- Project Runeberg -  Svenska Dagbladets Årsbok / Andra årgången (händelserna 1924) /
148

(1924-1944)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Tävlingsresultaten vid Olympiska spelen

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Kast.

Spjut: i) Myyrä, Fin., 62,36; 2) Lindström, Sv.,
60,92; 3) Oherst, USA., 58,35; 4) Ekkvist, Fin., 57,56;
5) Neufeldt, USA., 56,96; 6) Blomqvist, Sv., 56,85.

Diskus: i) Houser, USA., 46,155; 2) Nittyyma, Fin.,
44,95; 3) Lieb, USA., 44,83; 4) Pope, USA., 44,42;
5) Askiidt, No., 43.405; 6) Hartrauft, USA., 42,49.

Kula: i) Houser, USA., 14,995; 2) Hartrauft, USA.,
14,985; 3) Hills, USA., 14,64; 4) Torpo, Fin., 14,45;
5) Anderson, USA., 14,29; 6) Niklander, Fin., 14,26.

Slägga: i) Tootell, USA., 53,295; 2) McGrath, USA.,
50,84; 3) Nokes, Eng., 48,875; 4) Eriksson, Fin., 48,74;
5) Sköld; Sv., 45,285; 6) MacEachern, USA., 45,225.

Femkamp: i) Lehtonen, Fin., 14 p.; 2) Somfay,
Ung., 16; 3) Legendre, USA., 18; 4) Leino, Fin., 23;
5) Kaer, USA., 24; 6) Lahtinen, Fin., 27.

Tiokamp: i) Osborne, USA., 7,710,775 p.; 2)
Norton, USA., 7,350,895; 3) Klumberg, Est., 7,329,36;
4) Huusari, Fin., 7,041,175; 5) Sutherland, Syd-Afr.,
6,794,425; 6) Gerspach, Schw., 6,743,53-

Terränglöpning.

Indiv.: i) Nurmi, Fin., 32,54,8; 2) Ritola, Fin.,
34,19; 3) Johnson, USA., 35,21; 4) Harper, Eng.,
35,45,4; 5) Lauvaux, Fr., 36,44,8; 6) Studenroth, USA.,
36,45,4-

Lag: i) Finland 15 p.; 2) USA. 17; 3) Frankrike 30.

Modern femkamp:

(Skjutning, simning, fäktning, ridning, terränglöpning.)

i) Lindman, Sv., 9+1 + 3+4+1 = 18 p.; 2)
Dyrs-sen, Sv., 20+4+1 + 3 + 11 = 39; 3) Uggla, Sv., 7 +
21 + 5 + 5 + 7 = 45-

Segling:

Enmans: i) Belgien; 2) Norge; 3) Finland; 4)
Spanien; 5) Holland; 6) Sverige.

6 meters: i) Elisabeth V, No.; 2) Bonzo, Dan.; 3)
Wilhelm Six, Hol.; 4) Aloha II, Sv.

8 meters: i) Bera, No.; 2) Emily, Eng.; 3)
Na-moussa, Fr.; 4) Antwerpia, Belg.

Simning:

Herrar, kappsimning.

1,500 m., fritt: i) Charlton, Au., 20,06,6; 2) A. Borg,
Sv., 20,41,4; 3) de Beaurepaire, Au., 21,48,4; 4)
Hat-field, Eng., 21,55,6; 5) Takaishi, Jap., 22,10,4.

400 m., fritt: i) Weismuller, USA., 5,04,2; 2) A.
Borå, Sv., 5,05,6; 3) Charlton, Au., 5,06,6; 4) Å.
Borg, Sv., 5,26; 5) Hatfield, Eng., 5,32.

100 m., fritt: i) Weismuller, USA., 59; 2) D.
Ka-hanamoku, USA., 1,01,4; 3) S. Kahanamoku, USA.,
1,01,8; 4) A. Borg, Sv., 1,02; 5) Takaishi, Jap., 1,03.

100 m., rygg: i) Kealoha, USA., 1,13,2; 2) Wyatt,
USA., 1,15,4; 3) Bartha, Ung., 1,17,8; 4) Blitz, Belg.,
Ij 19,6; 5) Rawlinson, Eng., 1,20.

200 m., bröst: i) Skeltcn, USA., 2,56,6; 2) De
Combe, Belg., 2,59,2; 3) Kirschbaum, USA., 3,01; 4)
Linders, Sv., 3,02,2; 5) Wiss, Schw., 3,03,3-

Lag, 4X100 m.: i) USA. 9,53,4; 2) Australien
10,02,2; 3) Sverige 10,06,8; 4) Japan 10,16,2; 5)
England 10,29,4.

Damer, kappsimning.

100 m., fritt: i) Lackie, USA., 1,12,4; 2) Wehselau,
USA., 1,12,8; 3) Ederle, USA., 1,14,2; 4) Jeans, Eng.,
1,15,4; 5) Tanner, Eng., 1,20,8.

400 rri-, fritt: i) Norelius, USA., 6,02,2; 2)
Wain-wright, USA., 6,03,8; 3) Ederle, USA., 6,04,8; 4)
Moiesworth, Eng., 6,25,4.

