Vliet, Holland, lm 12s; Tandem
2 000 to: E. Ihbe—C. Lorenz, Tyskland;
Förföljelselopp 4 000 m: Frankrike (R.
Charpentier, J. Goujon, G. Lapébie, R. le Nizerhy).

Landsvägslopp.

Aten 1896.
Linjelopp 87 km (Aten—Maraton—Aten).

1) A. Konstantinides, Grekland, 3t22m31s;
2) Goedrich, Österrike; 3) Battel, England.

Aten 1 906.

Linjelopp 84 km.

1) Vast, Frankrike, och M. Bardonneau,
Frankrike, dött lopp, 2t41m28s; 3) Luguet,
Frankrike, 2t41m28.cs.

Stockholm 1912.
Tidslopp 316 km (Mälaren runt).

1) R. Lewis, Sydafrika, 10t 42m 39s; 2) F. G.
Grubb, England, 10t51m24,2s; 3) C. O.
Schutte, U. S. A., 10t 52m 38,8s; 4) L. Meredith,
England, llt2,6s; 5) F. R. Brown, Canada,
lit lm; 6) A. Raita, Finland, Ut 2m 20,3s. —
7) E. Friborg Ilt4ml7s; 8) R. Malm
lit 8m 14,5s; 9) A. W. Persson lit 10m 59,6s;
10) A. Lönn lit 12m 2,5s; 12) A. Ekström
lit 14m 50,7s; 15) H. Morén lit 21m 31,9s; 19)
W. Karlsson lit 24m 18s.

Lag: 1) Sverige (E. Friborg, R. Malm, A.
W. Persson, A. Lönn) 44t35m33,6s; 2)
England 44t 44m 39,2s; 3) U. S. A. 44t47m55,5s.

Antwerpen 1 9 2 0.
Tidslopp 160 km.

1) H. Stenqvist, Sverige, 4t40ml,8s; 2) H.
Kaltenbrun, Sydafrika, 4t41m26,6s; 3) F.
Canteloube, Frankrike, 4t 42m 54,4s; 4) F.
Janssens, Belgien, 4t 44m 20,6s; 5) A. Debunne,
Belgien, 4t 45m 23,4s; 6) G. Detreille,
Frankrike, 4t 46m 13,4s. — 7) R. Malm 4t46m22s;
12) A. W. Persson 4t 53m 43,6s; 22) S.
Lundberg 5t 03m 02,6s.

Lag: 1) Frankrike (F. Canteloube, G.
Detreille, A. Souchard, A. Gobillot) 19t 16m 43,4s;
2) Sverige (H. Stenqvist, R. Malm, A. W.
Persson, S. Lundberg) 19t23ml0s; 3) Belgien
19t 28m 44s.

Paris 1 924.
Tidslopp 188 km.

1) A. Blanchonnet, Frankrike, 6t20m48s;
2) H. Hoevenaers, Belgien, 6t30m27s; 3) R.
Hamel, Frankrike, 6t30m51,6s; 4) G. Sköld,
Sverige, 6t33m36,2s; 5) A. Blattmann,
Schweiz, 6t34m9s; 6) A. Parfondry, Belgien,
6t 35m 57s. — 7) E. Bohlin 6t36ml2,4s; 17) R.
Malm 6t49m53s. E. Bjurberg utgick.

Lag: 1) Frankrike (A. Blanchonnet, R.
Hamel, G. Wambst) 19t30ml4s; 2) Belgien
19t 46m 55,6s; 3) Sverige (G. Sköld, E. Bohlin,
R. Malm) 19t59m41,6s.

Amsterdam 19 2 8
Tidslopp 172 km.

1) Henry Hansen, Danmark, 4t 47m 18s; 2)
F. W. Southall, England, 4t55m6s; 3) Gösta
Carlsson, Sverige, 5tl7s; 4) A. Grandi,
Italien, 5t 2m 5s; 5) J. J. Lauterwasser, England,
5t 2m 57s; 6) G. Amstein, Schweiz, 5t4m48s.
— 14) E. Jansson 5tl3ml7s; 17) G.
Johnsson 5tl4ml5s; 32) H. Pettersson 5t21m46s.

Lag: 1) Danmark (H. Hansen, L.
Nielsen, O. Jörgensen) 15t 9m 14s; 2) England
15t 14m 49s; 3) Sverige (G. Carlsson, E.
Jansson, G. Johnsson) 15t 27m 49s.

483 471

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sat Dec 21 13:17:09 2019 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/2/0274.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free