- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
581-582

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - *Fri idrott - Tävlingsstatistik - Sveriges landskamper

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

FRI IDROTT

Strandberg) 42,4s; 2) Danmark 43,5. — Stafett
4 X 400 m: 1) Danmark 3m 15,6s; 2) Sverige
(Osvald Andersson, A. Sjögren, Sixten
Larsson, S. Ljunggren) 3.15,8.

1944. Förbundet—Pressen: 213—203 p.

Stockholm 13 — 14/7.
Poängberäkning: 7, 5, 4, 3, 2, 1.

100 ra: 1) S. Håkansson, F, 10,9s; 2) O. Laessker,
P, 11,1. — 200 ra: 1) Sten Ohlsson, P, 22,4s; 2)
Ivar Nilsson, F, 22,6. — 400 m: 1) S. Ljunggren, F,
48,8s; 2) Osvald Andersson, P, 49,1. — 800 m:
1) S. Malmberg, P, lm51,7s; 2) I. Bengtsson, F,

I.52,5. — 1500 m: 1) Arne Andersson, F,
3m48,4s; 2) G. Hägg, P, 3.49,2. — 5 000 m: 1)

E. Andersson (Rickne), F, 14m27,6s; 2) K. E.
Larsson, F, 14.28,4. — 10 000 m: 1) T. Tillman,

F, 30m40,4s; 2) G. Östbrink, P, 31.17,0. — Häck
110 m: 1) H. Kristoffersson, P, 15,Os; 2) B.
Rendin, P, 15,2. — Häck 400 m: 1) Sixten Larsson,
P, 54,Os; 2) A. Westman, P, 54,1. —
Hinderlöpning 3 000 ra: 1) T. Sjöstrand, P, 9m9,2s; 2)

E. Elmsäter, P, 9.19,0. — Längd: 1) L. Eliaeson,

F, 717 cm; 2) G. Strand, P, 716. — Höjd: 1) G.
Lindecrantz, F, 190 cm; 2) S. Frendin, P, 185.
— Tresteg: 1) Å. Hallgren, F, 14,53 m; 2) E.
Hellstrand, F, 14,52. — Stav: 1) A. Lindberg, F,
400 cm; 2) B. Hultqvist, P, 390. — Spjut: 1)
Gunnar Pettersson, F, 68,19 m; 2) R. Tegstedt,
P, 67,25. — Diskus: 1) G. Bergh, F, 46,29 m; 2)
E. Westlin, F, 46,01. — Kula: 1) H. Willny, F,
15,15 m; 2) A. Romare, P, 14,69. — Slägga: 1) E.
Linné, F, 51,48 m; 2) Erik Johansson
(Umeda-len), F, 51,27. — Sta/ett 4 X 100 m: 1)
Förbundet 42,6s; 2) Pressen 42,8. — Stafett 4 X 400 m:

1) Pressen 3m 16,6s; 2) Förbundet 3.16,8.

1945. Sverige—Danmark: 138—65 p.

Stockholm 12 — 13/7.
Poängberäkning: 5, 3, 2, 1.
100 m: 1) O. Laessker 10,9s; 2) S. Håkansson

II,0. — 200 m: 1) O. Laessker 22,Os; 2) S.
Håkansson 22,5. — 400 m: 1) N. Holst Sörensen, D,
48,3s; 2) A. Sjögren 48,5; 3) F. Alnevik 49,4. —
800 m: 1)’ H. Liljekvist lm50,7s; 3) I. Bengtsson
1.52,5. — 1500 m: 1) Arne Andersson 3m 47,Os;

2) Rune Persson 3.48,2. — 5 000 m: 1) Å.
Durk-feldt 14m 37,os; 2) G. östbrink 14.42,0. — 10 000
m: 1) G. Jacobsson 30m 12,Os; 2) T. Tillman
30.15,2. — Häck 110 m: 1) H. Lidman 14.6s; 2)
H. Kristoffersson 15,0. — Häck 400 m: 1) Sixten
Larsson 53,2s; 3) A. Wallander 54,9. — Längd:

1) G. Waxberg 724 cm; 2) G. Strand 713. —
Höjd: 1) A. Duregård 193 cm; 2) G. Lindecrantz
190. — Tresteg: 1) P. Larsen, D, 14,90 m; 2)
Bertil Johnsson 14,79; 3) Å. Hallgren 14,68. —
Stav: 1) A. Lindberg 390 cm; 2) O. Sundqvist
380. — Spjut: 1) S. Eriksson (Daleflod) 70,77 m;

2) Gunnar Pettersson 63,49. — Diskus: 1) G. Bergh
46,67 m; 2) B. Wikner 43,72. — Kula: 1) H.
Willny 15,08 m; 2) G. Almqvist 13,90. — Slägga:
1) Bo Ericson 53,65 m; 2) Erik Johansson
(Ume-dalen) 50,66. — Stafett 4 x 100 m: 1) Sverige
(Sten Ohlsson, H. Lidman, O. Laessker, S.
Håkansson) 42,4s; 2) Danmark 43,2. — Stafett 4 X

400 m: 1) Sverige (F. Alnevik, S. Abelin, H.
Liljekvist, A. Sjögren) 3ml5,8s; 2) Danmark
3.19,6.

