- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 6. S-Övrevoll /
553-554

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Stafettlöpning

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

ST AFETTLÖPNING

Svenska rekord.

Svenska Idrottsförbundet godkände 1907 de första
rekorden i stafettlöpning.

4x100 meter.

45.4 A. I. K. (E. Frick, Fritz Carlsson1, C. och

A. Ljung) ....................................... 1906

45,3 A. I. K.2 (E. Frick, Fritz Carlsson1, C.

Ljung, H. Lindqvist) ........................ 1907

44,6 örgryte (K. Stenborg, A. Botvidson, I.

Möller, K. Lindberg) ........................ 1911

44.0 IFK Uppsala (E. Levin, E. Traung, I.
Lindholm, O. Ottander) ..................... 1915

43.5 Marieberg (E. Levin, J. Lilja, I.
Lindholm, John Larsson) ........................... 1916

43.1 Hellas (E. Schörling, S. Malm, K.
Lindblom, N. Sandström) ........................ 1917

43,o IFK Malmö (W. Bengtsson, H. Sjöström,

G. Barne, B. Kugelberg) ................... 1928

42.6 IK Göta (S. André, Sten Pettersson, F.
Ahlm, S. Hammargren) ..................... 1928

42,5 Malmö AIF (G. Mårtensson, L. Lindgren,

Folke Andersson, L. Strandberg) ......... 1935

41,9 Malmö AIF (L. Lindgren, I. Ternström,

Folke Andersson, L. Strandberg) ......... 1936

1 Sedermera Carling. 2 Ett resultat på 45,o s. å.
blev ej godkänt som rekord.

IFK Lund nådde 1909 44,ss, men tiden godkändes
ej som rekord.

Bästa tid av svenskt landslag (G. Klemming, Ä.
Stenqvist, L. Lindgren, L. Strandberg) är 41,i, nådd
vid EM 1938 i Paris.

4x200 meter.

1.36.0 A. I. K.1 (M. Almqvist, H. Håkansson,

A. Ljung, Josef Pettersson3) ............... 1908

1.35.6 Hellas (Gerhard3 och Hagbard4
Andersson, K. Haglund, K. Lindblom) ......... 1914

1.33.7 IFK Sthlm (A. Bolin, N. Georgij, A.
Westfeldt, N. Sundell) ..................... 1914

1.33.1 Hellas (N. Sandström, K. Lindblom, S.
Malm, E. Schörling) ........................ 1917

1.31.1 Hellas (Hagbard Andersson4, K.
Lindblom, N. Sandström, E. Schörling) ...... 1917

1.30.6 IK Göta (Hans Andersson, D. Wilensky,

C. Branting, Sten Pettersson) ............ 1924

1.30.3 Linnéa (E. Rönningberg, Gösta och
Gunnar Fosselius, C. Branting) ............... 1926

1.28.4 IK Göta (S. André, F. Ahlm, S.
Hammargren, Sten Pettersson) .................. 1928

1.28.2 Malmö AIF (L. Lindgren, M. Bergman,
Folke Andersson, L. Strandberg) ...... 1936

1 En tid på 1.34,o 1906 blev ej godkänd som
rekord. 2 Sedermera Poss. 3 Sedermera Albe. 4
Sedermera Dennel.

4x 400 meter.

3.38.8 A. I. K. (T. Lundqvist, E. Schörling, P.
Zerling, E. Lindholm) ..................... 1912

3.35.5 IFK Sthlm (N. Fjästad, E. Björn, N.
Georgii, N. Sundell) ........................ 1913

3.34,8 Fredrikshof (E. Källström, E. Tengqvist,

August Andersson, T. österlund) ......... 1913

3.32.1 Fredrikshof (E. Källström, A. Horn,
August Andersson, T. österlund) ......... 1914

3.31.0 Fredrikshof (Sven Svensson, August
Andersson, E. Källström, T. österlund) ... 1915

3.29,4 Fredrikshof (A. Holmström, E. Källström,

E. Silfverstrand, T. österlund) .......... 1916

3.28,8 Fredrikshof (E. Källström, Thure
Persson, E. Silfverstrand, R. Melén) ......... 1917

3.27.2 Krigsskolan (R. Weylandt, H. Croneborg,

I. Sahlin, N. Sundell) ..................... 1918

3.23.7 Hellas (G. Lindström, N. Sandström, S.
Malm, Georg Larsson) ..................... 1921

3.23,2 IK Göta (J. Lundqvist, S. Lundgren, C.

Branting, E. Sundblad) ................... 1923

3.21.1 Hellas (G. Lindström, G. Werner, G.
Wejnarth, E. Byléhn) ..................... 1924

3.19.8 örgryte (Gustaf Ericson, S. Strömberg,

G. Carlander, K. Areskoug) ............... 1933

553

3.19.2 Malmö AIF (Lars Nilsson1, L.
Strandberg, R. Claesson, P. Edfeldt) ............ 1937

3.18,6 Hellas (Ä. Högström, P. Edfeldt, Sten

Ohlsson, S. Ljunggren) ..................... 1942

3.17,0 Hellas (Ä. Högström, P. Edfeldt, S.

