- Project Runeberg -  Dansk biografisk Lexikon / XVI. Bind. Skarpenberg - Sveistrup /
448

(1887-1905) Author: Carl Frederik Bricka
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Stockfleth, William Walker, 1737-1818, Søofficer - Stockfleth, William Walker, 1802-85, Amtmand - Stockholm, Jens, 1771-1833, Præst

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)



Stockfleth, William Walker, 1802-85, Amtmand, Søn af
Oberst Hannibal S. (f. 1. April 1774 d. 15. Dec. 1858) og Vita
Sophia Henrica Dorothea f. Lange (f. 9. Okt. 1780 d. 21. Jan. 1868),
var født 18. Okt. 1802 i Kjøbenhavn, blev 1822 Student fra
Herlufsholm, tog 1828 juridisk Examen og udnævntes 1830 til Avditør
ved slesvigske Infanteriregiment, 1835 til Garnisonsavditør i
Rensborg, 1836 til Overavditør, 1842 til Avditør ved 4. Infanteribrigade,
1845 ti1 Herredsfoged i Nørvang-Tørrild Herreder. 1848 og 1849
valgtes han til Medlem af den grundlovgivende Rigsdag og
Folketinget; paa hin hørte han til højre Fløj og var imod alt
for vidtgaaende Indrømmelser til Liberalismen. 1849 var nan i 5
Maaneder konstit. Amtmand i Vejle Amt, og 1850 blev han, efter
at have afslaaet Gouvernørposten i Vestindien, konstitueret som
Amtmand i Haderslev Amt. Aaret efter fik han kongl. Udnævnelse
i dette Embede, blev s. A. Kammerherre, 1852 tillige kongl.
Kommissær paa Gram og Nybøl Godser. Efter det Ørstedske
Ministeriums Afgang i Dec. 1854 blev den slesvigske Ministerportefeuille
tilbudt S., og det beklagedes den Gang meget, at han
afslog den, hvilket havde det uheldige Valg af Raasløff til Følge.
Med en nobel og elskværdig Personlighed forbandt S. betydelig
administrativ Dygtighed. Af den Tids Amtmænd i Slesvig var
han en af de dygtigste, flittigste og mest indsigtsfulde. 1864
afskedigedes han som Følge af Krigen og flyttede til Kjøbenhavn,
hvor han døde 9. Maj 1885 efter 1867 at være bleven udnævnt
til Kommandør af Danebrog. Han blev 20. Sept. 1842 gift med
Thora Mathilde Glahn (f. 22. Jan. 1814 d. 23. Dec. 1887), Datter
af General Marcus G.

Barfod, Rigsdagskal.
Leth og Wad, Dimitt. fra Herlufsholm.
Danmarks Adels Aarbog 1886, S. 359.

H. R. Hiort-Lorenzen.


Stockholm, Jens, 1771-1833, Præst, Søn af Organist og
Kjøbmand Nicolai S. og Maren f. Fischer, er født i Horsens 15.
Marts 1771. Han blev Student fra Fødebyens Skole 1790 og tog
theologisk Embedsexamen 1793, hvorefter han fik Borchs Kollegium.
1798 blev han Sognepræst for Dollerup-Finderup-Ravnstrup, hvorfra
han 1801 forflyttedes til Vammen-Lindum-Bigum, begge Embeder i
Viborg Stift. 1812 blev han Amtsprovst for Nørlyng og 4 andre
Herreder, 1827 blev han Sognepræst for vor Frue Kirke i Aalborg
og Nørre Tranders samt Stiftsprovst i Aalborg, 1829 Sognepræst
ved Budolphi Kirke sammesteds, og fra 1827 var han efter R. Jansens

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 19:51:14 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/dbl/16/0450.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free