Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Järnbäraren
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has been proofread at least once.
(diff)
(history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång.
(skillnad)
(historik)
kronor. Också är det där den prästerliga familjen vanligtvis tager sin plats, dricker sitt kaffe och sysselsätter sig med att sy och sticka med mera sådant.
När kyrkoherden får främmande, är det så bekvämt att föra de välkomna gästerna under skuggan av kastanjeträden och därunder ställa ett bord, försett med buteljer och glas, som flitigt ifyllas och tömmas under allmän munterhet, medan man dricker hälsa och liv ur den tätt vid vägen stående granskogen, rik på skugga och fågelsång.
Under ett av dessa träd satt, ungefär tre år efter händelsen i nästföregående kapitel, en högväxt tjuguårig flicka i blårutig blus med grönt saffiansskärp om livet. Trädens rika skugga gjorde allt begagnande av hatt överflödigt, så att man fritt kunde beundra de rika, blonda lockar, som böljade kring sköna anletsdrag. Men det låg någonting obeskrivligen lidande i detta vackra ansikte, vilket skiftade färg den ena gången efter den andra, liksom sommarkvällen växlar varjehanda färger innan solen sjunker.
Än såg hon ner på det arbete, varmed hon var sysselsatt, än lutade hon pannan mot sin hand, försjunken som i drömmar; än uppsteg hon, lade handen på bröstet och andades tungt, varefter hon återvände till sitt arbete.
»Mamsell Anna!» ropade en äldre fruntimmersstämma ur ett öppet fönster där invid, »det kommer en båt på viken, säkerligen från Ulriksdal, för det är invalider, som ro den, och en ung herre sitter och styr — gamla ögon se ibland längre än unga.»
Flickan under trädet spratt upp vid dessa ord, tog sitt arbete, skyndade ned i trädgården och inneslöt sig i en tät syrenhäck, vars blommor redan togo avsked av sommaren.
»Vad springer den stackars flickan efter?» mumlade
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>