- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
19-20

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - *Akademisk idrott - »Studentolympiader»

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

AKADEMISK IDROTT

deltog ej. L. Parkkinen, Finland, blev
akademisk världsmästare i
hastighetsåkning på skridsko, och Tjeckoslovakien
segrade i ishockey.

Fri idrott.

Segrarresultaten, sedan spelen instiftades, ha
varit:

Paris 192 3.

100 m Ch. Paddock, USA, 10,4s; 200 m Ch.
Paddock, USA, 21,Os; 400 m A. Paulen, Ho, 51,2s;
800 m P. Martin, Schw, lm 57,Os; 1 500 m Suby,
Fr, 4m 20,8s; 5 000 m Castel, Eng, 16m 28,Os; häck
110 m O. van Rappard, Ho, 16,Os; häck 400 m
R. Resal, Fr, 59,4s; stafett 4X100 m Holland
44,8s; stafett 4 x 400 m Frankrike 3m 32,Os;
stafett 1 000 m (400 + 300 + 200 + 100) Holland 2m
5,2s; höjd Zwalhen, Fr, 179 cm; längd G.
Sem-pé, Fr, 706 cm; stav H. Petersen, Da, 370 cm;
kula lvo, T^jeck, 12,83 m; diskus lvo, Tjeck,
35,99 m; spjut C. Clémente, It, 53,80 m; femkamp
A. Contoli, It. Bästa nation: Frankrike.

Warszawa 1924.

100 m A. Porritt, Nya Z, 10,9s; 200 m A.
Porritt, Nya Z, 22,2s; 400 m Z. Weiss, Po, 51,8s; 800
m S. Kostrzewski, Po, 2m 0,4s; 1 500 m Tiisfeldt,
Est, 4m 16,Os; 3 000 m J. Javorski, Po, »m 32,5s;
5 000 m Christophe, Fr, 17m 51,Os; häck 110 m
G. Sempé, Fr, 15,ls; häck 400 m S. Kostrzewski,
Po, 61,2s; stafett 4 X 100 m Polen 45,8s; stafett
4 x 400 m Polen 3m 32,Os; stafett 1 600 m (800 +
200 + 200 -|- 400) Frankrike 3m 37,6s; höjd V.
Ever, Est, 178 cm; längd V. Ever, Est, 655 cm;
stav V. Ever, Est, 340 cm; kula G. Sempé, Fr,
11,59 m; diskus Z. Szydlowski, Po, 37,87 m; spjut
Z. Szydlowski, Po, 54,45 m; femkamp
Pratkow-sky, Po. Bästa nation: Polen.

Rom 1 9 2 7.

100 m V. A. Théard, Haiti, 10,6s; 200 m J.
Paizs, Ung, 22,6s; 400 m P. Martin, Schw, 50,6s;
800 m P. Martin, Schw, lm 57,6s; 1 500 m R.
Wiriath, Fr, 4m 5,Os; 3 000 m J. Javorski, Po,
9m 20,4s; häck 110 m G. Sempé, Fr, 15,6s; stafett
4X106 m Ungern 44,6s; stafett 4 X 400 m
Frankrike 3m 28,4s; stafett 1 000 m (400 + 300 + 200 +
100) Ungern 2m2,2s; höjd F. Orbån, Ung, 186
cm; längd V. Tommasi, It, 703 cm; stav Held,
öst, 360 cm; kula P. Bacsalmasi, Ung, 14,22 m;
diskus Benés, Tjeck, 39,63 m; spjut Schultz, Est,
52,18 m; femkamp Paterno, It. Bästa nation:
Ungern.

Paris 1 9 28.

100 m V. A. Théard, Haiti, 10,6s; 200 m J.
Rinkel, Eng, 22,2s; 400 m H. Storz, Ty, 49,2s;
800 m P. Martin, Schw, lm 57,6s; 1500 m H.
Krause, Ty, 4m l,6s; 3 000 m G. Leduc, Fr, 8m
58,4s; häck 110 m B. Lucas, Eng, 15,6s; häck 400
m R. Maxwell, USA, 55,4s; stafett 4X100 m
Tyskland 42,8s; stafett 4 x 400 m Frankrike 3m
22,8s; Stafett 1 000 m (400 + 300 + 200 + 100)

Tyskland 2m l,2s; höjd K. Kimura, Jap, 188 cm;
längd Meier, Ty, 734 cm; stav Kasahara, Jap,
380 cm; kula E. Duhour, Fr, 14,60 m; diskus
Kombos, Ung, 40,28 m; spjut K. Sumiyoshi, Jap,
62,18 m; femkamp Beck, öst, 3 460 p. Bästa
nation: Tyskland 157 p.

