- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
1379-1380

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Olympiska spelen i London 1948 - Tävlingsstatistik

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

OS I LONDON 1948

Kula: 1) W. Thompson, USA, 17,12 m; 2) J.
Delaney, USA, 16,68; 3) J. Fuchs, USA, 16,42;
4) M. Lomowski, Po, 15,43; 5) G. Arvidsson, Sv,
15,37; 6) Y. Lehtilä, Fi, 15,05. — R. Nilsson, Sv,
utsl. i kval. på 14,36.

Diskus: 1) A. Consolini, It, 52,78 m; 2) G.
Tosi, It, 51,78; 3) F. Gordien, USA, 50,77; 4) I.
Ramstad, No, 49,21; 5) F. Klics, Ung, 48,21; 6)
V. Nyqvist, Fi, 47,33. — 10) U. Fransson, Sv,
45,25 (45,99 i kval.).

Spjut: 1) T. Rautavaara, Fi, 69,77 m; 2) S.
Seymour, USA, 67,56; 3) J. Varszeghi, Ung,
67,03; 4) P. Vesterinen, Fi, 65.89; 5) O.
Meh-lum, No, 65,32; 6) M. Biles, USA, 65,17. — G.
Pettersson, Sv, 62,80; P.-A. Berglund, Sv, 62,62.
S. Daleflod startade ej på grund av sjukdom.

Slägga: 1) I. Nemeth, Ung, 56,07 m; 2) I.
Gubijan, Jug, 54,27; 3) R. Bennett, USA, 53,73;
4) S. Felton, USA, 53,66; 5) L. Tamminen, Fi,
53,08; 6) B. Ericson, Sv, 52,98. — 9) E.
Söderkvist, Sv, 51,48; 10) S. A. Frederiksen, Da, 51,34.

Tiokamp: 1) R. Mathias, USA, 7139 p (11,2,
661, 13,04, 186, 51,7, 15.7, 44,00, 350, 50,32, 5.11);
2) I. Heinrich, Fr, 6 974; 3) F. Simmons, USA,
6 950; 4) E. Kistenmacher, Arg, 6 929; 5) E. P.
Andersson, Sv, 6 877 (11,6 , 659, 12,66, 175, 52,0,
15,9, 36,07, 360, 51,04, 4.34); 6) P. Mullins, Austr,
6 739. — 7) P. Eriksson, Sv, 6 731 (11,9 , 680, 11,96,
180, 52,5, 16,2, 34,91, 330, 56,70, 4.35,8); 10) G.
Holmvang, No, 6 663; 15) Kj. Tånnander, Sv,
6 325 (11,6 , 658, 12,53, 186, 54,5, 16,4, 36,50, 320,
43,65, 5.04,8).

Nationernas poängställning
(räknat 7, 5, 4, 3, 2, 1 för de sex bästa per gren):

1) USA 165 p; 2) Sverige 86; 3) Frankrike 29;
4) England (Storbritannien) 23; 5) Finland 25;
6) Australien 22; 7) Jamaica 21; 8) Norge 19;
9) Italien 17; 10) Ungern 16; 11)
Tjeckoslovakien och Argentina 15.

Damer.

100 m: 1) F. Blankers-Koen, Ho, 11,9s; 2) D.
Manley, Eng, 12,2; 3) S. Strickland, Austr, 12,2;
4) V. Myers, Ca; 5) P. Jones, Ca; 6) C.
Thompson, Jamaica.

200 m: 1) F. Blankers-Koen, Ho, 24,4s; 2) A.
Williamson, Eng, 25,1; 3) A. Patterson, USA,
25,2; 4) S. Strickland, Austr; 5) M. Walker,
Eng; 6) D. Robb, Sydafr. — A.-B. Leyman, Sv,
utsl. i förs.

Stafett 4x100 m: 1) Holland (G.
Stad-de-Jong, I. Witziers-Timmer, G. v. d.
Kade-Kou-dijs, F. Blankers-Koen) 47,5s; 2) Australien
47,6; 3) Canada 47,8; 4) England 48,0; 5)
Danmark 48,2; 6) Österrike 49,2.
Häck 80 m: 1) F. Blankers-Koen, Ho, 11,2s;

2) M. Gardner, Eng, 11,2; 3) S. Strickland,
Austr, 11,4; 4) Y. Monginou, Fr; 5) M.
Ober-breyer, öst; 6) L. Lömska, Tjeck.

