- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
589-590

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - *Friidrottsmärken

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

FRIIDROTTSMÄRKEN

J. Svanberg, Fredrikshof ....................................18

Bertil Johnsson, Vikingen..................................16,5

B. Söderström, IFK Sthlm ................................16

H. Wieslander, IFK Växjö och IFK Sthlm 16

S. Daleflod, Dala-Floda ......................................16

Ernst Wide, Göta ....................................................15,5

A. ödmark, MP ........................................................15

G. Hägg, Gefle IF och MAI..............................15

H. Lilliér, Marieberg ............................................14,5

S. Håkansson, Göta, Karlstad ............................14,5

H. Mellander, Halmstad ......................................14

Otto Nilsson, Örgryte ............................................14

T. Tillman, Fagersta..............................................14

Lennart Nilsson, Örgryte ....................................14

A. Duregård, Skara IF ......................................14

E. Blomqvist, Kronoberg ....................................13,5

E. Wennström, Westerm. och Sthlms-Pol. 13,5

J. Zander, Marieberg ............................................13

A. Bolin, IFK Sthlm ..............................................13

Allan Eriksson, Elfsborg ....................................13

B. Hellström, Brandkåren..................................13

G. Åberg, IFK Norrk..............................................12

Y. Häckner, IFKLink..........................................12

Ivan Nilsson, Göta ................................................12

R. Magnusson, Fredrikshof ................................12

Bertil Andersson, Ronneby ................................12

H. Kristoffersson, Heros och Kronob..........12

H. Willny, Hellas ....................................................12

L. Strand, MAI ........................................................12

Hjalmar Andersson, Insjön ................................11,5

E. Abrahamsson, Södert. SK ............................11,5

H. Liljekvist, Göta, H-borg ................................11,5

G. Lindblom, IFK Norrk......................................11

N. Eklöf, Finspång ................................................11

E. Lundkvist, Grängesberg ................................11

S. Norrby, Hellas ....................................................11

F. Warngård, MAI..................................................11

H. Palmé, Fredrikshof..........................................11

S. Ljunggren, IFKLink. och Hellas ............11

Allan Gustafsson, Örgryte..................................11

G. Högström, Göta, Karlstad ............................10,5

Å. Hallgren, Sleipner ............................................10,5

A. Lindberg, Fagersta ..........................................10,5

A. Holmström, Fredrikshof ................................10

E. Rydberg, Gefle IF ............................................10

G. Kinn, Thor ............................................................10

G. Waxberg, SthlmsStud..................................10

Ä. Durkfeldt, Vedevåg ........................................10

H. Ohlsson (Göllors), Malung ........................10

E. Almlöf, Djurgården ........................................9.5

B. Ekelund, IFK Malmö och IFK Norrk. .. 9,5

E. Stenfelt, Västervik ............................................9,5

Lennart Andersson, IFK H-borg ....................9,5

R. Öhman, Göta ........................................................9

H. Jagenburg, Skara IF och Örgryte ––––9

B. Öhrn, IFK Borås ................................................9

S. Hammargren, Göta och Sthlms-Pol..........9

O. Bexell, Mode ......................................................9

R. Tegstedt, IFK Borås ........................................9

G. Mattsson, Fredrikshof ....................................8,5

E. Wennberg, MAI ............................................8,5

C. E. Helgesson, Örgryte ....................................8

K. Hellström, Sleipner ........................................8

J. Lilja, Marieberg ................................................8

Evert Nilsson, Västervik ....................................8

I. Möller, Örgryte ..................................................7,5

E. Dahl, Sundbyberg ............................................7

L. Sörvik, LS och Örgryte ................................7

E. Levin, Upps. Stud. och Marieb..................7

K. Granström, Fredriksh. och Djurg............7

G. Sköld, Enskede..................................................7

R. Mentzer, örgryte ..............................................7

Bertil Gustafsson, Gammalstorp ....................6,5

F. Frise, Örgryte ....................................................6

B. Uggla, IFK Sthlm ............................................6

C. Gille, Gefle IF ....................................................6

Robert Olsson, Örgryte ........................................5

H. A:son Arbin, LS ................................................5

B. Fock, Vänersborg ............................................4,5

G. Törnros, Fredrikshof ......................................3

Standardmedaljen.

För Svenska Idrottsförbundets
standardmedalj ha fr. o. m. 1944 fordringarna
skärpts (stort sett i samma grenar som för
friidrottsmärket), och dessutom ha löpning
3 000 m, hinderlöpning 1 500 m och
slägg-kastning med juniorslägga samt löpning
42 195 m (i st. f. 40 000) tillkommit.

Fordringarna äro: Brons Silver
Löpning ____ 100 m 11,2s 10,9s
» .... 200 » 23,Os 22,2s
» .... 400 » 51,Os 49,5s
» .... 800 » lm 57,Os lm 53,0s
.» .... 1500 » 4m 00,Os 3m 55,Os
» .... 3 000 » 8m 45,Os 8m 30,Os
» .... 5 000 » 15m 25,Os 14m 50,Os
» .... 10 000 » 32m 30,Os 31m 00,Os
» .... 25 000 » lt 35m lt 27m
» .... 42195 » 2t 56m 2t45m
Häcklöpning . 110 » 15,8s 15,Os
» 200 » 25,Os 24,Os
» . 400 » 57,Os 54,Os
Hinderlöpning 1500 m:
utan vattengrav –– 4m 30,Os 4m 15,Os
med » –– 4m 40,Os 4m 25,Os
Hinderlöpning 3 000 m:
utan vattengrav –– 9m 25,Os 9m 00,Os
med » –– 9m 40,Os 9m 15,Os
Höjdhopp ............. 180 cm 188 cm
Längdhopp ........... 675 » 720 »
Trestegshopp ......... 13,80 m 14,60 m
Stavhopp ............. 375 cm 400 cm
Höjdhopp u. a......... 147 » 155 »
Längdhopp u. a........ 310 » 325 »
Kulstötning ........... 13,50 m 14,50 m
Spjutkastning ........ 60,00 » 65,00 »
Diskuskastning ....... 42,00 » 46,00 »
Släggkastning ........ 46,00 » 52,00 »
Släggkastning med ju-
niorslägga .......... 46,00 » 50.00 »
Femkamp ............. 2 700 p 3100 p
Tiokamp .............. 5 200 » 6100 »

S. L.

587 589

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Feb 17 23:53:12 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0345.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free