1945. Sverige—Finland: 105—79 p.

Stockholm 21 — 22/8.
Poängberäkning: 5, 3, 2, 1.

Finlands första landskamp efter andra
världskriget. På finsk begäran hade en reducering
av programmet vidtagits.

100 m: 1) L. Strandberg 10,9s; 2) O. Laessker
11,0. — 400 m: 1) A. Sjögren 48,7s; 3) S.
Ljunggren 49,7. — 800 m: 1) B. Storskrubb, F,
lm 50,8s; 2) H. Liljekvist 1.51,2; 3) S. Malmberg
1.51,9. — 1 500 m: 1) G. Hägg 3m 51,8s; 2) L.
Strand 3.51,8. — 5 000 m: 1) Å. Durkfeldt
14m 25,6s; 3) E. Andersson (Rickne) 14.52,0.
(Durkfeldt slog V. Heino, 14.27,6, efter en
överlägsen spurt.) — 10 000 m: 1) V. Heino, F,
30m 4,Os; 3) Lars Nilsson 31.36,6; 4) G. Östling
31.43,0. — Häck 110 m: 1) H. Lidman 14,6s; 2)
H. Kristoffersson 14,9. — Häck 400 m: 1) B.
Storskrubb, F, 52,9s; 2) A. Westman 53,9; 3) A.
Wallander 55,0. — Längd: 1) P. Simola, F, 734
cm; 2) S. Håkansson 716; 4) G. Strand 696. —
Höjd: 1) A. Duregård 194 cm; 3) G.
Lindecrantz 190. — Tresteg: 1) H. Sonck, F, 14,86 m;
2) Ä. Hallgren 14,73; 3) Bertil Johnsson 14,72. —
Stav: 1) Hugo Ohlsson1 400 cm; 2) O.
Sundqvist 390. — Spjut: 1) S. Eriksson (Daleflod)
71,10 m; 4) L. Atterwall 67,47. — Diskus: 1) V.
Nykvist, F, 49,31 m; 2) G. Bergh 48,16; 3) A.
Hellberg 47,00. — Kula: 1) H. Willny 15,21 m; 4) H.
Arvidsson 14,47. — Slägga: 1) Bo Ericson 56,04
m; 2) E. Linné 52,26. — Stafett 1 000 m: 1)
Sverige (O. Laessker, L. Strandberg, S.
Ljunggren, A. Sjögren) lm56,4s; 2) Finland 2.00,9.
1 Sedermera Göllors.

1945. Sverige—Danmark: 135—68 p.

Köpenhamn 25 — 26/ 8.
Poängberäkning: 5, 3, 2, 1.

100 m: 1) O. Laessker 10,7s; 2) L. Strandberg
10,7. — 200 m: 1) O. Laessker 22,3s; 3) Sten
Ohlsson 22,9. — 400 m: 1) N. Holst Sörensen,
D, 48,6s; 2) A. Sjögren 48,9; 3) S. Ljunggren
49,7. — 800 m: 1) N. Holst Sörensen, D, lm 53,6s;

2) H. Liljekvist 1.53,7; 3) S. Malmberg 1.57,4. —
1 500 m: 1) L. Strand 3m58,4s; 2) G. Hägg
3.58,6. — 5 000 m: 1) A. Durkfeldt 14m51,2s;

3) E. Andersson (Rickne) 15.01,4. — 10 000 m:
1) V. Nyström 31m41,8s; 2) T. Tillman 32.05,4.
— Häck 110 m: 1) H. Lidman 14,4s; 2) H.
Kristoffersson 14,8. — Häck 400 m: 1) A. Westman
54,6s; 2) A. Wallander 55,0. — Längd: 1) S.
Håkansson 726 cm; 2) L. Widell 715. — Höjd: 1)
A. Duregård 195 cm; 3) E. Lifh 190. — Tresteg:

1) Bertil Johnsson 15,38 m; 3) A. Hallgren
14,57. (Johnssons resultat kunde på grund av
medvind ej godkännas som svenskt rekord, ej
heller P. Larsens — tvåa i tävlingen — 15,10
som danskt.) — Stav: 1) Hugo Ohlsson1 400 cm;

2) B. Hultqvist 400. — Spjut: 1) L. Atterwall
66,56 m; 2) S. Eriksson (Daleflod) 65,55. —

1 Sedermera Göllors.

565 581

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Feb 17 23:53:12 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0341.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free