Höjd: 1) A. Coachman, USA, 168 cm; 2) D.
Tyler, Eng, 168; 3) M. Ostermeyer, Fr, 161; 4)
V. Beckett, Jamaica, 158; 5) D. Dredge, Ca,
158; 6) B. Crowther, Eng, 158. — 8) A. Iversen,
Da, 150.

Längd: 1) V. Gyarmati, Ung, 569,5 cm; 2) N.
de Portela, Arg, 560; 3) A.-B. Leyman, Sv,
557,5; 4) G. v. d. Kade-Koudijs, Ho, 557; 5) N.
Karelse, Ho, 554,5; 6) K. Russell, Jamaica,
549,5.

Kula: 1) M. Ostermeyer, Fr, 13,75 m; 2) A.
Piccinini, It, 13,095; 3) P. Schaeffer, öst, 13,08;
4) P. Veste, Fr, 12,985; 5) J. Komarkova, Tjeck,
12,92; 6) A. Bruk, öst, 12,50. — E. Olson, Sv,
12,62 i kval., oplacerad på omkr. 12,20 i
slut-tävl.

Diskus: 1) M. Ostermeyer, Fr, 41,92 m; 2) E.
Gentile, It, 41,17; 3) J. Mazeas, Fr, 40,47; 4) J.
Wajs-Marcinkiewicz, Po, 39,30; 5) L. Haidegger,
Öst, 38,81; 6) A. Panhorst-Niesink, Ho, 38,74. —
7) M. Åberg, Sv, 38,71; 10) G. Arenander, Sv,
36,25.

Spjut: 1) H. Bauma, öst, 45,57 m; 2) K.
Par-viainen, Fi, 43,79 ; 3) L. Carlstedt, Da, 42,08;
4) D. Dodson, USA, 41,96; 5) T. Waalboer, Ho,
40,92; 6) J. Koning, Ho, 40,33. — I. Almqvist,
Sv, oplacerad på omkr. 38 m.

Nationernas poängställning
(poäng som i manliga tävlingarna): 1) Holland 37
p; 2) Frankrike 28; 3) England (Storbritannien)
26; 4) Österrike 17; 5) Australien 16; 6) USA
14. — 14) Sverige 4.

Basketboll.

1) USA; 2) Frankrike; 3) Brasilien; 4)
Mexiko; 5) Uruguay; 6) Chile.

Final: USA—Frankrike 65—21 p.

Boxning.

Flugvikt: 1) P. Perez, Arg; 2) S. Bandinelli,
It; 3) Soo Ann Han, Korea; 4) F. Majdloch,
Tjeck. — I. Burjström, Sv, förl. på p mot D.
Williams, Sydafr, i 1. omg.

Bantamvikt: 1) T. Czik, Ung; 2) G. Zuddas,
It; 3) J. Venegas, Portorico; 4) A. Domenech,
Sp. — B. Ahlin, Sv, förl. på p mot S. Rivera
Saenz, Peru, i 1. omg.

Fjädervikt: 1) E. Formenti, It; 2) D.
Shep-herd, Sydafr; 3) A. Antkiewicz, Po; 4) F.
Nu-nez, Arg.

Lättvikt: 1) G. Dreyer, Sydafr; 2) J. Vissers,
Be; 3) S. Wad, Da; 4) W. Smith, USA.

Weltervikt: 1) J. Torma, Tjeck; 2) H.
Herring, USA; 3) A. d’Ottavio, It; 4) D. du Preez,
Sydafr.

Mellanvikt: 1) L. Papp, Ung; 2) J. Wright,
Eng; 3) I. Fontana, It; 4) M. McKeon, Eire. —
T. Karlsson, Sv, förl. på p mot H. Toussi, Iran,
i 1. omg.

Lätt tungvikt: 1) G. Hunter, Sydafr; 2) D.
Scott, Eng; 3) M. Cia, Arg; 4) A. Holmes,
Austr.

Tungvikt: 1) R. Iglesias, Arg; 2) G. Nilsson,
Sv; 3) J. Arthur, Sydafr; 4) H. Müller, Schw.
— Nilsson vann på diskv. i 2. r. över M.
Djam-shidabadi, Iran, på p över A. Faul, Ca, och H.
Müller, Schw, samt förl. på k. o. i 2. r. i
finalen.

1395

1380

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Wed Feb 19 23:24:23 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0782.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free