- Project Runeberg -  Svenska Dagbladets Årsbok / Fjortonde årgången (händelserna 1936) /
110

(1924-1944)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Inrikespolitisk översikt. Av redaktör Alf Grandien - Svenska regeringar under 1900-talet

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

ministären, som sålunda visat sig göra
skäl för det på försommaren präglade
namnet »semesterregeringen», och den 28
september utnämndes den tillträdande
samregeringen av socialdemokrater och
bondeförbundare (se avdelningen Vad
sig i riket tilldragit). Den mottogs med
blandade känslor, i synnerhet hos
folkpartiet, där man nog helst önskat en
regering på basis av en överenskommelse
mellan de båda mellanpartierna.

Efter valet följde en tydlig avspänning
i det politiska meningsutbytet. F.
försvarsministern Vennerströms utnämning
till landshövding i Karlstad medförde en
kortare allmän diskussion, under vilken
regeringens utnämningspolitik
granskades. Kyrkomötet, som sammanträdde i
oktober, tilldrog sig det allmänna
intresset och hösten blev politiskt händelselös.
Händelserna i Spanien
uppmärksammades livligt, och många tecken tydde på,
att socialdemokraterna voro på glid från
sin traditionella utrikespolitiska
neutralitet. Utrikesminister Sandler varnade
uttryckligt mot dylika tendenser, men
hans ord hade föga verkan inom det
egna lägret. Vad partiorganisationerna
beträffar, skedde ingen annan förändring
än att Furugårdsgruppen av den
nationalsocialistiska riktningen i enighetens namn beslöt att förena sig med
Lindholmsgruppen; redan påföljande dag utsändes dock upprop om bildande av ytterligare
en nationalsocialistisk sammanslutning.

De förbättrade konjunkturerna gjorde sig på många sätt märkbara. Under senare
delen av december offentliggjordes riksräkenskapsverkets inkomstberäkningar, och
dessa slutade på en inkomstökning av inemot 100 mill. kr. Den nya regeringen hade
sålunda gynnats av omständigheterna och kunde med tillförsikt motse öppnandet
av 1937 års riksdag.

Svenska regeringar under 1900-talet:

Då exakta uppgifter om tidigare regeringars verksamhetstid ofta efterfrågas, har i efterföljande
översikt en sammanställning gjorts av dithörande data i fråga om regeringar under innevarande
sekel. De olika ministärerna anges genom namnen på resp. regeringschefer, och i de fall, då
samma person bildat regering vid olika tillfällen, framgår detta genom romerska siffror efter
namnet.

En avgående och en återkommande
utrikesminister, hrr K. G. Westman (t. v.) och
Richard Sandler, anlända till Stockholm från
Geneve för att närvara vid regeringsskiftet
den 28 september.

Boström I....... . 10 juli 1891—12 sept. 1900.

von Otter ........ 12 sept. 1900—5 juli 1902.

Boström II ........ 5 juli 1902—13 april 1905.

Ramstedt .......... 13 april 1905—2 aug. 1905.

Lundeberg ........ 2 aug. 1905—7 nov. 1905.

Staaff I .......... 7 nov. 1905—29 maj 1906.

Lindman I ........ 29 maj 1906—7 okt. 1911.

Staaff n .......... 7 okt. 1911—17 febr. 1914.

Hammarskjöld .. 17 febr. 1914—30 mars 1917.

Swartz .......... 30 mars 1917—19 okt. 1917.

Eden ............ 19 okt. 1917—10 mars 1920.

Branting I ........ 10 mars 1920—27 okt. 1920.

De Geer .......... 27 okt. 1920—23 febr. 1921.

110

von Sydow........ 23 febr. 1921–13 okt. 1921.

Branting II ...... 13 okt. 1921—19 april 1923.

Trygger .......... 19 april 1923 -18 okt. 1924.

Branting III ...... 18 okt. 1924- 24 jan. 1925.

Sandler .......... 24 jan. 1925—7 juni 1926.

Ekman I ............ 7 juni 1926—2 okt. 1928.

Lindman II ........ 2 okt. 1928—7 juni 1930.

Ekman II .......... 7 juni 1930—6 aug. 1932.

Hamrin .......... 6 aug. 1932—24 sept. 1932.

Hansson I ____.... 24 sept. 1932—19 juni 1936.

Pehrsson ........ 19 juni 1936—28 sept. 1936.

Hansson II ........28 sept. 1936—

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri May 10 17:26:27 2019 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/svda/1936/0110.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free