- Project Runeberg -  Folklynnen /
17

(1920) [MARC] Author: Carl G. Laurin
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Hur folken se på sig själva och på varandra

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

<span class=
Fransk rättskipning.

Madame Caillaux inför rätta. Teckning av Paul Renouard.

Liksom i det anglosaxiska U. S. A. söker man i Frankrike, särskilt då det är fråga om vackra och välklädda damer, mera den pittoreska än den reella rättvisan.

Den mäktige finansministern M. Caillaux’ maka, som i mars 1914, sedan hon någon tid övat sig att skjuta med revolver, gått upp på Figaros redaktion och

nedskjutit tidningens ledande man, M. Calmette, vilken hätskt angripit Caillaux både i hans offentliga och enskilda liv, blev fullständigt frikänd den 28 juli 1914.

Man brukar i Paris kalla de allvarsamma men klädsamma hattar, med vilka en anklagad dam söker göra intryck på de edsvurne, »juryhattar».


<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Wed Mar 20 10:04:54 2024 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
https://runeberg.org/foly/0033.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free