- Project Runeberg -  Svenska Dagbladets Årsbok / Fjortonde årgången (händelserna 1936) /
216

(1924-1944)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Olympiska spelen 1936. Av redaktör Olof Groth - Sommarspelen

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Resultaten i sommmarspelen voro:

Fri idrott:

100 m.: 1) J. Owens, U. S. A., 10,3, 2) R.
Met-calfe, U. S. A., 10,4, 3) M. Osendarp,
Holland, 10,5, 6) L. Strandberg, Sverige. Från
Sverige deltog dessutom L. Lindgren, som
blev utslagen i andra omgången.

200 m.: J. Owens, U. S. A., 20,7 (ol. rekord),

2) M. Robinson, U. S. A., 21,1, 3) M.
Osendarp, Holland, 21,3. Ingen svensk deltog.

400 m.: 1) A. Williams, U.S. A., 46,5, 2) A. Brown,
England, 46,7, 3) J. Lu Valle, U. S. A., 46,8.
Av de deltagande svenskarna blev Sven
Strömberg utslagen i försöksheatet, von
Wachenfeldt (48,5) och Olle Danielsson
(49,6) i mellanheatet.

800 m.: 1) J. Woodruff, U. S. A., 1,52,9, 2) M.
Lanzi, Italien, 1,53,3, 3) Ph. Edwards,
Kanada, 1,53,6, 4) K. Kucharski, Polen, 1,53,8,
5) G. Hornbostel, U. S. A., 1,54,6, 6) H.
Wil-liamson, U. S. A., 1,55,8. Ingen svensk
deltog.

1,500 m.: 1) J. Lovelock, Nya Zeeland, 3,47,8
(nytt världsrekord), 2) G. Cunningham,
U. S. A., 3,48,4, 3) L. Beccali, Italien, 3,49,2,
4) A. San Romani, U. S. A., 3,50,0, 5) Ph.
Edwards, Kanada, 3,50,4, 6) J. Cornes,
England, 3,51,4, 11) E. Ny, Sverige, 3,57,6.

5,000 m.: 1) G. Höckert, Finland, 14,22,2 (ol.
rekord), 2) L. Lehtinen, Finland, 14,25,8,

3) H. Jonsson, Sverige, 14,29 (svenskt
rekord), 4) K. Murakoso, Japan, 14,30,0, 5)
J. Noji, Polen, 14,33,4, 6) I. Salminen,
Finland, 14,39,8, 14) B. Hellström, Sverige, Åke
Jansson, Sverige, blev utslagen i försöket
på tiden 15,10.

10,000 m.: 1) L Salminen, Finland, 30,15,4, 2)
A. Askola, Finland, 30,15,6, 3) V. Isohollo,
Finland, 30,20,2, 4) K. Murakoso, Japan,
30,25,0, 5) J. Burns, England, 30,28,2, 6)
J. Zabala, Argentina, 31,22,0, 13) H.
Sundesson, Sverige, 32,11,6.

Maraton: 1) K. Son, Japan, 2,29,19,2 (ol.
rekord), 2) E. Harper, England, 2,31,23, 3) S.
Nan, Japan, 2,31,42, 4) E. Tamila, Finland,
2,32,45, 5) V. Muinonen, Finland, 2,33,46, 6)
J. Coleman, Sydafrika, 2,36,17, 10) Th.
Enochsson, Sverige, 2,43,12, 13) H. Palmé,
Sverige, 2,46,08.

Hinderlöpning 3,000 m.: 1) V. Isohollo,
Finland, 9,03,8 (ol. rekord), 2) K. Tuominen,
Finland, 9,06,8, 3) A. Dompert, Tyskland,
9,07,2, 4) M. Matilainen, Finland, 9,09,8, 5)
H. Manning, U. S. A., 9,11,2, 6) L. Larsson,
Sverige, 9,16,6 (svenskt rekord). Svensken
Harry Holmqvist bröt i finalen och Harry
Ekman blev utslagen i försöket på 9,43,2.
Holmqvists tid i försöket var 9,44,4,
Larssons 9,52,4.

Stafett 4X100 m.: 1) U. S. A. (Owens, Metcalfe,
Dräper, Wykoff). 39,8 (nytt världsrekord),
2) Italien (Mariani, Caldana, Ragni,
Go-nelli) 41,1, 3) Tyskland (Leichum,
Borch-meyer, Gillmeister, Hornberger). 41,2, 4)
Argentina 42,2, 5) Kanada 42,7. Holland
kom trea men diskvalificerades. Sveriges
lag med Lindgren, Ternström, östen
Sandström och Ä. Stenqvist blev utslaget i
försöket på 41,5 (nvtt svenskt rekord).

Stafett 4X400 m.; 1) England (Wolff,
Ramp-ling, Roberts, Brown) 3,09, 2) U. S. A.
(Cagle, Young, 0’Brien, Fitch) 3,11, 3)
Tyskland (Hamann, Stiilpnagel, Voigt,
Har-big) 3,11,8, 4) Kanada 3,11,8, 5) Sverige
(Strömberg, Edfeldt, Danielsson, von
Wachenfeldt 3,13 (nytt svenskt rekord).