Darmstadt 193 0.

100 m H. Körnig, Ty, 10,6s; 200 m H. Körnig,
Ty, 21,5s; 400 m J. Jackson, Fr, 49,6s; 800 m F.
Müller, Ty, lm58,2s. — 4) S. Reuterswärd, Sv,
lm58,8s; 1500 m Helps, Eng, 4m l,7s. — 3) K.

G. Dahlström, Sv, 4m4,6s; 5 000 m K. G.
Dahlström, Sv, 15m 24,3s; häck 110 m T. Fujita, Jap,
15,6s; häck 400 m Simpson, Eng, 54,2s; stafett
4x100 m Tyskland 41,2s; stafett 4 X 400 m
Frankrike 3m 19,6s; stafett 1 600 m (800 + 200 +
200 + 400) Tyskland 3m 32,Os; höjd I. Reinikka,
Fi, 190 cm; längd M. Oda, Jap, 730 cm; stav S.
Nishida, Jap, 411 cm; kula J. Daranyi, Ung,
15,21 m; diskus O. Vaalamo, Fi, 45,07 m; spj.ut
U. Suksi, Fi, 66,40 m; femkamp M. Tolamo, Fi,
3 986,60’ p. Bästa nation: Tyskland.

Turin 193 3.

100 m Pflug, Ty, 10,7s; 200 m A. Engel, Tjeck,
22,ls; 400 m I. Fuqua, USA, 47,8s; 800 m W.
Dessecker, Ty, lm 54,6s; 1 500 m L. Beccali, It,
3m 49,2s (v.-rek.); 3 000 m U. Cerati, It, 8m 43,Os;
häck 110 m J. Morriss, USA, 14,4s. — Wollmar
Eriksson, Sv, utsl. i mellanheatet; häck 400 m
Nagy, Ung, 54,7s. — 5) Wollmar Eriksson, Sv;
stafett 4x100 m Tyskland 42,Os; stafett 4 X 400
m Tyskland 3m 17,6s; stafett 1 600 m (800 + 200
+ 200 + 400) Italien 3m 28,2s; höjd M. Bodosi,
Ung, 194 cm. — 3) N. Bergström, Sv, 185;
längd Küttis, Est, 726 cm; stav B. Ljungberg,
Sv, 390 cm; kula R. Kuntsi, Fi, 15,52 m; diskus

H. Laborde, USA, 48,90 m; spjut J. Varszeghi,
Ung, 64,85 m; femkamp H. Sievert, Ty, 4163,535
p. Bästa nation: Tyskland 123 p. — 10)
Sverige 12.

Budapest 193 5.

100 m J. Sir, Ung, 10,8s; 200 m J. Sir, Ung,
21,6s; 400 m R. Boisset, Fr, 48,9s; 800 m J.
Stot-hard, Eng, lm 56,Os; 1 500 m J. Lovelock, Nya Z,
4m; 5 000 m P. Ward, Eng, 15m 22,6s; häck
110 m E. Wegner, Ty, 14,7s; häck 400 m J.
Ko-vacs, Ung, 53,2s; stafett 4X100 m Ungern 41,6s;
stafett 4 X 400 m Frankrike 3m 17,ls; stafett
1 600 m (800 + 200 + 200 + 400) England 3m 31,23;
höjd Y. Asakuma, Jap, 194 cm; längd N.
Taji-ma, Jap, 752 cm; stav S. Nishida, Jap, 430 cm;
kula A. Viiding, Est, 15,38 m; diskus H. Sievert,
Ty, 46,47 m; spjut G. Stöck, Ty, 67,80 m;
femkamp G. Stöck, Ty, 3 669 p. Bästa nation:
Ungern.

Paris 193 7.

100 m C. Holmes, Eng, 10,6s; 200 m C. Holmes,
Eng, 21,5s; 400 m A. G. Brown, Eng, 47,8s; 800
m J. Alford, Eng, lm 54,8s; 1 500 m J. Alford,
Eng, 3rn 56,Os; 5000 m P. Ward, Eng, 15m 21,6s;
häck 110 m P. Mathiotte, Fr, 14,9s; häck 400 m
W, Darr, Ty, 54,6s; stafett 4x100 m England

17 19

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Mar 9 21:32:59 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0026.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free