Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Idrott och sport, av Sten Svensson - Sommarolympiaden
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
Idrott och sport
j, / { Olympiaden 1948
Fem svenska guldmedaljörer. Fr. v. Gert Fredriksson (individuell
dubbelsegrare i, kanot), Gunnar Åkerlund och Hans Wetterström (tvåmanskanot
10.000 m) samt Lennart Klingström och Hans Berglund (tvåmanskanot
1.000 m)
1.000 m tvåmanskanadensare: 1)
Tjeckoslovakien (J. Brzak, B.
Kudrn) 5.07,1; 2) USA 5.08,2; 3)
Frankrike 5.15,2; 6) Sverige (G.
Johansson, V. Wettersten) 5.44,9.
10.000 m. tvåmanskanadensare: 1)
USA (S. Lysac, S. A. Macknowski)
55.55,4; 2) Tjeckoslovakien 57.38,5;
3) Frankrike, 58.00,8; 6) Sverige
(G. Johansson,, V. Wettersten).
1.03.34,4.
500 m enmanskanot, damer: 1) K.
Hoff, Danmark, 2.31,9; 2) van der
Ahker-Doedans, Holland, 2.32,8; 3)
F. Schwingl, Österrike, 2.32,9. L
Apelgren, Sverige, blev utslagen i
försök, i
L andhockey
1) Indien, 2) Storbritannien, 3)
Holland, 4) Pakistan. .
Modern femkamp
1) W. Grut, Sverige, platssiffra
16 (ridning 1, fäktning 1, skjutning
5, simning 1, löpning 8); 2) G. B.
Moore, USA, 47 (2—4—20—17—4);
3) G. Gärdin, Sverige, 49 (6—17—
10—11—5); 17) S. Wehlin, Sverige,
102.
Rodd
Single sculls: 1) M* T. Wood,
Australien, 7.24,4; 2) G. E. Risso,
Uruguay, 7.38,2; 3) R. Catasta, Italien,
7.51,4.
Donble sculls: 1) Storbritannien
(B. H. T. Bushnell, R. D. Burnell)
6.51,3; 2) Danmark 6.55,3; 3)
Uruguay 7.12,4.
Tvåa utan styrman: 1) Storbritan-
456
nien (W. G. R. M. Lawrie, J. H. T.
Wilson) 7.21,1; 2) Schweiz 7.23,9;
3) Italien 7.31,5.
Tvåa med styrman: 1) Danmark
(T. Henriksen, F. Pedersen, C. E.
Andersen) 8.00,5; 2) Italien 8.12,2;
3) Ungern 8.25,2.
Fyra ntan styrman: Italien (F.
Faggi, G. Invernizzi, E. MoVille, G.
Moiolo) 6.39,0; 2) Danmark 6.43,5;
3) USA 6.47,7.
Fyra med styrman: 1) USA (G.
S. Giovanelli, R. I. Will, R. D.
Martin, W. D. H. Westlund, A. J.
Morgan) 6.50,3; 2) Schweiz 6.53,3; 3)
Danmark 6.58,6.
Åtta: 1) USA (J. C. Stack, J. K.
Smith, D. P. Brown, L. Lloyd
But-ler, G. L. Ahlgren, J. H. Hardy, D.
L. Turner, I. G. Turner, R. K.
Pur-chase) 5.56,7; 2) Storbritannien
6.06,9; 3) Norge 6.10,3.
Segling
6 m-klassen: 1) USA (H. F.
Whi-ton, A. L. Loomis jun., J. H.
Wee-kes, J. H. Smith jun., M. Mooney)
5.472 p; 2) Argentina 5.120; 3)
Sverige (T. Holm, K. R. Ameln, M.
Hindorff, T. Lörd, G. Salén) 4.033.
Drak-klassen: 1) Norge (T.
Thorvaldsen, S. Lie, H. Barfod) 4.746 p;
2) Sverige (F. Bohlin, G. Brodin,
H. Johnsson) 4.621; 3) Danmark
4.223.
’ Starbåts-klassen: 1) USA (H. H.
och P. H. Smart) 5.828 p; 2) Cuba
4.849; 3) Holland 4.731. Den svenska
båten havererade näst sista
tävlingsdagen och kunde ej fullfölja
tävlingen.
Swallow-klassen: 1)
Storbritannien (S. H. Morris, D. J. W. Bond)
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>