- Project Runeberg -  Sveriges statskalender / 1942 /
636

Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Sidor ...

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

[648-649]

Ecklesiastikstaten.

[648]

7) tillhörande Ecklesiastikdepartementet.

a) Ecklesiastikstaten.

Lag om domkapitel den 13 nov. 1936. Instruktion
för domkapitlen den 4 jan. 1937 med ändr. den 14
juni 1940. — Instruktion för stiftsnämnd och
stiftsjägmästare den 16 sept. 1932 med ändr. den 27 jan., den
28 april 1933, den 15 febr. och den 25 okt. 1935, den
4 jan. och den 4 juni 1937, den 4 jan. 1939 samt den
14 juni 1940.

Enligt kungl, förordn, den 27 nov. 1936 utgör den
kontanta lönen till ärkebiskopen 29,000 kr., biskopen
i Lunds stift 24,500 kr. och övriga biskopar 21,000 kr.

Avlöning och pension för befattningshavare vid
domkapitlens expeditioner se sid. 18.

Lag om emeritilöner för präster den 9 dec. 1910
med ändr. den 13 dec. 1929 och den 5 mars 1937.

Uppsala ärkestift.

Ärkebiskop.
Eidem, Erling, T. D., Fil. K.,
Överhovpredi-kant, Prokansler för Universitetet i Uppsala,
Lo.KavKMO, GV:sJmt, StkDDO, EÖKlkl,
StkFinlVRO, LVVS, LUVS, LLHS, f. 80; 31.

Domkapitel.
Ärkebiskopen, Preses.
Domprosten [649], Vice preses.
Ekman, Karl Gustaf, Kontr.prost [652], f. 77;

37, väld av stiftets präster.

Björkquist, Manfred, Folkhögskolförest. [750],
f. 84; 37, väld av ombud för pastoraten i
stiftet.

Edling, Nils Gustaf Sebastian, Hhövd. [216],

f. 80; 37, utsedd av Kungl. Maj:t.
Ljunggren, Anders Ragnar Sigurd, Rektor

[746], f. 89; 40, d:o.
Westman, Knut Bernhard, Prof. [717], f. 81;

38, väld av teol. fakulteten i Uppsala.
von Engeström, Johan Sigfrid Vilhelm, Prof.

[717], f. 89; 41, d:o.

Stiftssekreterare.
Waltersson, Walter Johannes, J. K., RNO, f.
89; (20) 33.

Stiftsnotarier.
Wersäll, Claes Otto, J. K., fd. Stiftssekret., f.

00; (28) 34.
Tham, Allan Wollrath Viktor, J. K., f. 00;
37, e. o. Stifts notarie.

Amanuens.

Hellbing, Pehr Yngve Holmfrid, J. K., f. 07; 39.

Stiftsnämnd.
Eidem, Erling, Ärkebiskop [se ovan], 32, av

Kungl. Maj:t utsedd ordförande.
Petterson, Carl Henrik, Prof. [774], f. 79; 32,
utsedd av Kungl. Jlfa/:t, Vice ordförande.
Killander, Klas Herman, fd. Förvaltare [976],

f. 78; 33, utsedd av Kungl. Maj’.t.
Närlinge, Carl Gustaf, Lantbrukare [950], f.

85; 38, d:o.
Waltersson, Walter Johannes, Stiftssekret, [se
ovan], 33, utsedd av domkapitlet.

Stifts j ägmästare.

Gadd, Hemming Gabriel, f. 90; (33) 39 (adr.
Uppsala).

Stiftsjägmästarassistent.

Thorell, Knut Erik, f. 97; (33) 39 (adr. Uppsala).

[649]

Domprosteriet och Vaksala kontrakt.

(Upps. o. Sthlms 1.)

Uppsala.

Anderberg, Algot Harry, T. D., Fil. K., tjg.

e. o. Hovpred., Fältprost, Domprost o.
o KyrkohLNO, f. 93; (36) 41.

Åmark, Herman Wilhelm Mattias, T. D., Dom-

kyrkosyssloman, LNO, f. 82; 35.
Friman, Carl Gustaf, T. o. Fil. K., Kommin.,

LVO, f. 77; 17.
Fredrikson, Aster Ragnar, T. K., Mil.pastor,

Kommin., f. 02; 38.
Vakant, Kommin.

Nyrén, Anders Bernhard, T. o. Fil. K.,
Mil.pastor, Kyrkoadjunkt, f. 98; 35.

Heliga Trefaldighets förs. o. Börje.

Dahlbom, Karl Fredrik August, T. D., Docent,
Sjukhuspred., Kyrkoh., Kontr.prost 37, LNO,

f. 84; 36 (adr. Uppsala).

Unestam, Johan Gustaf, T. K., Kommin., f.
95; (24) 39 (adr. Uppsala).

Vaksala. (Upps. 1.)
Ehn, Johan Oskar, T. K., Fäng.pred., Kyrkoh
f. 90; 24 (adr. Uppsala).

636

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri May 10 17:20:51 2019 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/statskal/1942/0636.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free