- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 4. Hockey-Lahtinen /
889-890

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Kombinerad tävlan på skidor, av redaktör Sven Lindhagen

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

KOM B. TÄVLAN PÄ SKIDOR

FIS-tävlingar och VM.

1926 i Lahtis.

1) J. Gröttumsbraaten, No, 445,500 p.; 2) T.
Haug, No, 424,980 ; 3) E. Landvik, No, 397,524;
4) O. Aasen, No, 393,924; 5) T. Nykänen, Fi,
378,996; 6) E. Järvinen, Fi, 378,228. — 7) V.
Pettersson; 13) B. östrand; 17) V. Dahlén.

1927 i Cortina.

1) R. Purkert, Tjeck, 430,728 p.; 2) O.
Nemec-ky, Tjeck, 423,480; 3) F. Wende, Tjeck, 419,736;
4) A. Rubi, Schw, 386,088. — 12) B. Carlsson;
13) T. Edman.

1929 i Zakopane.

1) H. Vinjarengen, No, 452 p.; 2) O. Stenen,
No, 432,2 ; 3) E. Järvinen, Fi, 431,7; 4) B. Czech,
Po, 430,4; 5) K. Johansson, No, 430,1; 6) P.
Bel-gum, No, 428,9. — S. Eriksson (Selånger) föll i
första hoppet och blev oplacerad.

1930 i Holmenkollen.

1) H. Vinjarengen, No, 446,00 p.; 2) L. Skagnes,
No, 432,61; 3) K. Lunde, No, 428,8 ; 4) P. Belgum,
No, 428,00; 5) K. Holmen, No, 424,20; 6) G.
Muruaasen, No, 422,60. — 15) S. Eriksson
(Selånger); 29) A. östrand.

1931 i Oberhof.

1) J. Gröttumsbraaten, No, 439 p.; 2) S.
Kol-terud, No, 419; 3) A. Rustadstuen, No, 418; 4)
K. Hovde, No, 416; 5) H. Ermel, Ty, 410; 6) E.
Järvinen, Fi, 408. — 17) S. Eriksson (Selånger).

1933 i Innsbruck.

1) S. Eriksson (Selånger), Sv, 454,1 p.; 2) A.
Barton, Tjeck, 422; 3) M. Bosio, Öst, 415,3; 4) G.
Müller, Ty, 413,9; 5) E. Feuz, Schw, 412,8; 6) S.
Marusarz, Po, 409,4. — 25) P. Hennix.

1934 i Sollefteå.

1) O. Hagen, No, 441,9 p.; 2) S. Kolterud, No,
427,5; 3) H. Vinjarengen, No, 411,7; 4) O. Stenen,
No, 410,2; 5) L. Valonen, Fi, 406; 6) O.
Hoffs-bakken, No, 397,15. — 8) J. Westman; 10) H.
Hedjerson; 12) O. Hultberg.

1935 i Hohe Tatra.

1) O. Hagen, No, 427 p.; 2) L. Valonen, Fi,
422,75 ; 3) W. Bogner, Ty, 393; 4) O. Hoffsbakken,
No, 382,1; 5) S. Röen, No, 367,3; 6) H. Lahr,
Tjeck, 363,55.

VM 1937 i Chamonix.

1) S. Röen, No, 441,1 p.; 2) R. Kaarby, No,
429,2 ; 3) A. Valkama, Fi, 412,1; 4) K. Busterud.
No, 406,7; 5) G. Berauer, Tjeck, 399,2; 6) P.
Fos-sum, No, 394,26.

VM 1938 i Lahtis.

1) O. Hoffsbakken, No, 432,6 p.; 2) J.
West-bergh, Sv, 428 ; 3) H. Vinjarengen, No, 411,2; 4)
H. Hedjerson, Sv, 409,55 ; 5) P. Vesalainen, Fi,
408,13; 6) O. Odden, No, 408. — 11) G. A. Sellin;
20) Holger Lundgren.

VM 1939 i Zakopane.

1) G. Berauer, Ty, 428,6 p.; 2) G. A. Sellin, Sv,
426,6; 3) M. Fosseide, No, 422,4 ; 4) A. Marusarz,
Po, 410; 5) G. N. Meergans, Ty, 408,5; 6) C. Merz,
Ty, 403. — 15) J. Westbergh.

VM 1941 i Cortina.

1) G. Berauer, Ty, 431,8 p.; 2) P. Salonen, Fi,
414,8; 3) J. Gstrein, Ty, 406,2; 4) K. Kaplas,
Fi, 392,4; 5) T. Murarna, Fi, 391,6; 6) S. Selånger,
Sv, 391,5. — 14) Y. Mohlin; 17) E. Lindström.

Svenska mästerskap.

1910—11 E. Olsson, Djurgårdens IF.

1912 O. Tandberg, A. I. K.

1913 O. Tandberg, Djurgårdens IF.
1914—15 E. Olsson, Djurgårdens IF.

1916 T. Lööf, Filipstad.

1917 M. Jacobson, Djurgårdens IF.

1918 E. Olsson, Djurgårdens IF.

1919 T. Lööf, Filipstad.
1920—21 E. Olsson, Djurgårdens IF.

1922 O. Tandberg, Djurgårdens IF.

1923 P. Holmström, Friska Viljor.
1924—25 J. Jonsson, Djurgårdens IF.
1926 S. Johansson, Luleå SK.
1927—28 S. Eriksson1, Selånger.

1929 O. Hultberg, Boden.

1930 S. Eriksson1, Selånger.

1931 K. Pettersson, Friska Viljor.

1932 H. Hedjerson, Djurgårdens IF.

1933 O. Hultberg, Boden.
1934—35 H. Hedjerson, Djurgårdens IF.

1936 O. Hultberg, Boden.

1937 H. Hedjerson, Djurgårdens IF.

1938 J. Westbergh, Anundsjö.

1939 H. Hedjerson, Djurgårdens IF.
1940—41 J. Westbergh, Anundsjö.

1 Sedermera Selånger.

Lagtävlan.

1925 Djurgårdens IF (J. Jonsson, N. Sundh, A.
Isaksson).

1926 Djurgårdens IF (A. Lindström, A.
Isaksson, B. Carlsson).

1927 IF Friska Viljor (P. Holmström, A. Östrand,
O. Jonsson).

1928 IF Friska Viljor (P. Holmström, A. Östrand,
O. Jonsson).

1929 IF Friska Viljor (B. Strandberg, T. östman,
G. Skogsberg).

1930 IF Friska Viljor (A. östrand, B.
Strandberg, T. östman).

1931 IF Friska Viljor (K. Pettersson, A. östrand,
J. Persson).

1932 Grycksbo IF (M. Törnberg, S. Söderberg,
S. Nordberg).

1933 Grycksbo IF (S. Söderberg, A. Håll, S.
Nordberg).

1934 Grycksbo IF (S. Söderberg, M. Törnberg,
A. Håll).

1935 Grycksbo IF (M. Törnberg, S. Söderberg,
A. Håll).

890 886

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Wed Feb 26 21:30:37 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/4/0517.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free