- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
269-270

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Brottning - Europamästerskap - Landskamper

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

BROTTNING

1947 i grekisk-romersk stil i Prag.

91 startande från 16 nationer.
1 2 3

Flugvikt B. Sundin, Sverigo A. Mohammed, Egypten L. Viitala, Finland

Bantamvikt M. Hassan, Egypten R. Maerlie, Norge L. Freij, Sverige

Fjädervikt O. Anderberg, Sverige F. Toth, Ungern F. Kotrbaty, Tjeckoslovakien

Lättvikt G. Frändfors, Sverige A. Jaltyrjan, Ryssland C. Atik, Turkiet

Weltervikt Y. Dogu, Turkiet G. Andersson, Sverige V. Kozarskij, Ryssland

Mellanvikt N. Bjelov, Ryssland M. Tayfur, Turkiet A. Grönberg, Sverige

Lätt tungvikt K. Koberidze, Ryssland G. Kovacs, Ungern K. J. Wong, Sverige
Tungvikt J. Kotkas, Ryssland M. Cakmak, Turkiet P. Riihimäki, Finland

Nationernas ordningsföljd: 1) Sverige 14 p; 2) Ryssland 12 p; 3) Turkiet 8 p; 4) Egypten 5 p;
5) Ungern 4 p; 6) Norge 2 p; 7) Finland 2 p; 8) Tjeckoslovakien 1 p.

På Internationella Brottningsförbundets kongress i samband med mästerskapen i Prag
bestämdes, att hädanefter endast ett EM skall hållas varje år, grekisk-romerska mästerskapen ena året
och mästerskapen i fri stil året därpå. Under olympiska år hållas liksom tidigare inga EM.

Landskamper Sverige—Finland.
1938 5"6/i2 i Helsingfors.

Svensk seger 16—12.

Bantam v.: K. Kiisseli, Fi (2 segrar), E.
Persson, Sv (1), K. Pettersén, Sv (1).
Fjäder v.: K. Pihlajamäki, Fi (2), Y. Salonen, Fi
(1), E. Svensson, Sv (1). Lä 11 v.: H. Olofsson,
Sv (2), L. Koskela, Fi (1), A. Soini, Fi (1).
Welterv.: J. Kinnunen, Fi (2), E. Virtanen,
Fi (2). Mellan v.: I. Johansson, Sv (2), L.
Lindblom, Sv (2). Lätt t ung v.: A. Cadier,
Sv (2), N. Äkerlindh, Sv (2). Tung v.: E.
Carlsten, Sv (2), J. Nyman, Sv (1), E. Nyström,
Fi (1).

194 0 30/ii—V12 i Stockholm.

Svensk seger 18—10.
B an tam v.: K. Kiisseli, Fi (2 segrar), E.
Nykänen, Fi (1), E. Persson, Sv (1).
Fjäder v.: K. Pihlajamäki, Fi (2), H. Lindh, Sv
(1), E. Svensson, Sv (1). Lä 11 v.: E. Knuuttila,
Fi (2), L. Koskela, Fi (2). Welterv.: R.
Svedberg, Sv (2), F. Westergren, Sv (2).
Mellan v.: I. Johansson, Sv (2), K. Myrman, Sv
(1), T. Tamminen, Fi (1). Lätt t ung v.: A.
Cadier, Sv (2), N. Äkerlindh, Sv (2). Tung v.:
H. Johansson, Sv (2), J. Nyman, Sv (2).

1946 1_2/i2 i Helsingfors.

Svensk seger 19—13.

Flugv.: L. Viitala, Fi (2 segrar), R.
Kan-gasmäki, Fi (1), M. Möller, Sv (1). B a
n-tamv.: N. Turkkila, Fi (2), E. Persson, Sv
(1), K. Pettersén, Sv (1). Fjäder v.: O.
Anderberg, Sv (2), Ö. Nilsson, Sv (2). Lä 11 v.:
G. Frändfors, Sv (2), E. Schick, Fi (1), A.
Siik, Fi (1). Welterv.: Å. Alm, Sv (2), R.
Svedberg, Sv (1), J. Kinnunen, Fi (1).
Mellan v.: A. Grönberg, Sv (2), P. Sepponen, Fi
(1), E. Virtanen, Fi (1). Lätt t un g v.: K.
Gröndahl, Fi (2), G. Jönsson, Sv (1), K. J. Wong,
Sv (1). T un g v.: B. Antonsson, Sv (2), B.
Eriksson, Sv (1), P. Riihimäki, Fi (1).

261

1947 """/i i Stockholm.

Svensk seger 21—11.
Flugv.: L. Viitala, Fi (2 segrar), R.
Kan-gasmäki, Fi (2). B an tam v.: E. Persson, Sv
(2), K. Pettersén, Sv (2). Fjäder v.: O.
Anderberg, Sv (2), V. Kyntäjä, Fi (1), Ö. Nilsson,
Sv (1). Lät t v.: E. Virtanen, Fi (2), L.
Kan-gas, Fi (1), H. Lindh, Sv (1). Welterv.: Å.
Alm, Sv (2), V. Männikkö, Fi (1), R. Carlsson,
Sv (1). Me lian v.: A. Grönberg, Sv (2), K.-E.
Nilsson, Sv (2). Lätt tung v.: K. Gröndahl,
Fi (2), K. J. Wong, Sv (1), G.Jönsson, Sv (1).
T ung v.: B. Eriksson, Sv (2), B. Antonsson,
Sv (2).

B-landskamper.

1938 i Stockholm, svensk seger 22—6.

1940 ingen B-landskamp.

1946 i Eskilstuna, svensk seger 26—6.

1947 i Helsingfors, svensk seger 23—9.

Övriga landskamper.

1939 i Stockholm mot Tyskland, svensk seger

19—9.

Bantam v.: K. Pettersén, Sv (2 segrar), E.
Persson, Sv (1), G. Pulheim, Ty (1).
Fjäder v.: E. Svensson, Sv (2), W. Möchel, Ty

(1), F. Schmitz, Ty (1). Lä 11 v.: H.
Nettes-heim, Ty (2), F. Weikart, Ty (1), G.
Andersson, Sv (1). Welterv.: R. Svedberg, Sv (2),
G. Glans, Sv (1), F. Schäfer, Ty (1).
Mellan v.: I. Johansson, Sv (2), K. Myrman, Sv

(2). Lätt t un g v.: A. Cadier, Sv (2), N.
Äkerlindh, Sv (2). Tung v.: K. Hornfischer,
Ty (2), E. Carlsten, Sv (1), J. Nyman, Sv (1).

Mot Danmark och Norge.

1941 i Lund mot Danmark, svensk seger 6—1.

1942 i Köpenhamn mot Danmark, svensk seger
4—3.

1945 i Malmö mot Danmark, svensk seger 7—0.

1946 i Köpenhamn mot Danmark, svensk seger
21—10.

1946 i Örebro mot Norge, svensk seger 22—10.

1947 i Oslo mot Norge, svensk seger 20—12.

270

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Wed Feb 19 23:24:23 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0167.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free