- Project Runeberg -  Svenska Dagbladets Årsbok / Tionde årgången (händelserna 1932) /
231

(1924-1944)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Vinterolympiaden i Lake Placid - Sommarspelen i Los Angeles

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

VINTEROLYMPIADEN I LAKE
PLACID.

Skridskolöpning:

500 m.: 1) Shea, U. S. A., 43,4 sek. 2) Bernt
Evensen, Norge, 43,7, 3) Hurd, Kanada,
4) Stack, Kanada, 5) Logan, Kanada, 6)
Farrell, U. S. A.

1,500 m.: 1) Shea, U. S. A., 2,57,5 min., 2) Hurd,
Kanada, 3) Logan, Kanada, 4) Stack,
Kanada, 5) Murray, U. S. A., 6) Taylor,
U. S. A.

5,000 m.: 1) Jaffee, U. S. A., 9,40,8 min.,
2) Murray, U. S. A., 3) Logan, Kanada,
4) Taylor, U. S. A., 5) Ballangrud, Norge,
6) Bernt Evensen, Norge.

10,000 171.; 1) Jaffee, U. S. A., 19,13,6 min.,
2) Ballangrud, Norge, 3) Stack, Kanada,
4) Wedge, U. S. A., 5) Bialas, U. S. A.,
6) Evensen, Norge.

Konståkning:

Herrar: 1) Scliäfer, Österrike, platssiffra 9,
371,76 poäng, 2) Gillis Grafström, Sverige,
16 — 357,62, 3) Wilson, Kanada, 23 —
349,78, 4) Nikkanen, Finland, 5) Bayer,
Tyskland, 6) Turner, U. S. A.

Damer: 1) Sonja Henie, Norge, 7 — 328,95,

2) Fritzi Burger, Österrike, 18 — 309,60,

3) Vinson, U. S. A., 23 — 308,37, 4)
Wilson, Kanada, 28 — 304,59, 5) Vivi-Anne
Hultén, Sverige, 29 — 304,36, 6) de Ligne,
Belgien, 46 — 277,51.

Skidlöpning:

Längdlöpning 18 km.: 1) Sven Utterström,
Sverige, 1,23,07 tim., 2) Axel Wikström,
Sverige, 1,25,07, 3) Veli Saarinen, Finland,
1,25,23, 4) Marti Lappalainen, Finland,
1,26,51, 5) Arne Rustadstuen, Norge, 1,27,06,
6) Joh. Gröttum sbraaten, Norge, 1,27,15,
10) Nils Svärd, Sverige, 1,29,04, 11) Sivert
Mattsson, Sverige, 1,29,53.

Längdlöpning 50 km.: 1) Saarinen, Finland,
4,26,48 tim., 2) Väinö Liikanen, Finland,
4,28,07, 3) Rustadstuen, Norge, 4,31,40,
4) Ole Hegge, Norge, 4,32,03, 5) Sigurd
Vestad, Norge, 4,32,40, 6) Sven Utter ström,
Sverige, 4,33,25, 8) John Lindgren, Sverige,
4,47,22, 9) Gustaf Jonsson, Sverige, 4,49,52.

Kombinerad tävling: 1) Gröttum sbraaten,
Norge, 446 poäng, 2) Ole Stenen, Norge, 435,8,
3) Hans Vinjarengen, Norge, 434,6, 4)
Sverre Kolterud, Norge, 418,7, 5) Sven
Eriksson, Sverige, 402,3, 6) Barton,
Tjeckoslovakien, 397,1.

Backhopp: 1) Birger Ruud, Norge, 228,1 poäng,

2) Hans Beck, Norge, 227, 3) Kåre
Wahlberg, Norge, 219,5, 4) Sven Eriksson,
Sverige, 218,9, 5) öimoen, U. S. A., 216,
6) Kaufmann, Schweiz, 215,8, 10) Erik
Ry-lander, Sverige, 11) Holger Schön, Sverige.

Ishockey: 1) Kanada 11 poäng, 2) U. S. A. 9,

3) Tyskland 4, 4) Polen O poäng.

SOMMARSPELEN I LOS ANGELES.
Fri idrott:

tOO m.: 1) Eddie Tolan, U. S. A., 10,3 sek.,

2) Metcalfe, U. S. A., 15 cm. efter, 3) Jonath,
Tyskland, 30 cm. efter, Simpson, U. S. A.,
15 cm. efter, 5) Joubert, Sydafrika, 30 cm.
efter, 6) Yoshioka, Japan, 30 cm. efter.

