Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Kalenderavdelning - 6 Statliga myndigheter med Stockholm som verksamhetsområde
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
Taxeringsnämn derna
Suppleanter: Andersson, Eivor, fru (s) (för
Johansson), Löv-Palm, Elsa, fru (s) (för
Kullman), Jalde, Per-Owe, ingenjör (fp) (för
Roth), Stormgaard, Erik, kamrer (m) (för
Östh)
Skarpnäcks 4:e taxeringsdistrikt
omfattande följande kvarter inom stadsdelen
Björkhagen nämligen Skydraget, Barometern,
Stratosfären, Isobaren, Isotermen, Atmosfären,
Regnmätaren, Molnet, Virvelvinden, Orkanen,
Regnbågen, Termometern, Åskvädret,
Klotblixten, Blixten, Kornblixten, Åskknallen,
Havsvinden, Nederbörden, Duggregnet,
Åskmolnet, Hagelskuren, Skaren, Snötäcket,
Snöfallet, Kölden, Rimfrosten, Isskorpan,
Norrskenet, Tövädret, Snöstormen, Istappen,
Dags-mejan, Vindpusten, Väckelsen och
Regndroppen samt stadsägor inom stadsdelen
Björkhagen.
Ledamöter
Nord, Åke, automatoperatör, ordf, Kraft,
Margareta, kontorist (förordnade av
länsstyrelsen); Berglund, Paul, byrådirektör (s),
Bron-tén, Uta, fru (m), Fredriksson, Verner,
svetsare (s), Roth, Nils, ombudsman (fp)
Suppleanter: Ohlsson, Knut-Roland, kanslichef
(s) (för Berglund), Nyström, Wiola, redaktör
(m) (för Brontén), Bjursenius, Lennart,
tjänsteman (s) (för Fredriksson), Nilsson, Herbert,
kanslisekreterare (fp) (för Roth)
Skarpnäcks 5:e taxeringsdistrikt
omfattande följande kvarter inom stadsdelen
Kärrtorp nämligen Barsebäck, Stenshuvud,
Heligholm, Hoburg, Faludden, Långe Jan,
Hävringe, Arkö, Landsort, Viksten, Bredsand,
Rönnskär, Häradsskär, Skäggenäs, Grimskär,
Huvudskär, Utgrunden, Falsterbo, Grönskär,
Söderarm, Tjärven och Kärrtorp.
Ledamöter
Sjögren, Karl-Erik, fögderisekreterare, ordf,
Enecker, Berndt, revisor (förordnade av
länsstyrelsen); Björkström, Ingmar,
tjänsteman (s), Burebo, Elof, vaktmästare (s),
Lindqvist, Asta, fru (m), Torkelsson, Konrad,
representant (fp)
Suppleanter: Petersson, Birger, konditor (s) (för
Björkström), Månsson, Ingegerd, fru (vpk)
(för Burebo), Holmberg, Clas, byrådirektör
(m) (för Lindqvist), Bridell, Karin, fru (fp)
(för Torkelsson)
Skarpnäcks 6:e taxeringsdistrikt
omfattande följande kvarter inom stadsdelen
Kärrtorp nämligen Lågskär, Näskubben,
Understen, Örskär, Limö, Gåshällan, Storjungfrun,
Eggegrund, Grundkallen, Svenska Högarna,
Högbonden, Bjuröklubb, Holmögadd,
Rödkal-len, Malö och Tylön jämte stadsägor och
övriga områden inom stadsdelen Kärrtorp samt
stadsdelen Enskededalen.
Ledamöter
Hallsjö, Carl-Gustav, l:e byråinspektör, ordf,
Wernström, Hans, fil kand (förordnade av
länsstyrelsen); Håkansson, Anne-Marie, fru
(c), Magnusson, Ingemar, kapten (s), Stavlid,
Hugo, kamrer (fp), Stock, Gunnar, ingenjör
(s)
Suppleanter: Langeström, Anders, bilmontör
(c) (för Edman), Johansson, Sven, stuckatör
(vpk) (för Magnusson), Gaje, Brita,
byråassistent (fp) (för Stavlid), Öberg, Thord,
byggnadsarbetare (s) (för Stock)
Skarpnäcks 7:e taxeringsdistrikt
omfattande följande kvarter inom stadsdelen
Bagarmossen nämligen Arkivarien,
Ståthållaren, Hovrättsrådet, Kammarskrivaren,
Auditö-ren, Assessorn, Ålderspresidenten,
Kansliskrivaren, Torvmossen, Landsfogden, Stadsfogden,
Stadsmäklaren, Krigsrådet, Bankiren,
Mosstugan och Proberaren.
Ledamöter
Lindahl, Curt, kommendörkapten, ordf,
Pell-kvist, Ingrid, fru (förordnade av
länsstyrelsen); Linder, Solveig, fru (s), Lundqvist,
Birgit, fru (m), Lundquist, Lars, journalist
(s), Németh, Ingrid, fru (c)
Suppleanter: Lundgren, Rolf, sekreterare (s)
(för Linder), Stormgaard, Vera, fru (m) (för
Lundqvist, Birgit), Lässker, Otto, fd
transportarbetare (s) (för Lundquist, Lars),
Németh, Gunnar, stud (c) (för Németh)
Skarpnäcks 8:e taxeringsdistrikt
omfattande följande kvarter inom stadsdelen
Bagarmossen nämligen Parmmätaren,
Jämlikheten, Friheten, Rättvisan, Tapperheten,
Vänligheten, Registratorn, Sakföraren, Kanslisten,
Rotemannen, Uppbördsmannen, Krigsdomaren,
Skattebonden, Byamännen, Kommerserådet,
Bergsrådet, Rikskanslern och Domhavanden.
Ledamöter
Sjölander, Göran, jur stud, ordf, Franzén,
Gunbritt, kontorsbiträde, Johansson, Mona,
kontorist (förordnade av länsstyrelsen);
Bergman, Erik, scentekniker (s), Rudarp, Åke,
försäkringstjänsteman (s), Segander, Ulf, fil
kand (m), Wincent, Bengt, fabrikör (fp)
Suppleanter: Lindholm, Lennart, målare (s)
(för Bergman), Eklund, Gösta, bitr jurist (s)
(för Budarp), Hjelmstad, Birger, tjänsteman
(m) (för Segander), Noréus, Anneli,
civilekonom (fp) (för Wincent)
G715
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>