- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 2. Bröstsim-Flugfiske /
481-482

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Cykelsport - Tävlingsstatistik - Svenska mästerskap

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

CYKELSPORT

Svenska mästerskap.

SM i landsvägsåkning instiftades 1909 på
10 km, 100 km och Mälaren runt.
Lagmästerskap på samma distanser instiftades 1912.
De båda förstnämnda distanserna ändrades
1934 till 50, resp. 150 km. 1938 beslöt
Cykelförbundet slopa lagmästerskapen på 150 km
och på Mälare"n runt. Om SM Mälaren runt
se statistiken under detta uppslagsord.

SM på bana instiftades 1900 på 1000, 5 000
och 10 000 m. Sedan 1929 ha inga
banmäster-skap hållits.

B a n l o p p.
1 000 m.

1900: H. Blomgren, Stockholms CK. — 1901
—05: S. Åkerstedt, IF Sleipner. — 1906—08:
Andrew Hansson, Göteborgs IF. — 1909: C.
Strömblad, Hälsingborgs Arbetares C o. IK.

— 1910: Tage Carlsson, Djurgårdens IF. —
1911—13: E. Ohlin, Göteborgs VK. — 1914: A.
Rosdahl, Hälsingborgs CK. — 1915: E. Ohlin,
Göteborgs VK. — 1916: Nils Olsson,
Hälsingborgs CK. — 1917: G. Sjöberg, Hälsingborgs
CK. — 1918—22: Inga tävlingar. — 1923: Hj.
Bjurberg, Nicolai IK. — 1924: Ingen tävling.

— 1925: A. Bjurberg, SK Iter. — 1926—27: A.
Bjurberg, Ulriksdals SK. — 1928: Ingen
tävling. — 1929: S. Fredriksson, Söderbrunns IS.

5 000 m.

1900—05: S. Åkerstedt, IF Sleipner. — 1906
—08: Andrew Hansson, Göteborgs IF. — 1909:
Tage Carlsson, Djurgårdens IF. — 1910: Adolf
Hansson, Göteborgs VK. — 1911—12: Tage
Carlsson, Djurgårdens IF. — 1913: E. Ohlin,
Göteborgs VK. — 1914: C. Friis, Hälsingborgs
CK. — 1915: E. Ohlin, Göteborgs VK. — 1916:
Nils Olsson, Hälsingborgs CK. — 1917: G.
Sjöberg, Hälsingborgs CK.

10 000 m.

1900: Jonas Jonsson, Stockholms CK. — 1901
—22: Ingen tävling. — 1923: H. Andrén,
Hammarby IF. — 1924: Ingen tävling. — 1925: A.
Bjurberg, SK Iter. — 1926—27: A. Bjurberg,
Ulriksdals SK. — 1928: Ingen tävling. — 1923:
L. Sandberg, Söderbrunns IS.

Landsvägslopp.
10 km.

