- Project Runeberg -  Nordisk familjeboks sportlexikon / 7. Supplement A-Ö /
1395-1396

(1938-1946) [MARC]
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Olympiska spelen i London 1948 - Tävlingsstatistik

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

OS I LONDON 1948

Svikthopp: 1) V. Draves, USA, 108,74 p; 2)
A.-Z. Olsen, USA, 108,23 ; 3) P. Elsener, USA,
101,30; 4) N. Pélissard, Fr, 100,38; 5) G.
Grö-mer, Öst, 93,30; 6) E. Child, Eng, 91,63. — 9) B.
Christoffersen, Da, 87,12.

Skytte.

Valfritt gevär 300 m: 1) E. Grünig, Schw,
1120 p; 2) P. A. Janhonen, Fi, 1114; 3) W.
Rö-geberg, No, 1112; 4) K. Johansson, Sv, 1104;
5) K. Leskinen, Fi, 1103; 6) O. Elo, Fi, 1 095.
— 7) H. Kongsjorden, No, 1 093; 8) H. Erbén, Sv,
1091; 17) W. Frostell, Sv, 1067.

Miniatyrgevär 50 m: 1) A. Cook, USA, 599 p
(43 innertior); 2) W. Tomsen, USA, 599 (42);
3) J. Jonsson, Sv, 597; 4) H. Kongsjorden, No,
597; 5) T. Skredegaard, No, 597; 6) E. Ponte,
Peru, 596. — 7) A. Ravila, Fi, 596; 8) W.
Röge-berg, No, 596; 10) U. Berg, Sv, 595; 20) E. Koch,
Sv, 592.

Precisionsskjutning 50 m (pistol): 1) E.
Vas-quez Carn, Peru, 545 p; 2) R. Schnyder, Schw,
539; 3) T. Ullman, Sv, 539; 4) H. Benner, USA,
539; 5) B. Rhyner, Schw, 536 ; 6) A. Gonzalo,
Sp, 534. — 9) E. Saarnikko, Fi, 530; 10) S.
Nordlund, Sv, 527; 23) L. Berg, Sv, 517.
Silhuettpistol 25 m: 1) K. Takacs, Ung, 580 p;

2) C. Valiente, Arg, 571; 3) S. Lundqvist, Sv,
569; 4) T. Ullman, Sv, 564; 5) L. Ravilo, Fi,
563; 6) V. Heusala, Fi, 563. — 8) B. Andersen,
No, 559; 16) B. Nielsen, No, 546. Samtl. dessa
skyttar hade 60 tr. 24) Cl. Egnell, Sv, 548 (59
tr.).

Tyngdlyftning.

Bantamvikt: 1) J. N. de Pietro, USA, 307,5
kg (105+90+112,5); 2) J. Creus, Eng, 297,5; 3)
R. Tom, USA, 295 ; 4) K. H. Lee, Korea, 290;
5) N. Namdjou, Iran, 287,5; 6) M. Thevenet, Fr,
280.

Fjädervikt: 1) M. Fayad, Eg, 332,5 kg (92,5
+105+135); 2) R. A. Wilkes, Trinidad, 317,5;

3) J. Saimassi, Iran, 312,5; 4) S. I. Nam, Korea,
307,5; 5) R. del Rosario, Filippinerna, 307,5; 6)
K. Ishikawa, USA, 307,5. — 7) J. Runge, Da,
305; 13) A. Andersson, Sv, 292,5.

Lättvikt: 1) I. Shams, Eg, 360 kg (97,5+115+
147,5); 2) A. Hamouda, Eg, 360; 3) J. Halliday,
Eng, 340; 4) J. Terpak, USA, 340; 5) J. Stuart,
Ca, 332,5; 6) C. H. Kim, Korea, 330. — 14) S.
Kinnunen, Sv, 307,5.

Mellanvikt: 1) F. Spellman, USA, 390 kg (117,5
+120+152,5); 2) P. George, USA, 382,5; 3) S. J.
Kim, Korea, 380; 4) K. El Touni, Eg, 380; 5) G.
Gråtton, Ca, 360; 6) P. Bouladou, Fr, 355. — 11)
L. Nelson, Sv, 335.

