- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
275-276

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Brottning - Svenska juniormästare 1930—47

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

BROTTNING

1940 Gösta Karlsson, Västerås BK1

1941 L. Freij, IK Sparta, Malmö

1942 Sven Nilsson, Köpings BK

1943 Gunnar Johansson, Vänersborgs BK

1944 L. Arvidsson, Huskvarna AIK

1945 Bengt Johansson, Uddevalla IS

1946 N. Magnusson^ Sundsvalls AIK

1947 S. Sjöberg, Västerviks BK
1 Sedermera Lerneskog.

Fjädervikt.

1930 A. Dahlén, Västerås BK

1931 E. Eklund, Alnö IF

1932 Karl Svensson, Borås BK

1933 Evald Nilsson, Kristinehamns ABK

1934 Knut Pettersén, Borås AK

1935 Roland Pettersson, IK Björnen, Norrk.

1936 Otto Karlsson, Skene BK

1937 Anton Johansson, Vänersborgs BK

1938 S. Eskilsson, Eslövs AIF

1939 A. Thunström, Borås BK

1940 Östen Nilsson, Södertälje BK

1941 P. Norrman, Trelleborgs ABK

1942 Hubert Persson, Hallstahammar SK

1943 Harry Jakobsson, Svalövs BK

1944 Bror Pettersson, Falkenbergs BK

1945 A. Hjalmarsson, Viskafors AK

1946 Tinne Johansson, BjuvsBK

1947 G. Håkansson, GAK Enighet, Malmö

Lättvikt.

1930 G. Klarén, Borås AK

1931 A. Larsson, IK Törd, Jönköping

1932 A. Jakobsson, Västerås BK

1933 Evert Larsson, IF Verdandi, Eskilstuna

1934 A. Hedström, Surahammars BK

1935 F. Karlberg, BK Athén, Stockholm

1936 Sven Carlsson, Eskilstuna GAK

1937 R. Mukka, Arboga AK

1938 S. Nyman, Södertälje BK

1939 Frans Pettersson, BK Trim, Bjärnum

1940 G. Bogren, Värnamo BK

1941 Karl Andersson, Västerås BK

1942 H. Hugosson, Enköpings BK

1943 R. Lundgren, Dalsjöfors GIF

1944 G. Freij, IK Sparta, Malmö

1945 Gustaf Andersson, Krokslätts BK

1946 R. Österberg, Nynäshamns BK

1947 K. G. Johansson, Eskilstuna GAK

Weltervikt.

1930 O. Kumlin, Eskilstuna GAK

1931 K. Sundström, Sundsvalls AIK

1932 Ebbe Pettersson, Varbergs Bo.IS

1933 A. Hagström, Västerås BK

1934 F. Hindersson, IF Verdandi, Eskilstuna

1935 G. Blomqvist, Uddevalla IS

1936 Å. Alm, Djurgårdens IF

1937 Åke Persson, Skene BK

1938 L. Wahlström, Kungsörs BK

1939 E. Frelén, Köpings BK

1940 Sven Jonsson, Bollnäs BK

1941 E. Hornbeck, GAK Enighet, Malmö

1942 G. Jakobsson, BK Balder, Lund

1943 Olle Larsson, Finspongs AIK

1944 L. Ekström, Borås BK

1945 Ivar Eriksson, Avesta AIK

1946 R. Lindmark, Kiruna SK

1947 Karl Ivar Karlsson, Varbergs Bo.IS

Mellanvikt.

1930 Hilding Nilsson, Korsnäs IF

1931 A. Cadier, Borås AK

1932 I. Persson, BK Argos, Landskrona

1933 H. Germundsson, Örgryte IS

1934 A. Blixt, Osby Ao.BK

1935 H. Sandberg, Nässjö IF

1936 H. Grönberg, BK Athén, Stockholm

1937 L. Öberg, Djurgårdens IF

1938 Erland Johansson, BK Athén, Stockholm

1939 Gösta Larsson, Hudiksvalls BK

1940 S. Ekstrand, Värnamo BK

1941 Karl Andersson, BK Atleten, Landskrona

1942 H. Olofsson, Örgryte IS

1943 Karl-Erik Nilsson, Höörs BK

1944 G. Ekström, Borås BK

1945 O. Falk, Lucksta IF

1946 Alvar Pettersson, BK Balder, Lund

1947 E. Stjernfeldt, Örgryte IS

Lätt tungvikt.

1930 A. Portström, Djurgårdens IF

1931 V. Hjort, Essviks AIF

1932 G. Ström, IK Björnen, Norrköping

1933 Erik Johansson, Spånga ABK

1934 Y. Antonsson, Trollhättans AK

1935 Bertil Eriksson, Västerås BK

1936 Hans Johansson, Skellefteå AIK

1937 A. Edman, Djurgårdens IF

1938 S. Åkerlund, Lucksta IF

1939 Gösta Andersson, Västerås BK

1940 R. Wahlström, Kungsörs BK

1941 Allan Johansson, Sollebrunns BK

1942 B. Antonsson, Trollhättans AK

1943 Filip Karlsson, Örgryte IS

1944 L. Lundell, Enköpings BK

1945 K. J. Wong, Skoftebyns AIS

1946 V. Palm, Västerviks BK

1947 O. Björkén, Haparanda SK

Tungvikt.

1930 J. Nyman, Sundsvalls AIK

1931 G. Sydström, Herrljunga SK

1932 J. Thunberg, GAK Enighet, Malmö

1933 B. Häggman, Sundbybergs BK

1934 B. Nilsson, BK Kärnan, Limhamn

1935 Hj. Blixt, Osby Ao.BK

1936 E. Isaksson, Kävlinge GIF

1937 Kurt Bengtsson, örgryte IS

1938 Thor Nilsson, BK Balder, Lund

1939 I. Edlund, SK Swing, Östersund

1940 O. Sundström, Ludvika BK

1941 Gösta Carlsson, Skene BK

1942 A. Gullin, BK Aktiv, Staffanstorp

1943 K.-E. Jonsson, IK Björnen, Norrköping

1944 Bengt Jansson, BK Enig, Växjö

1945 Nils Nilsson, Bjuvs BK

1946 B. Sjödin, Sundsvalls AIK

1947 A. Stjernfeldt, Pantern, Skivarp P. B.

275

261 275

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Mar 9 21:32:59 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0172.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free