Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Sidor ...
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has been proofread at least once.
(diff)
(history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång.
(skillnad)
(historik)
tvål utom två handtvålar, detta konto gick på över 21 kronor.
Så har det köpts mycket godsaker, konfekt är en underlig post,
som förekommer ideligen, det var tydligen en vara man
hungrade efter för att den var söt och den fanns, vad den nu bestod
av. Smör kostade nu 8 kr. pr kg. ibland, ibland tio. Ett kg. kakao
16 kr. ”Konfekt 15 à 20 kr. pr kg.” står det. Jobbarsmöret gick
då och då upp till 12 kr. För april månad finns följande
anteckning:
”Har börjat hämta middag i Centralköket à 60 öre pr portion,
1:20 pr dag, ej söndagar.” Det var Hugo, som började bli allt
smalare och hostade. Köttfärs kostade 6 kr. pr kg., blockchoklad
24 kr. Vi gjorde en resa till Danmark, där visade det sig att ett
par kängor bara kostade 24 kr., mot 60 kr. hemma. (Man hade
då ännu icke lågskor.) Under denna Köpenhamnsresa upplevde
jag vid färjans paviljong att bli kroppsvisiterad, som alla. Det
var det mest skamliga och förödmjukande jag upplevt. Det
hittades ingenting.
En trådrulle kostade 1:60, fina nummer fanns inte. I Norge
— ty vi reste, kosta vad det kosta ville! — köpte jag verkligen
en fem, sex vita trådrullar n:r 50, med en känsla av att
norrmännen inte visste vad vi hade för svårigheter. Det visste de
heller inte — Aagot Gjems Selmer skickade tillbaka en erbjuden
säck socker till deras stora syltningar och vinberedningar,
därför att varan kostade något öre för mycket per kilo. ”Du är
inte klok”, sade vi med stirrande ögon. Vi bjödos på kaffe i
Norge, morgon, frukost och middag och blevo så darrhänta att
vi måste sätta oss på frivillig ranson, vi började bli rensköljda
invärtes på allt vad njutningsmedel hette. För maj finns denna
anteckning: ”Te kostade 80 kr. pr kilo, smörransonen sänkes
från ett halvt hekto i veckan till 25 gram.” Man åt nu de
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>