- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 4. Hockey-Lahtinen /
91-92

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Häcklöpning - Tävlings- och rekordstatistik

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

HÄCKLÖPNING

80 m, damer (22 startande från 11 nationer):
1) T. Valla, Italien, 11,7s; 2) A. Steuer,
Tyskland, 11,7; 3) E. Taylor, Canada, 11,7; 4) C.
Testoni, Italien; 5) C. ter Braake, Holland; 6) D.
Eckert, Tyskland. — Inga skandinaver startade.

Europamästerskap.

Sedan EM i fri idrott infördes 1934 (1938 för
damer), har häcklöpning städse förekommit på
programmet.

1934 i Turin.
110 m (17 startande från 13 nationer): 1) J.
Kovacs, Ungern, 14,8s; 2) E. Wegner, Tyskland,
14,9; 3) H. Albrechtsen, Norge, 15; 4) M. Kaan,
Holland, 15,1; 5) C. Valla, Italien, 15,2. E. Leitner,
Österrike, som var fyra i mål,
diskvalificerades. — S. Pettersson blev utslagen i
semifinalen på 15.2; B. Sjöstedt, Fi., ramlade och utgick
i försöket.

400 m (7 startande från 6 nationer): 1) H.
Scheele, Tyskland, 53,2s; 2) A. Järvinen, Finland,
53,7; 3) C. Mantikas, Grekland, 54,9; 4) H.
Albrechtsen, Norge; 5) E. Leitner, Österrike; 6) L.
Facelli, Italien. — Ingen svensk deltog.

1938 i Paris.
110 m (12 startande från 9 nationer): 1) D.
Finlay, England, 14,3s; 2) H. Lidman, Sverige,
14,5; 3) R. Brasser, Holland, 14,8; 4) J.
Thorn-ton, England, 14,8; 5) K. Kumpmann,
Tyskland, 15,3; 6) W. Christen, Schweiz, 15,4. — S.
A. Thomsen, Da., blev utslagen i försöket på
15,4.

400 m (12 startande från 9 nationer): 1) P.
Joye, Frankrike, 53,is; 2) J. Kovacs, Ungern,
53,3; 3) K. Areskoug, Sverige, 53,6; 4) G. Glaw,
Tyskland, 54,2; 5) F. Hölling, Tyskland, 54,6;
6) W. Kellerhals, Schweiz, 55. — P. Riis, No.,
blev utslagen i försöket.

19 38 i Wien.
80 m, damer: 1) C. Testoni, Italien, 11,6»; 2) L.
Gelius, Tyskland, 11,7; 3) C. ter Braake,
Holland, 11,8; 4) A. Westphal, Tyskland, 12; 5) A.
M. Doorgeest, Holland, 12; 6) A. Spitzweg,
Tyskland, 12,1.

Svenska mästerskap.

110 meter.

1896 H. Andersson, Lyckans Soldater ––19,0

1897 A. Svensson, Örgryte IS ............ 17,2

1898 L. Schånberg, Stockholms AF ....... 16,4

1899 G. Rundberg, IK Stockholm ......... 19,0

1900 H. Söderbom, IFK Gävle ............ 18,0

1901 J. G. Jensen, Kristiania IF ........... 17,6

1902 H. Rundberg, IK Stockholm ......... 18,6

1903 O. Lemming, Lyckans Soldater ––17,6

1904 O. Lemming, Lyckans Soldater — 16,4

1905 B. Ljungberg, IF Sleipner ........... 17,0

1906 P. Lidvall, IFK Stockholm ........... 17,0

1907 K. Lindberg, Örgryte IS ............. 16,6

1908 K. Lindberg, örgryte IS ............. 16,5

1909 K. Lindberg, Örgryte IS ............. 16,S

1910 I. Möller, Örgryte IS ................. 16,5

1911 I. Möller, Örgryte IS ................. 16,4

1912 I. Möller, Örgryte IS ................. 16,1

1913 G. Holmér, IFK Linköping .......... 16,2

1914 T. Norling, Malmö AIF .............. 16,6

1915 P. Zerling, A. I. K..................... 16,0

1916 E. Levin, Mariebergs IK ............. 15,9

1917 E. Levin, Mariebergs IK ............. 16,4

1918 E. Levin, Mariebergs IK ............. 15,4

1919 G. Hultin, IFK Gävle ................ 16,1

1920 C. A. Christiernsson, Kronobergs IK . 16,1

1921 C. A. Christiernsson, Kronobergs IK . 15,8

1922 C. A. Christiernsson, Kronobergs IK . 15,8

1923 S. Pettersson, IK Göta ............... 15,4

1924 S. Pettersson, IK Göta ............... 15,2

1925 S. Pettersson, IK Göta ............... 15,8

1926 S. Pettersson, IK Göta ............... 14,9

1927 E. Wennström, Westermalms IF ..... 15,3

1928 A. Andersson, Fredrikshofs IF ...... 15,7

1929 E. Wennström, Westermalms IF ..... 14,9

1930 S. Pettersson, IK Göta ............... 15,3

1931 E. Wennström, Westermalms IF ..... 15,0

1932 S. Lundgren, Gefle IF ................ 15,5

1933 S. Pettersson, IK Göta ............... 15,1

1934 H. Lidman, örgryte IS ............... 15,1

1935 H. Lidman, örgryte IS ............... 15,1

1936 H. Lidman, örgryte IS ............... 14,6

1937 H. Lidman, örgryte IS ............... 14,9

1938 H. Lidman, örgryte IS ............... 14,9

1939 H. Lidman, örgryte IS ............... 14,2

1940 H. Lidman, örgryte IS ............... 14,5

1941 H. Lidman, örgryte IS ............... 14,3

400 meter.

1914 P. Zerling, A. I. K..................... 61,8

1915 P. Zerling, A. I. K..................... 58,6

1916 T. Norling, Malmö AIF .............. 58,7

1917 S. Malm, Hellas ...................... 57,4

1918 R. Melén, Fredrikshofs IF .......... 58,0

1919 G. Hultin, IFK Gävle ................ 56,4

1920 C. A. Christiernsson, Kronobergs IK . 56,7

1921 C. A. Christiernsson, Kronobergs IK . 55,2

1922 C. A. Christiernsson, Kronobergs IK . 56,6

1923 S. Pettersson, IK Göta ............... 56,9

1924 C. A. Christiernsson, Kronobergs IK . 56,3

1925 S. Pettersson, IK Göta ............... 55,3

1926 S. Pettersson, IK Göta ............... 55,2

1927 S. Pettersson, IK Göta ............... 56,1

1928 S. Pettersson, IK Göta ............... 56,1

1929 S. Pettersson, IK Göta ............... 55,2

1930 S. Pettersson, IK Göta ............... 55,0

1931 K. Areskoug, Örgryte IS ............. 55,0

1932 J. Lindahl, Hellas .................... 55,6

1933 K. Areskoug, Örgryte IS ............. 53,6

1934 L. Dahlgren, IFK Malmö ............ 55,2

1935 K. Areskoug, örgryte IS ............. 53,8

1936 K. Areskoug, Örgryte IS ............. 54,3

1937 K. Areskoug, örgryte IS ............. 54,5

1938 K. Areskoug, Örgryte IS ............. 54,3

1939 K. Areskoug, Örgryte IS ............. 53,8

1940 S. Larsson, IFK Borås ............... 53,9

1941 S. Larsson, IFK Borås ................ 52,9

73

92

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Wed Feb 26 21:30:37 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/4/0068.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free