200 m.: 1) Tolan, U. S. A., 21,2, 2) Simpson,
U. S. A., 3) Metcalfe, U. S. A., 4) Jonath,
Tyskland, 5) Luti, Argentina, 6) Walters,
Sydafrika.

400 m.; 1) Carr, U. S. A., 46,2 sek., 2) Eastman,
U. S. A., 46,4, 3) W^ilson, Kanada, 47,4,

4) Walters, Sydafrika, 48,2, 5) Gordon,
U. S. A., 48,2, 6) Golding, Australien, 48,8.

800 m.: 1) Hampson, England, 1,49,8, 2)
Wilson, Kanada, samma tid, 30 cm. efter,

3) Edwards, Kanada, 90 cm. efter, 4)
Ge-nung, U. S. A., 270 cm. efter, 5) Turner,
U. S. A., 190 cm. efter, 6) Hornbostel,
U. S. A., 360 cm. efter.

i,500 m.: 1) Beccali, Italien, 3,51,2, 2) Cornes,
England, 3) Edwards, Kanada, 4)
Gunning-ham, U. S. A., 5) E. Ny, Sverige, 3,54,6,
6) Hallowell, Nya Zeeland.
5,000 m.: 1) Lehtinen, Finland, 14,30, 2) Hill,
U. S. A., samma tid, 3) Virtanen, Finland,
14,44, 4) Savidan, Nya Zeeland, 14,49,

5) Lindgren, Sverige, 14,54,7, 6) Syring,
Tyskland, 14,57.

10,000 m.: 1) Kusoczinski, Polen, 30,11,4,
2) Iso-Hollo, Finland, 30,12,6, 3) Virtanen,
Finland, 30,15, 4) Savidan, Nya Zeeland,
5) Syring, Tyskland, 6) Lindgren, Sverige,
31,37.

Marathon: 1) Zabala, Argentina, 2,31,36 tim.,
2) Ferris, England, 2,31,55, 3) Toivonen,
Finland, 2,32,12, 4) Wright, England, 2,32,41,

5) Tsuda, Japan, 2,35,42, 6) Kim, Japan,
2,37,28.

Steeple-chase: 1) Iso-Hollo, Finland, 10,33,4,
2) Evenson, England, 3) McCluskey, U. S.
A., 4) Mattilainen, Finland, 5) Bailey,
England, 6) Dawson, U. S. A.
110 m. häck: 1) Saling, U. S. A., 14,6 sek.,
2) Beard, U. S. A., 3) Finlay, England,

4) Keller, U. S. A., 5) Burghley, England.
(Welscher, Tyskland, kom på sjätte plats
men rev fyra häckar och
diskvalificerades.)

400 m. häck: 1) Tisdal, Irland, 51,8, 2) Hardin,
U. S. A., 52, 3) Morgan Taylor, U. S. A.,

4) Burghley, England, 5) Facelli, Italien,

6) Areskoug, Sverige, 54,6.

Stafett 4X100 m.: 1) U. S. A. 40 sek., 2)
Tyskland 40,5, 3) Italien, 4) Kanada, 5) Japan,
6) England.

Stafett 4X400 m.: 1) U. S. A., 3,08,2, 2)
England, 3,11,2, 3) Kanada, 3,12,8, 4)
Tyskland 3,14,6, 5) Japan 3,14,6, 6) Italien
3,17,8.

Höjdhopp: 1) McNaughton, Kanada, 197 cm.,
2) Van Osdel, U. S. A., 197, 3) Toribio,
Filippinerna, 197, 4) Johnson, U. S. A., 197,

5) Reinikka, Finland, 194, 6) Kimura,
Japan, 194.

Längdhopp: 1) Gordon, U. S. A., 764 cm.,
2) Read, U. S. A., 760, 3) Nambu, Japan,
745 4) Svensson, Sverige, 741, 5) Barber,
U. S. A., 739, 6) Tajima, Japan, 715.
Trestegshopp: 1) Nambu, Japan, 15,72 m.,
2) Erik Svensson, Sverige, 15,32 (nytt
svenskt rekord), 3) Oshima, Japan, 15,12,
4) Fitzgerald, Irland, 15,01, 5) Peteers,
Holland, 14,93, 6) Furth, U. S. A., 14,88.

231

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Tue Nov 12 16:04:27 2019 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/svda/1932/0231.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free