- Project Runeberg -  Svenska Turistföreningens årsskrift / 1934. Jämtland /
71

(1886-1951)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Eric Festin: Storsjöbygdens kulturminnen

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)


C. G. Rosenberg foto.

På Frösön upprättades den trivialskola, som blev ett betydelsefullt led i arbetet på landskapets försvenskning. Byggnaden i bakgrunden år det gamla bibliotekshuset, som inrymde Jämtlands bibliotek före dess flyttning till Östersund.

Det var därför alldeles i sin ordning, att Jämtland återigen fick sitt eget arkiv, landets första statliga länsarkiv, uppfört 1930 i Östersund.

Ännu en uråldrig institution — och säkert den märkligaste — med prägel av lokalt självstyrelseorgan räknar i Jämtland en längre funktionstid än eljest i landet. De jämtska bönderna synas mycket tidigt — spåren, leda tillbaka till 800-talet — varit samlade till ting för behandling av allmänna ärenden under ledning av en lagman. Ur detta bondeting framväxte jamtamot, som årligen hölls på Kungsgården på Frösön, vanligen i mars samtidigt med den stora marknaden.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Tue Oct 11 12:42:27 2022 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/stf/1934/0077.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free