Ljunggren, Sten Ohlsson) ................ 1942

3.16,4 Hellas (Carl-Henrik Gustafsson2, G.
Håkansson, Sten Ohlsson, S. Ljunggren)... 1943
1 Sedermera Nerup. 2 Sedermera Gribing.
Bästa tid av svenskt landslag (S. Strömberg, P.
Edfeldt, Olof Danielsson, B. von Wachenfeldt) är
3.13,0, nådd 1936 vid OS i Berlin.

4x800 meter.

7.47.4 IK Mode (S. Kjellberg, H. Falk, O.
Åkerberg, O. Lindén) ..................... 1945

4x1 500 meter.

17.00,o Marieberg (O. Ekberg, Bertil Andersson,

B. Blommé, J. Zander) .................. 1917

16.40,2 IK Göta (Gustaf Petersson, J.
Lindbom, R. Falk, S. Lundgren) ............ 1919

16.36,9 Linnéa (H. Adamsson, Gösta och
Gunnar Fosselius, Edvin Wide) ............. 1925

16.25,6 IFK Borås (Bror Larsson, O. Brundin,

J. G. Lindgren, B. öhrn) ............... 1929

16.24,4 Hellas (Georg Johansson, S. Holmin,

A. Widman, B. Hallman) ............... 1932

16.19,0 IK Mode (E. Kronberg, H. Ahlm, B.

Kraft, E. Ny) .............................. 1934

16.18,0 Hellas (B. Hallman, S. Holmin, B.
Hellström, Henry Jonsson1) .................. 1936

16.11,2 Brandkåren (Nils Persson, H. Karlén,

Henry Jonsson1, Åke Jansson2) ....... 1938

15.56,2 örgryte (Lennart Nilsson, B. Hamrén,

K. J. Börjesson, Arne Andersson) .... 1939
15.42,0 Brandkåren (Åke Jansson2, H. Karlén,

H. Kälarne, B. Hellström) ............... 1941

15.38,6 Malmö AIF (Gösta Jacobsson, S.
Stridsberg, L. Strand, G. Hägg) ............... 1945

1 Sedermera Kälarne. 2 Sedermera Spångert.

1 000 meter (100+200+300+400).

2.05.3 IFK Sthlm (V. Beijbom, B. Gellerstedt,

N. Georgii, E. Björn) ..................... 1910

2.04,3 IFK Sthlm (I. Folcker, Å. Westfeldt, H.

Torén, N. Sundell) ......................... 1914

2.03,9 IFK Sthlm (C. Enhörning, N. Sundell.

N. Georgii, A. Bolin) ...................... 1916

2.01.5 Hellas (K. Lindblom, N. Sandström, E.
Schörling, S. Malm) ........................ 1917

2.00,0 örgryte (A. Holmström, Henrik
Andersson, A. Steen, C. Luther) .................. 1919

1.59.3 Hellas (G. Lindström, N. Sandström, S.
Malm, Georg Larsson) ..................... 1921

1.58,9 Järva (E. Öländer, Gustaf Andersson1,

E. Lindqvist, N. Engdahl) ................ 1924

1.58,5 Järva (W. Engdahl, Erik Ohlsson, E.

Lindqvist, N. Engdahl) ..................... 1925

1.57.4 IK Göta (F. Ahlm, S. André, E.
Lindqvist, S. Hammargren) ................... 1929

1.56,9 Malmö AIF (Folke Andersson, L.
Strandberg, Göte Andersson, E. Wennberg) ... 1934
1.56,8 Hellas (P. Edfeldt, Å. Högström, Sten

Ohlsson, S. Ljunggren) ..................... 1942

1.56,8 IFK Linköping (Y. Andersson, B. Wic-

torsson, O. Ljunggren, Osw. Andersson) 1943
1.56,8 IS Göta Hälsingborg (S. Rosenlund,
Torsten Nilsson, T. Sten, H. Liljekvist) ... 1945
1.56,2 Hellas (S. Odén, Sten Ohlsson, S. och

O. Ljunggren) .............................. 1945

1 Sedermera Alvaøus.

Bästa tid av svenskt landslag (L. Lindgren, L.
Strandberg, S. Strömberg, B. von Wachenfeldt) är

1.54,8, Sthlm 1935, mot Norge och Ungern.

10x100 meter.

2.00,2 A. I. K. (C. och A. Ljung, F. Carlsson1,
C. Björnbom, J. Norrström. M. öholm,
E. Frick, A. Palmborg, C. Holmberg, H.
Lindqvist) ..................................... 1907

550

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Sep 6 18:42:17 2021 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/6/0329.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free