100 m., rygg: Bauer, USA., 1,23,2; 2) Harding,
Eng., 1,27,4; 3) Riggiri, USA., 1,28,2; 4) Chambers,
USA., 1,30,4; 5) Mullerova, TjeckosL, 1,31,2.

200 m., bröst: i) Morton, Eng., 3,33,2; 2) Geraghty,
USA., 3,34; 3) Carson, Eng., 3,35,4; 4) Pettersson,
Sv., 3,37,6; 5) Gilbert, Eng., 3,38; 6) Koster, Lux.,
3,39,2.

Lag, 4X100 m.: i) USA. 4,58,8; 2) England 5,17;
3) Sverige 5,35,6; 4) Danmark 5,42,4; 5) Frankrike
5,43,4; 6) Holland 5,45,8.

Hopp, damer.

Raka: i) Smith, USA., 10,5; 2) Becker, USA., 11;
3) Töpel, Sv., 15,5; 4) Nielsen, Dan., 17,5; 5) Neany,
USA., 22; 6) White, Eng., 28,5.

Svikt: i) Becker, USA., 8; 2) Riggin, USA., 12;
3) Fletcher, USA., 16; 4) Ollivier, Sv., 22; 5)
Johanson, Sv., 25; 6) Barnett, Ö.

Hopp, herrar.

Raka: i) Eve, Au., 13,5; 2) Jansscn, Sv., 14,5;
3) Clarke, Eng., 15,5; 4) Thrash, USA., 16,5; 5)
Vincent, Fr., 17,5; 6) Desjardines, USA., 28.

Var.: i) White, USA., 9; 2) Fall, USA., 11,5; 3)
Pinkston, USA., 16,5; 4) Adlerz, Sv., 19; 5)
Lenor-mand, Fr., 24; 6) Öberg, Sv., 31.

Svikt: i) White, USA., 7; 2) Desjardines, USA., 8;
3) Pinkston, USA., 15; 4) Lindmark, Sv., 22; 5) Eve,
Au., 26; 6) Hellquist, Sv., 30.

Vattenpolo:

i :a omg.: Sverige—Italien 7—o; Frankrike—USA.
3—i; Holland—Schweiz 7—o;
Tjeckoslovakiet—Grekland 6—I; Ungern—England 7—6.

2:a omg.: Sverige—Spanien 9—o;
Frankrike—Holland 6—3; Tjeckoslovakiet—Irland 4—2; Belgien—
Ungern 7—2.

Semifinal: Frankrike—Sverige 4—2;
Belgien—Tjeckoslovakiet 5—I.

Final: Frankrike—Belgien 3—o.

Spel om 2:a o. 3:6 pris: Belgien—Sverige 4—3;
USA.—Holland 4—2; Ungern—Tjeckoslovakiet 7—o;
Belgien—USA. 2—i; Sverige—Ungern 4—1; USA.—
Sverige 3—2.

i) Frankrike; 2) Belgien; 3) USA.

Lawn-tennis:

Enkelsp., hrr: i) Richards, USA.; 2) Cochet, Fr.;
3) De Mcrpugo, It.; 4) Borotra, Fr.

Enkelsp., dam.: i) Wills, USA.; 2) Vlasto, Fr.; 3)
McKane, Eng.; 4) Golding, Fr.

Dubbelsp., hrr: i) Richards—Hunter, USA.; 2)
Cochet—Brugnon, Fr.; 3) Borotra—Lacoste, Fr.; 4)
Condon—Richardson, Syd-Afr.

Dubbelsp., dam.: i) Wightman—^Wills, USA.; 2)
Covell—McKane, Eng.; 3) Shephard Barron—Coyler,
Eng., 4) Billiout—Bourgeois, Fr.

Mixed: Wightman—Williams, USA.; 2) Jessup—
Richards, USA.; 3) Bouman—Timmer, Hol.; 4) Mc
jvane—Gilbert, Eng.

Boxning:

Flugvg.: i) La Barbara, USA.; 2) McKenzie, Eng.;
3) Fee, USA.; 4) Castellenghi, It.

Bantamv.: i) Smith, Syd-Afr.; 2) Tripoli, USA.;
3) Ces, Fr.; 4) Andrén, Sv.

Fjäderv.: i) Fields, USA.; 2) Salas, USA.; 3)
Quar-tucci, Arg.; 4) Devergnies, Belg.

Lättv.: i) Nielsen, Dan.; 2) Copello, Arg.; 3)
Boyl-stein, USA.; 4) Tholley, Fr.

Welterv.: i) Delarge, Belg.; 2) Mendez, Arg.; 3)
Lewis, Kan.; 4) Dwyer, Irl.

Mellanv.: i) Mallin, Eng.; 2) Elliott, Eng.; 3)
Beec-ken, Belg.; 4) Black, Kan.

Lätt tungv.: i) Mitchell, Eng.; 2) Petersen, Dan.;
3) Sörsdahl, No., 4) Saraudi, It.

Tungv.: i) v. Porat, No.; 2) Petersen, Dan,; 3)
Porzio, Arg.; 4) I^e Best, Hol.

— 148 —

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sat Nov 21 03:35:40 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/svda/1924/0150.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free