- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
1393-1394

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Olympiska spelen i London 1948 - Tävlingsstatistik

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

OS I LONDON 1948

Tjecken Emil Zatopek söker göra det omöjliga, nämligen att förutom 10 000 m även vinna 5 000 m,
och leder här (5 varv från mål) före belgaren Gaston Reiff, svensken Ahldén och holländaren
Slijkhuis. — Ett och ett halvt varv senare gör Reiff ett »blixtryck», klungan sprängs, men i
spurten tar Zatopek in de förlorade 30 meterna, så när som på en bröstlängd.

100 m ryggsim: 1) A. Stack, USA, lm6,4s; 2)
R. Cowell, USA, 1.06,5; 3) G. Vallerey, Fr,
1.07,8; 4) M. Chaves, Arg, 1.09; 5) C. Mejia,
Mex, 1.09; 6) J. Wiid, Sydafr, 1.09,1. — P.-O.
Olsson, Sv (1.14,6), och M. Lundén, Sv (1.15,6),
utsl. i förs.

200 m bröstsim: 1) J. Verdeur, USA, 2m 39,3s;
2) K. Carter, USA, 2.40,2; 3) R. Sohl, USA,
2.43,9; 4) J. Davies, Austr, 2.45,7; 5) T. Cerer,
Jug, 2.46,1; 6) W. Jordan, Bras, 2.46,4.

Lagkapp 4x200 m: 1) USA (W. Ris, W.
Wolf, J. McLane, W. Smith) 8m 46s; 2) Ungern
8.48,4; 3) Frankrike 9.08; 4) Sverige (M.
Lundén, P.-O. Olsson, P. O. Östrand, O.
Johansson) 9.09,1; 5) Jugoslavien 9.14; 6) Argentina
9.19,2.

Svikthopp: 1) B. Harlan, USA, 163,64 p; 2) M.
Anderson, USA, 157,29; 3) S. Lee, USA, 145,52;
4) J. Capilla, Mex, 141,79; 5) R. Mulinghausen,
Fr, 126,55; 6) S. Johansson, Sv, 120,20. — 8) T.
Christiansen, Da, 114,59.

Höga hopp: 1) S. Lee, USA, 130,05 p; 2) B.
Harlan, USA, 122,30; 3) J. Capilla, Mex, 113,52;
4) L. Brunnhage, Sv, 108,62; 5) P. Heatly, Eng,
105,29; 6) T. Christiansen, Da, 105,22. — 9) R.
Stigersand, No, 97,93.

Damer.

100 m fritt: 1) G. Andersen, Da, lm 6,3s; 2)
A. Curtis, USA, 1.06,5; 3) M. Vaessen, Ho,
1.07,6; 4) K.-M. Harup, Da, 1.08,1; 5) I. Fredin,
Sv, 1.08,4; 6) I. Schuhmacher, Ho, 1.08,4. — 7)
E. Ahlgren, Sv, 1.08,8; 8) F. Nathansen-Cars-

tensen, Da, 1.09,1. — M. Lundquist, Sv (1.09,5),
utsl. i semifinalen.

400 m fritt: 1) A. Curtis, USA, 5ml7,8s; 2)
K.-M. Harup, Da, 5.21,2; 3) C. Gibson, Eng,
5.22,5; 4) F. Caroen, Be, 5.25,3; 5) B. Helser.
USA, 5.26; 6) P. Tavares, Bras, 5.29,4. — 7) F.
Nathansen-Carstensen, Da, 5.29,4. G.
Thidholm, Sv (5.34,5 i förs.), ställde ej upp i
semifinalen.

100 m ryggsim: 1) K.-M. Harup, Da, lml4,4s;
2) S. Zimmerman, USA, 1.16; 3) J. Davies,
Austr, 1.16,7; 4) I. Novak, Ung, 1.18,4; 5) H.
van der Horst, Ho, 1.18,8; 6) D. van Ekris, Ho,
1.18,9. — I. Fredin, Sv (1.21,2 i förs.), ställde ej
upp i semifinalen.

200 m bröstsim: 1) N. van Vliet, Ho, 2m57,2s;
2) B. Lyons, Austr, 2.57,7; 3) E. Novak, Ung,
3.00,2; 4) E. Szekely, Ung, 3.02,5; 5) A. de Groot.
Ho, 3.06,2; 6) E. Church, Eng, 3.06,3. — 8) J.
Hansen, Da, 3.08,1. M. Leskinen, Fi (3.10,0),
utsl. i semifinalen.

Lagkapp 4x100 m: 1) USA (M. Corridon, B.
Helser, T. Kalama, A. Curtis) 4m 29,2s; 2)
Danmark 4.29,9; 3) Holland 4.31,6; 4) England 4.34,7;
5) Ungern 4.44,8; 6) Brasilien 4.49,1. — Sverige
(G. Thidholm, E. Ahlgren, M. Lundquist, I.
Fredin) var femma i mål och nådde tiden 4.34,8
men diskv. på grund av för tidig start.

Höga hopp: 1) V. Draves, USA, 68,87 p; 2)
P. Elsener, USA, 66,28; 3) B. Christoffersen, Da,
66,04 ; 4) A. Staudinger, öst, 64,59; 5) J. Stover.
USA, 62,63; 6) N. Pélissard, Fr, 61,07. — 7) E.
Petersen, Sv, 59,86; 8) I. Beeken-Gregersen, Da.
59,54.

1395

193

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Wed Feb 19 23:24:23 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0793.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free