- Project Runeberg -  Sveriges statskalender / 1945 /
719

Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - [648] 7) tillhörande Ecklesiastikdepartementet - Sidor ...

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Universiteten.

[716-717]

[716]

b) Undervisningsanstalter.

Universitet och högskolor m. m.

Enligt bestämmelser för universiteten och Karolinska
institutet samt tandläkarinstitutet stå dessa
läroanstalter under överstyrelse av den utav Kungl. Maj:t
efter föregånget, på bestämt sätt förrättat val utnämnde
universitetskanslern. Stockholms och Göteborgs
högskolor stå under kanslerns överinseende.
Kanslers-sekreterare utnämnes av K. M:t. För
universitetskanslersämbetet har genom Kungl, brev den 16 maj 1941
stat blivit fastställd; jfr ock Kungl, resolutioner den 28
jan. 1938, anmärkta under Stockholms högskola och
Göteborgs högskola.

Kanslern uppbär arvode å 17,000 kr.
Avlöning och pension för kanslerssekreteraren se sid.
18.

Kansler för rikets universitet.
Unden, Bo Östen, (förutv. Minister för utrikes
ärendena), J. D., Fil. K., Ordf. i
Lagberedningen, LVA, HedLHA, HedLVS, Hed
LFS, HedLVVS, LLHS, f. 86; 37.

Kanslerssekreterare.
Nordström, Jonas Hilding Magnus, J. o. Fil. K.,
Kansliråd i K. M. Kansli, KN02kl, KNS:tOO,
f. 80; 30.

Amanuens vid kanslersexpeditionen.
Hamacher, Axel Johan Joseph, Assessor [500],
f. 90; 20.

[717]

Kungl. Universitetet i Uppsala.

Nu gällande statuter för universiteten i Uppsala
och Lund äro utfärdade den 28 jan. 1916 med ändr. den
14 dec. 1917, 19 dec. 1919, 30 jan., 22 och 30 juni och
19 nov. 1920, 22 dec. 1927, 6 sept. 1928, 6 maj och
14 juli 1932, 20 jan. 1933» 3i maj 1934, 23 maj 1935,
4 juni 1937,14 juni 1940, 28 juni 1941 och den 7 maj 1943.

Avlöning. Professor 12,000 kr., därav 8,000 kr. lön och
4,000 kr. tjpgr, jämte ett ålderstillägg å 1,000 kr.;
professorn i psykiatri arvode 3,000 kr. jämte avlöning såsom
överläkare vid Ulleråkers sjukhus vid Uppsala; professor
Skytteanus uppbär av statsmedel 5,000 kr., därav 4,000
kr. tjpgr, och dessutom från avkastningen av riksrådet
Skyttes donation lön, beräknad till 7,000 kr., däri
inbegripen fri bostad i Skytteanska huset, sistnämnda förmån
uppskattad till 1,000 kr., ålderstillägg lika med övriga
professorer; i lönen för professorn i växtbiologi ingå 6,500
kr. från Kempeska donationsfonden; laboratorer,
läraren i medicinsk radiologi, prosektorn och observatorn
9,000 kr., därav lön 6,000 kr. och tjpgr 3,000 kr., jämte

2 ålderstillägg å 500 kr.; lektorer arvode 6,600 kr.;

2 (eventuellt 3) forskarstipendier å 7,000 kr. för år;
41 docentstipendier å 6,000 kr. för år; director musices
5,000 kr., därav 3,300 kr. lön och 1,700 kr. tjpgr, jämte
2 ålderstillägg å 500 kr.; gymnastikläraren 3,600 kr.,
därav lön 2,400 kr. och tjpgr 1,200 kr., jämte 2
ålderstillägg å 300 kr.; överbibliotekarien A. 30; förste bi-

bliotekarier A. 26; andre bibliotekarier A. 21;
biblioteksamanuenser 4,800 kr.; museiassistent A. 21;
räntmästaren A. 30; sekreteraren A. 28; notarien och
ombudsmannen A. 26; kamreraren A. 24; andre
kamreraren A. 21; fogden A. 27; assistenten vid
egendomsförvaltningen A. 20; skogsförvaltaren A. 27;
assistenten vid skogsförvaltningen A. 20.

Pension. Professor 8,268 kr.; laborator, lärare i
medicinsk radiologi, prosektor, observator 6,000 kr.;
överbibliotekarie och räntmästare 8,016 kr.; förste
bibliotekarie, notarie och ombudsman 6,696 kr.;
sekreterare 7,356 kr.; fogden och skogsförvaltaren 7,020 kr.;
kamreraren 6,036 kr.; andre kamreraren, andre
bibliotekarie och museiassistent 5,124 kr.; assistent vid
egendoms- och skogsförvaltningarna 4,800 kr.; director
musices 4,300 kr.

Prokansler.
Ärkebiskopen [648].

Rektor.

von Hofsten, Nils Gustaf Erland, M. o. Fil. D.,
Professor, KN02kl, KDD02gr, LVA, LVS,
LFS, f. 81; 43.

Professorer.

Teologiska fakulteten.
Linder, Sven Vilhelm, T. D., Fil. K., LNO,

f. 87; 27, i ex eg etik.
Fridrichsen, Anton Johnson, T. D., LNO,

RFrHL, LHVS, f. 88; 28, i exegetik.
Westman, Knut Bernhard, T. D., Fil. K., LNO,
LHA, LHVS, f. 81; 30, i missionshistoria
o. ostasiatisk religionshistoria.
Lindroth, Augustinus Hjalmar Johannes, T. D.,
Fil. K., LNO, f. 93; (36) 38, i dogmatik med
symbolik.

Westin, Per Gunnar, T. D., Fil. K., RNO,

f. 90; 37, i kyrkohistoria.
von Engeström, Johan Sigfrid Vilhelm, T. D.
Fil. K., LNO, f. 89; 39, / teologisk etik med
religionsfilosofi.
Widengren, Geo, T. D., Fil. L., Kapten i res.,
f. 07; 40, i religionshistoria med
religionspsykologi.

Helander, Dick Adolf Viktor, T. D., Fil. L.,
tjg. e. o. Hovpred., f. 96; 41, i praktisk
teologi.

Juridiska fakulteten.

Wetter, Folke Gustaf P:son, J. D.,
Krigsdomare, KN02kl, f. 83; 13, i straffrätt o.
juridisk encyklopedi.
Lundstedt, Anders Vilhelm, J. D., f. 82; (14)
38, i civilrätt med romersk rätt.

719

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri May 10 17:20:54 2019 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/statskal/1945/0719.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free