Häck 110 m.: 1) F. Towns, U. S. A., 14,2, 2)
D. Finlay, England, 14,4, 3) F. Pollard,
U. S. A., 14,4, 4) H. Lidman, Sverige, 14,4,

5) J. Thornton, England, 14,7, 6) L.
0’Con-nor, Kanada, 15,0.

Häck 400 m.: 1) G. Hardin, U. S. A., 52,4, 2)
J. Loaring, Kanada, 52,7, 3) M. W^hite,
Filippinerna, 52,8, 4) J. Patterson, U. S. A.,
53,0, 5) S. Magalhåes, Brasilien, 54,0, 6) C.
Mantikas, Grekland, 54,2. Svensken Kjell
Areskoug blev utslagen i sitt försöksheat på
tiden 55,7.

Längdhopp: 1) J. Owens, U. S. A., 8,06 (oL
rekord), 2) L. Long, Tyskland, 7,87, 3) N.
Tajima, Japan, 7,74, 4) A. Maffei, Italien,
7,73, 5) W. Leichum, Tyskland, 7,73, 6) R.
Clark, U. S. A., 7,67, 10) Å. Stenqvist,
Sverige, 7,30.

Höjdhopp: 1) C. Johnson, U. S. A., 2,03 (oL
rekord), 2) D. Albritton, U. S. A., 2,00, 3)
D. Thurber, U. S. A., 2,00, 4) K. Kotkas,
Finland, 2,00, 5) K. Yata, Japan, 1,97, 6)
L. Kalima, Finland, H. Tanaka, Japan, Y,
Asakuma, Japan, och G. Weinkötz,
Tyskland, samtliga 1,94. Svensken Åke ödmark
klarade 1,85, men föll ur på 1,90.

Stavhopp: 1) E. Meadows, U. S. A., 4,35 (oL
rekord), 2) S. Nishida, Japan, och S. Ohe,
Japan, 4,25, 4) W. Sefton, U. S. A., 4,25, 5)
W. Graber, U. S. A., 4,15, 6) 10 man,
däribland Bo Ljungberg, Sverige, nådde 4,00.

Trestegshopp: 1) N. Tajima, Japan, 16,00 (nytt
världsrekord), 2) M. Harada, Japan, 15,66,

3) J. Metcalfe, Australien, 15,50, 4) H.
Wöll-ner, Tyskland, 15,27, 5) R. Romero, U. S. A.„
15,08, 6) K. Oshima, Japan, 15,07. Bo
Ljungberg, Sverige, blev 18:de på 14,35 och
Lennart Andersson 19:de på 14,26.

Kiilstötning: 1) H. Woellke, Tyskland, 16,20, 2)
S. Bärlund, Finland, 16,12, 3) G. Stöck,
Tyskland, 15,56, 4) S. Francis, U. S. A.,.
15,45, 5) J. Torrance, U. S. A., 15,38, 6)
D. Zaitz, U. S. A., 15,32. Gunnar Berg,
Sverige, blev 9:de man på 15,01.

Spjutkastning: 1) G. Stöck, Tyskland, 71,84, 2)
Y. Nikkanen, Finland, 70,77, 3) K.
Toivo-nen, Finland, 70,72, 4) L. Atterwall, Sverige,
69,20, 5) M. Järvinen, Finland, 69,18, 6) A.,
Terry, U. S. A., 67,15.

Diskus: 1) K. Carpenter, U. S. A., 50,48 (ol.
rekord), 2) G. Dunn, U. S. A., 49,36, 3) G.
Oberweger, Italien, 49,23, 4) R. Sörlie,
Norge, 48,77, 5) W. Schröder, Tyskland, 47,93,

6) N. Syllas, Grekland, 47,75. G. Bergh,
Sverige, blev sjunde man på 47,22 och Åke
Hedvall åttonde på 46,20, medan Harald
Andersson på grund av sin handskada icke
förmådde kvalificera sig till sluttävlingen,
för vilken fordrades 44 meter.

Slägga: 1) K. Hein, Tvskland, 56,49 (ol.
rekord), 2) E. Blask, Tyskland, 55,04, 3) F.
Warngård, Sverige, 54,83 (svenskt rekord)»

4) A.^Koutonen, Finland, 51,90, 5) W. Rowe^
U. S. A., 51,5.3, 6) D. Favör, U. S. A., 51,01.
G. Jansson, Sverige, blev 12 :te man på 49,2S
och E. Linné 15:de man på 47,25.

10-kamp: 1) G. Morris, U. S. A., 7900 poäng
(nytt världsrekord), 2) R. Clark, U. S. A.^
7601, 3) J. Parker, U. S. A., 7265, 4) E.
Hu-ber, Tyskland, 7087, 5) R. Brasser, Holland,
7046, 6) A. Guhl, Schweiz, 7033. Sjunde
man var O. Bexell, Sverige, med 7024 poäng
(nytt svenskt rekord). Leif Dahlgren bröt
tävlingen före 1500-metersloppet. Efter nio
grenar hade han 6203 poäng.

216

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri May 10 17:26:27 2019 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/svda/1936/0216.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free