m s

1909 Hj. Levin, VIF Diana ....................16 40,1

1910 Gustaf Ericsson, Uppsala CK .. 16 57,9

1911 A. W. Persson, SK Iter ............16 54,7

1912 A. W. Persson, SK Iter ............18 53,7

1913 A. W. Persson, Uppsala CK .. 15 42,5

1914 Ingen tävling

1915 H. Stenqvist, CK Uni ....................14 41,2

1916 John Gustafsson, Södertälje SK 19 58,8

1917 Ingen tävling

1918 R. Malm, IF Thor

1919

........ 18 10,4

A. W. Persson, Uppsala CK .. 16 11,7

1920 H. Stenqvist, CK Uni ........ 15 59,i

1921 A. Bjurberg, IF Thor ........ 18 13.1

1922 A. Bjurberg, Hammarby IF .. 17 06,;

1923 A. Bjurberg, Nicolai IK ...... 15 21

1924 Ingen tävling

1925 A. Bjurberg, SK Iter .......... 16 22,0

1926 K. Lundberger, Hammarby IF.. 15 38

1927 K. Lundberger, Hammarby IF.. 14 39,7

1928 Folke Nilsson, SK Fyrishof .... 15 16,5

1929 N. Holmqvist, CK Falken .... 14 18,7

1930 S. Thor, SK Fyrishof .......... 14 59,7

1931 S. Thor, SK Fyrishof .......... 15 34,8

1932 S. Thor, SK Fyrishof .......... 14 31,6

1933 Gustaf Svensson, IFK Enskede 14 04,5
Lag: 1912 IFK Örebro 23 p. — 1913 VIF

Diana 9 p. — 1914 Ingen tävling. — 1915 CK
Uni 8 p. — 1916 CK Uni 16 p. — 1917 Ingen
tävling. — 1918 IF Thor 15 p. — 1919 IF Thor
11 p. — 1920 IF Thor 9 p. — 1921
Katrineholms SK 15 p. — 1922 Hammarby IF 6 p. —
1923 Nicolai IK 11 p. — 1924 Ingen tävling. —
1925 SK Iter 13 p. — 1926 IF Thor 14 p.
-1927 IF Thor 10 p. — 1928 SK Fyrishof 7 p.
-1929 SK Fyrishof 11 p. — 1930 SK Fyrishof
13 p. — 1931 SK Fyrishof 12 p. — 1932 SK
Fyrishof 17 p. — 1933 IFK Enskede 43m 55,58

100 km.

t m s

1909 Hj. Levin, VIF Diana ........ 2 57 00,3

1910 Hj. Levin, VIF Diana ........ 3 05 54,3

1911 E. Friborg, Hammarby IF .... 3 22 11

1912 R. Malm, Söderbrunns IS .... 3 08 27,8

1913 A. W. Persson, Uppsala CK .. 3 10 52

1914 Ingen tävling

1915 H. Stenqvist, CK Uni ........ 2 50 04,4

1916 S. Lundberg, CK Uni ........ 3 41 14,5

1917 R. Malm, VIF Diana ........ 3 08 34,4

1918 R. Andersson, CK Uni........ 3 11 25,8

1919 A. W. Persson, Uppsala CK .. 3 20 14,2

1920 R. Malm, IF Thor ............ 3 16 37,4

1921 R. Malm, IF Thor ............ 3 18 23.5

1922 R. Malm, IF Thor ............ 3 05 29,7

1923 C. Frimodig, Kungsörs SK .. 2 57 42,S

1924 E. Bohlin, Uppsala CK ...... 2 56 02,6

1925 Georg Johnsson, IFK Enskede 3 01 54,5

1926 Gösta Karlsson, IF Thor .... 2 59 25,7

1927 Gösta Karlsson, IF Thor .... 2 52 43,4

1928 Gösta Karlsson, SK Fyrishof.. 2 49 54,7

1929 Folke Nilsson, SK Fyrishof .. 2 51 16,4

1930 B. Britz, SK Fyrishof........ 2 56 48,4

1931 A. Berg, Hammarby IF ...... 2 52 10

1932 G. Björklund, SK Fyrishof .. 2 45 43,9

1933 B. Britz, IFK Enskede ...... 2 54 30,2

Lag: 1912 IFK Örebro 26 p. — 1913 IFK

Örebro 14 p. — 1914 Ingen tävling. — 1915 CK
Uni 19 p. — 1916 CK Uni 12 p. — 1917 CK
Uni 15 p. — 1918 Södertälje SK 14 p. — 1919
Uppsala CK 8 p. — 1920 IF Thor 16 p. — 1921
Södertälje SK 17 p. — 1922 Hammarby IF 9
p. — 1923 Hammarby IF 15 p. — 1924
Uppsala CK 8 p. — 1925 IF Thor 17 p.

481

16—NFS. II

482

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sat Dec 21 13:17:09 2019 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/2/0279.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free