Lätt tungvikt: 1) S. A. Starczyk, USA, 417,5
kg (130+130+157,5); 2) H. Sakata, USA, 380;
3) G. Magnusson, Sv, 375 (110+120+145); 4) J.
Debuf, Fr, 370; 5) O. Forte, Arg, 367,5; 6) J.
Varaleau, Ca, 365. — 7) J. Vellamo, Fi, 355.

Tungvikt: 1) J. Davis, USA, 452,5 kg (137,5+
137,5+177,5); 2) N. Schemansky, USA, 425; 3)

A. Charite, Ho, 412,5; 4) A. Knight, Eng, 390;
5) H. Moustafa, Eg, 385; 6) N. Petersen, Da,
382,5.

Vattenpolo.

1) Italien; 2) Ungern; 3) Holland; 4) Belgien;
5) Sverige; 6) Frankrike.

Italien: E. Arena; P. Bonocore, N.
Bulga-relli; L. Fabiano; G. Pandolfini, A. Ghira, C.
Rubini. — Reserver: M. Maioni, G. Ognio, T.
Pandolfini och A. Toribolo.

Sverige: R. Öberg; E. Holm, R. Julin; R.
Spångberg; A. Julin, O. Ohlsson, A. Jutner.

Första omgången. Grupp A:
Belgien—Uruguay 10—1; USA—Uruguay 7—0; Belgien—USA

4—4. Grupp B: Sverige—Schweiz 6—1;
Sverige—Spanien 4—1; Spanien—Schweiz 5—1.
Grupp C: Holland—Chile 14—0;
Holland—Indien 12—1; Indien—Chile 7—4. Grupp D:
Italien—Australien 9—0; Italien—Jugoslavien 4—4;
Jugoslavien—Australien 12—3. Grupp E:
Ungern—Egypten 5—2; Ungern—England 11—2;
England—Egypten 3—3. Grupp F: Frankrike
—Argentina 4—1; Argentina—Grekland 6—2;
Frankrike—Grekland 7—1.

Andra omgången. Grupp 1:
Sverige—Belgien 1—1; Sverige—USA 7—0. Grupp 2:
Holland—Spanien 5—2; Spanien—Indien 11—1.
Grupp 3: Italien—Ungern 4—3;
Ungern—Jugoslavien 3—1. Grupp 4: Frankrike—Egypten
3—3; Egypten—Argentina 4—4.

Semifinalomgången. Grupp 1: Holland—
Spanien 5—2; Belgien—Holland 3—3; Belgien—
Spanien 4—1; Holland—Sverige 5—3. Grupp
2: Italien—Ungern 4—3; Italien—Egypten 5—1;
Ungern—Frankrike 5—4; Italien—Frankrike

5—2.

Finalomgången: Italien—Belgien 4—2;
Ungern—Holland 4—4; Italien—Holland 4—2;
Ungern—Belgien 3—0.

T röstserien: Sverige—Egypten 3—2;
Frankrike—Spanien 2—1; Sverige—Frankrike 1—1;
Egypten—Spanien 3—1.

Konst- och litteraturtävlingarna.

Arkitektur, stadsplanering: 1) Y. Lindegren,
Fi (idrottscentrum i Varkaus), 2) W.
Schind-ler och E. Knupfer, Schw (träningscentrum
för schweiziska gymnastik- och
idrottsförbundet), 3) I. Niemeläinen, Fi (idrottscentrum i
Kemi); byggnader: 1) A. Hoch, öst (skidbacke
i Kobenzl), 2) A. L. Rinesch, Öst
(vattensportcentrum i Kärnten), 3) Nils Olsson, Sv
(bad-och idrottshall i Göteborg).
Hedersomnämnande erhöll bl. a. Ö. Lüning, Sv (medborgar- och
idrottshus i Rydboholm). Målning, teckning och
grafik, målningar: 1) A. R. Thomson, Eng
(Lon-don-mästerskapet i boxning), 2) G. Stradone, It
(Bancyklisten), 3) L. M. Hamilton, Eire
(Jaktlopp i Meath); grafiska blad och teckningar: 1)
A. Decaris, Fr (Simhall), 2) J. Copley, Eng
(Polospelare), 3) W. Battiss, Sydafr
(Badortssport); affischer, diplom etc.: inga pris
utdelade. Skulptur, friskulptur: 1) G. Nordahl, Sv

1395

1396

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Feb 28 16:36:48 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/sportlex/7/0794.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free